Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buffett: Dolar a americká ekonomika budou ztrácet slovo; akviziční cíl při dnešních vysokých cenách akcií vybírám pečlivě

Buffett: Dolar a americká ekonomika budou ztrácet slovo; akviziční cíl při dnešních vysokých cenách akcií vybírám pečlivě

02.03.2011 15:49, aktualizováno: 2.3. 17:28

Aktualizováno

Dolar bude během následujících let ztrácet na důležitosti a dominance Spojených států v rámci světové ekonomiky se bude zmenšovat, řekl dnes pro CNBC miliardář Warren Buffett. "To ale neznamená, že nebudeme za 25 let stále jedničkou, to budeme. Ta ohromná dominance, kterou jsme si vybudovali po válce, ale bude mizet s tím, jak nás ostatní země do určité míry dohánějí," dodává. Situace na americkém trhu práce by se podle něj ale měla s oživující ekonomikou zlepšovat a míra nezaměstnanosti se ke konci příštího roku, kdy se budou konat prezidentské volby, sníží až k hranici sedmi procent, odhaduje. Zhruba do roka by se měla také uklidnit situace na trhu s bydlením, kde poptávka opět dožene nabídku, říká investor.

"Americký ekonomický systém je odolný a funguje. Čas od času se zadrhne, obavy však nejsou nutné," řekl Buffett. Znepokojení však vyjádřil nad obřím rozpočtovým deficitem federální vlády a podotkl, že „masivní“ stimuly, jimiž vláda drží ekonomiku v chodu od počátku hospodářské krize, již nejsou v takové míře zapotřebí a ekonomika by měla začít fungovat bez této umělé podpory. Stejně jako v minulosti varoval, že současné nastavení americké politiky povede k vysoké inflaci, pokud nedojde k jistým změnám.

Buffettova investiční společnost Berkshire Hathaway se těší výborné výnosnosti a její osmdesátiletý šéf dokáže svými výroky ovlivnit chování investorů – např. jeho pondělní slova o akvizičním apetitu podpořila trhy v růstu. Investor v dopise akcionářům Berkshire napsal, že ho „svrbí prst na spoušti“, aby odstartoval další akvizice.

V dnešním rozhovoru však dodal, že na trhu je těžké najít dostatečně velkou společnost, která by se hodila do podnikatelského portfolia Berkshire a zároveň do něj chtěla sama vstoupit. Tato kritéria splnila naposledy železniční společnost Burlington Northern Santa Fe (BNSF), jejíž akvizici označil Buffett za zlatý hřeb loňského roku a pochvaloval si také jejího šéfa Matthew Rose, o kterém se spekuluje jako o jednom z možných Buffettových nástupců v čele impéria.

V současnosti není žádná akvizice na spadnutí a je těžké odhadnout, kdy by se mohla nějaká objevit, dodal Buffett s tím, že jedno „želízko v ohni“ – koupě středně velké firmy – v uplynulých dnech nevyšlo a skončilo u jiného kupce. K velmi pečlivému a rozvážnému výběru ho nutí především vysoké ceny akcií, díky nimž je situace složitější než před dvěma lety. Z padesáti největších společností na americkém trhu (které Buffett označuje za „slony“) není podle svých slov ochoten zaplatit aktuální 20% prémii u většiny z nich. Nevylučuje, že se poohlédne v zahraničí. Většinu z jedné miliardy dolarů, o kterou Berkshire letos plánuje navýšit kapitálové investice, však hodlá utratit v USA.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, AP)


Váš názor
  •  
    02.03.2011 16:21

    jak milé,číst ta rozvážná,moudrá slova pana Buffeta. Je to milé počtení,které drobnému ninvestorovi nedá zhola ale vůbec nic.Ovšem pro "zběhlé"zdejší dikutery to může být bonbónek k sáhodlouhým,"geniálním" úvahám.
    bob
Aktuální komentáře
12.09.2025
16:02PODCAST Trhy & Bohatství: Ceny nemovitostí rostou, přesto jsou prodeje rekordní. Proč?
14:45Potenciální fúze Paramountu a Warner Bros. může narazit u regulátorů. Hrozbou je i Trump
13:42Perly týdne: Fed doposud nikdy nesnížil sazby, když byly finanční podmínky uvolněné
12:15Národní ikony v krizi: Problémy Novo Nordisku a Orstedu rezonují v dánské ekonomice
11:40Silný vývoz nestačil, běžný účet ČR ve druhém kvartálu skončil hluboko v záporu
11:12Zlato září jako nikdy předtím, stříbro nejvýše od roku 2011
10:54Růstová nálada akciích si na konci týdne vybírá přestávku  
10:01Chystá se spojení velkých hollywoodských studií? Paramount Skydance se zajímá o Warner Bros. Discovery
9:51Microsoft a OpenAI podepsaly nezávaznou dohodu o nové fázi spolupráce
8:52Zlato na rekordu, OpenAI mění strukturu a NATO reaguje na ruské drony. Futures jsou v zeleném  
8:49Rozbřesk: Koruna zpět pod 24,40 EUR/CZK, dolar vyděsila špatná data z amerického trhu práce
6:34Jan Bureš na téma Trumpova cla: Proč jsou zatím dopady na Česko mírnější?  
11.09.2025
22:02Wall Street slaví známky blížícího se snížení sazeb Fedu, akcie i zlato rostou  
17:25Britská „krize“
15:52ČNB nechala sazbu rezervy na ochranu úvěrového trhu beze změny na 1,25 pct
15:48Dominik Rusinko: Úrokové sazby ECB beze změny, laťka pro jejich snížení je vysoko
15:05Americká inflace narostla, ale obavy nezvedá
14:26ECB ponechala depozitní sazbu na dvou procentech
13:43Alibaba spouští třímiliardovou emisi dluhopisů na podporu AI a cloudových služeb
12:08Kubíček z ČNB: Další krok ČNB může být zvýšení sazeb, zatím to ale není na obzoru

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university