Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny v únoru: Pokračování nízké inflace

Spotřebitelské ceny v únoru: Pokračování nízké inflace

09.03.2011 9:45
Autor: David Marek

Index spotřebitelských cen v únoru stoupl o 0,1 procenta a meziroční inflace stoupla z 1,7 na 1,8 procenta. Nejvýrazněji vývoj cenové hladiny minulý měsíc ovlivnily ceny potravin, alkoholu a rekreace.

Potraviny stále zdražují. V únoru jejich ceny vzrostly o dalších 0,3 procenta. Přispěly k tomu nejen sezónně vyšší ceny zeleniny ale také stoupající ceny kávy a cukru, za nimiž stojí dopady nedávných povodní v Brazílii.

Do inflace promluvilo také zdražení alkoholických nápojů, konkrétně lihovin a vína.

Na vrcholu zimní turistické sezóny zdražily také rekreační služby. Nicméně zvýšení cen o 0,3 procenta je nižší než v předchozích letech. Vzhledem k tomu, že se domácí poptávka ještě zcela nezotavila z útlumu, projevuje se tlak na nižší ceny v oblasti zboží a služeb, které nepatří mezi nezbytné. Mezi ně patří lyžování a pobyt na horách. Ceny rekreace jsou meziročně o 2,0 procenta nižší.

Ceny pohonných hmot si v únoru vybraly oddechový čas a mírně klesly. V březnu ovšem začaly opět stoupat v souvislosti s libyjskou krizí a vývojem cen ropy.

Celkové hodnocení cenového vývoje zůstává příznivé. Inflace zůstává nízká a setrvává pod inflačním cílem centrální banky, a to navzdory celé řadě vnějších nákladových šoků. Otevřenou otázkou zůstávají změny v DPH, které by výrazně promluvily do vývoje inflace. Stále není jasné, kdy a jak se bude DPH měnit. Pokud by měla být přijata poslední verze, o níž se diskutuje, zvýšilo by to inflaci o 2,0-2,3 procentního bodu. Nicméně na tyto mimořádné inflační faktory pamatují výjimky z plnění inflačního cíle ČNB a změna DPH by tedy neměla vést ke změně kurzu měnové politiky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2026
22:01S&P 500 uzavřel nejlepší čtvrtletí od roku 2020 růstem  
16:39Traders Talk: Polovodiče dál táhnou trh, ale rally se zužuje. Kde ještě hledat šanci?
15:25Trápení japonského jenu pokračuje. Měna je nejslabší za posledních 40 let
14:08ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Novým předsedou dozorčí rady ČEZ zvolen Radim Fiala
13:57Historická rally polovodičů naráží na otázku: Co bude dál?  
13:56MONETA Money Bank - oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
12:35Brexit brzdí ekonomiku. Británie po rezignaci premiéra hledá nový směr
11:29Akciím svědčí návrat zájmu o technologie, Japonsko čelí slábnoucímu jenu  
11:25NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
10:41FX Strategie: Warsh vrací sílu dolaru, ECB vyčkává a koruna v prázdninovém módu  
10:23Česká ekonomika v 1. čtvrtletí vzrostla o 2,2 procenta, potvrdil ČSÚ
8:54Nejvyšší soud USA posiluje Trumpa, Microsoft padá a Rocket Lab expanduje  
8:50Rozbřesk: Zužující se úrokový diferenciál bere zlotému vítr z plachet
6:01El-Erian: AI má PR problém, americký přístup k ní je lepší než ten evropský
29.06.2026
17:58Nový rozměr bezpečného zlatého útočiště a akcie jako reálné aktivum
16:27PODCAST Týdenní výhled: Trhy sledují data z USA a Korea sází na čipy  
15:17Čipové války mezi USA a Čínou: Huawei na domácím trhu vytlačuje Nvidii, letos cílí na poloviční podíl
14:41Rocket Lab kupuje Iridium za 8 miliard USD. Získá tak síť satelitní komunikace
12:10Vedra testují digitální infrastrukturu: datacentra čelí rostoucím klimatickým rizikům
11:48Úvod týdne je rozpačitý, ale zájem o technologie by mohl trhům pomoci  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Nově otevřená prac. místa