Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ministerstvo financí chce zrušit dvojí zdanění firem, odzvonit má 15% dani u dividend

Ministerstvo financí chce zrušit dvojí zdanění firem, odzvonit má 15% dani u dividend

8.3.2011 8:24, aktualizováno: 8.3. 10:20
Autor: ČTK

Aktualizováno

Ministerstvo financí (MF) chce zrušit dvojí zdanění příjmů firem, toto opatření bude součástí připravované daňové reformy. Píšou to dnešní Hospodářské noviny. Podle listu se změna dotkne statisíců lidí, kteří vlastní akcie podniků vyplácejících dividendy. MF plánuje odstranit současnou praxi, kdy firma nejdříve zdaní svůj zisk 19 procenty a její akcionáři pak z téhož zisku státu odvedou 15 procent při výplatě dividendy. Zvažuje ale, zda z dvojího zdanění uleví na straně firem, nebo na straně konečných příjemců dividend.

"Navrhneme řešení jak neutralizovat, anebo přinejmenším zmírnit pokřivení, které vzniká v důsledku dvojího ekonomického zdanění zisku," řekl náměstek ministra financí Ladislav Minčič, který má na starosti přípravu daňové reformy. Podrobnosti Minčič odmítl prozradit.

Podle členů Národní ekonomické rady vlády (NERV), která odstranění dvojího zdanění doporučila, by nejjednodušším řešením bylo zrušení daně z dividend. Postup doporučuje člen NERV Pavel Kohout, záměr povrdil další člen komise Michal Mejstřík. Další možností je, že si stát daň z dividend ponechá, ale uleví přímo firmám, například skrze možnost odečíst vyplacené dividendy z daňového základu. V tomto případě by ale de facto firmy daň zaplatily hned a zpět peníze dostaly až za rok, poznamenávají HN. Obě varianty by současnou daň ve výši 31,15 procenta snížily na zřejmě 20 procent. O této úrovni totiž vláda uvažuje jako o jednotné pro DPH i daň z příjmů právnických osob.

Vládní ekonomové uvedli, že současný výběr daní je neefektivní. Firmy se této povinnosti chtějí vyhnout a umějí ji obejít. Podle členů NERV by navíc snížení daně mohlo znovu přilákat do Česka firmy, které svá sídla přestěhovaly do zahraničí. Podobná situace totiž nastala po snížení daně z dividend na Slovensku.

Další doporučení NERV v oblasti daňové reformy obsahují například zrušení daně z vkladů, které svým majitelům reálně nic nevynášejí. NERV navrhuje platbu z úroků reálných, nikoli nominálních jako doposud. Na tento návrh reaguje spíše negativně ministerstvo financí, které v něm vidí "řadu otazníků". "Kdybychom zdaňovali jen reálný úrokový výnos, je potom otázkou, proč nebrat na inflaci ohled i u jiných příjmů," uvedl náměstek Minčič. Krok by dle odhadů NERV stát státní kasu 2,5 mld. Kč ročně. S větší přízní se podle Minčiče na MF ČR setkají návrhy na rušení řady výjimek u DPH a daně z příjmů. V případě jejich zrušení by stát vybral zhruba o 120 miliard korun více. NERV napadá například praxi, kdy si některé firmy mohou odečíst od základu daně úroky z půjček, což podle nich vede k neefektivnímu zadlužování firem. V dalších oblastech NERV navrhuje snížení odvodů z práce, zejména zdravotního a sociálního pojištění. V oblasti daně z nemovitostní NERV navrhuje její zvýšení. Nově vybraná část peněz by pak měla být směrována na předškolní péči. Inspirací z Dánska, jak poznamenávají HN, je pak myšlenka zdanění nezdravých potravin.


Váš názor
 •  
  8.3.2011 9:27

  U nas tak isto sa hraju ze nezdanime dva krat firmy, nejakou danou na dividendy, ale co prasata spravili je ze dali zdravotne odvody na dividendy a podiely zo zisku, a najlepsie natom je ze iba pre domacich. prisam bohu zlepsuju to podnik prostredie.
  voda8
 •  
  8.3.2011 9:26

