Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v prosinci: nejrychlejší vývoz za posledních šest let

Zahraniční obchod v prosinci: nejrychlejší vývoz za posledních šest let

07.02.2011 10:40
Autor: David Marek

Obchodní bilance vykázala v prosinci přebytek 1,0 miliardu korun. Vývoz se meziročně zvýšil o 27 procent, dovoz stoupl o 28,5 procenta. Za celý loňský rok dosáhl zahraniční obchod kladné bilance 125 miliard korun, o rok dříve činil přebytek 150 miliard.

Prosinec obvykle přinese zhoršení obchodní bilance, nicméně není to především kvůli zvýšení dovozu, jak se často uvádí. Hlavním důvodem je snížení vývozu související se snížením výroby většiny firem kvůli vánočním svátkům a častému čerpání dovolených mezi Vánocemi a koncem roku.

Nejzajímavější informací je bezesporu nečekaně vysoké zvýšení vývozu. Jde o nejvyšší údaj za posledních šest let. Klíčem k tomuto úspěchu je Německo a jeho rychlý hospodářský růst. Vývoz z ČR do Německa v prosinci meziročně stoupl o 31,8 procenta. A štěstí má Česká republika také na svého druhého důležitého obchodního partnera, Slovensko. Tamní ekonomika se také velmi rychle otřepala z recese a nyní český vývoz na Slovensko roste o 29,5 procenta.

Pohled na jednotlivé skupiny zboží nenabízí žádné překvapení vzhledem k orientaci české ekonomiky. K růstu vývozu přispívají především počítače, elektrická zařízení a spotřebiče a samozřejmě automobily.

Stinnou stránku zahraničního obchodu představují rychle rostoucí ceny komodit. Nejvíce se v obchodní bilanci projevuje růst cen ropy a zemního plynu. Nicméně strmě rostou ceny celé řady dalších komodit. Ohlédneme-li se za loňským rokem, zjistíme, že nejvýrazněji stouply ceny zemědělských plodin: bavlna (+119 procent), kaučuk (+69 procent), palmový olej (+61 procent), kukuřice (+53 procent), pšenice (+49 procent). Následovaly je ceny průmyslových kovů: železná ruda (+80 procent), cín (67 procent), nikl (+41 procent), měď (+31 procent). Z energetických surovin drží prim zemní plyn na západoevropských trzích (+90 procent) následovaný uhlím se ziskem 60 procent v Jižní Africe, 53 procent v Evropě, resp. 38 procent v Austrálii. Kompozitní komoditní index MMF se loni zvýšil o 23 procent.

Zahraniční obchod by měl pozitivně ovlivnit vývoj HDP v posledním čtvrtletí loňského roku. Kladný příspěvek čistého exportu k meziročnímu růstu HDP by mohl dosáhnout 1,6 procentního bodu.

V letošním roce počítáme s postupným zpomalením temp růstu na obou stranách zahraničního obchodu a přebytkem v podobném rozsahu jako v loňském roce.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data