  V tomhle státě zdrbali všechno, od státopravního uspořádání ,řízení státu, soudy, policií, zdravotnictví, daňovou soustavu, a j. rukou společnou a nerozdílnou. Těším se jak bude 20% danění divident. Jednoduše, už není co rozkrást tak se natahují nové penězovody na různých úrovních a pro rúzné zájmové skupiny známých a kamarádů. Například intranet do škol, státní maturity, osvícený výběr dostavby dálnic. a dalo by se pokračovat. Protože tohle není systémové nastavení penězovodů je třeba zajistit kamošům trvalý přísun a když nejde krást, tak se nastaví daně. Penzijní reforma je opravdu to nejlepší zdůvodnění.
  Homo
  •  
   8.3.2011 9:26

   v roce 2012!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!s vlivem na dnešní obchodování:)
   ?
   •  
    8.3.2011 9:41

    Můj kolega říká, že rozkradlo se z bývalého "společného" už všechno a teď se teda jde brát už jednotlivým občanům - tu stováček na povodně, pak dépéháčko. Varianty jak si nenechat snižovat životní úroveň jsou dvě - přidat se k vysavačům a stát se kamarádíčkem nebo ojebávat, neplatit a šidit stát. Já ale chci nešidit a nebýt kamarádíčkem, takže budu "chudnout" a možná se v myšlenkách posouvat k extrémnějším názorům, když neextrémní nikam nevedou.....
    Marek Párek
    •  
     8.3.2011 10:14

     Nejásejte předčasně, taky by to totiž mohlo znamenat, že zdanění dividend spadne do obyčejné daně z příjmu FO. Na tom slovensku se mám pocit od letoška z dividend platí i zdravotní pojištění.
     ?
 •  
  8.3.2011 9:00

  A čím nahradí MF výpadek příjmu do státní kasy. To zase zvednou nějakou daň kterou platí ti s nejmenšíni příjmy
  Bobo
  •  
   8.3.2011 9:14

   Co třeba výpadek v příjmech řešit výpadkem výdajů ?
   Marek Párek
 •  
  8.3.2011 8:58

  Přesně tak, dvojích zdanění je zde mnoho. ZRUŠIT PŘÍMÉ DANĚ !!!!!! Z DPH je stejně největší balík, co jde státu. A kdyý k tomu přidáme peníze ktweré padnou na korupci což prý může být až 300 miliard, Tak ať nás už přestanou odírat, vládní krysy. :-)))
  malamut
 • DPH
  8.3.2011 8:48

  Co třeba DPH, to je taky dvojí zdanění. Nejdřív ze mzdy zaplatíte daň, soc. a zdr. pojištění, ve výší cca. 50 %, a pak ze zbytku dáte dalších 20 %.
  viky
  • Re: DPH
   8.3.2011 9:10

   Míchat hruštičky s jablíčkama mi paní učitelka nedoporučovala už v první třídě. :-) Dvojím zdaněním se má na mysli zdanění stejným druhem daně ... tedy 2x příjmovou daní v tomto případě. Prismatem Viki je všechno zdaněno nikoli 2x ale 100x ... :-) Svým způsobem má pravdu, ale pojmově se o dvojí zdanění nejedná.
   Metaforos
  • Re: DPH
   8.3.2011 9:01

   Já nesouhlasím se zvýšením DPH na 20% bez poklesu přímých daní, protože to není reforma, ale zvyšování daní pod pláštíkem reformy. Vláda přihrává voliče sociálním demokratům. Likviduje nižší střední třídu (bývalou střední třídu).
   Marek Párek
  • Re: DPH
   8.3.2011 9:00

   tady i laik muze videt jaka hromada penez se vybere ... a stejne to nestaci . Stat nemuze bujet do nekonecna. Stacil by stav z roku 2000 ... 1/4 uredniku at si najdou jinoiu praci .
   Garp
   • desátky
    8.3.2011 9:08

    Vzpomněl jsem si, jak v dějepisu jsme se učili, že za středověku museli podaní odevzdávat desátky, tedy 1/10 z úrody. V našem moderním pojetí to už není 1/10, ale 6/10.
    viky
    • Re: desátky
     8.3.2011 10:38

     To je fakt... za středověku to se to žilo... minimálně šestkrát líp než teď!
     Kail
    • Re: desátky
     8.3.2011 9:29

     To není celá pravda ... desátek byl odváděn místnímu vládci, církvi, panovníkovi ... takže to byla určitě 1/3 ... a to nikoli z rozdílu mezi příjmy a výdaji, ale z úrody (obdoba srážkové daně) bez uplatnění výdajů. Takže ten středověk zas tak liberální nebyl. :-)
     Metaforos
    • Re: desátky
     8.3.2011 9:12

     No není to už desátek, ale šedesátek.
     Marek Párek
     •  
      8.3.2011 11:47

      ...hmm...tak teď nevím, žije se hůře než ve středověku nebo je to stejné ? :)))
      saman
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů