Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Důvěra v ekonomiku se snížila zejména vlivem poklesu spotřebitelské důvěry

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku se snížila zejména vlivem poklesu spotřebitelské důvěry

24.03.2011 9:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v březnu meziměsíčně opět snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se snížil o 1,9 bodu, a to vlivem poklesu podnikatelské i spotřebitelské důvěry. Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně snížila o 0,5 bodu, důvěra spotřebitelů se snížila o 7,5 bodu. Ve srovnání s nízkou hodnotou v březnu 2010 je souhrnný indikátor důvěry o 6,5 bodu vyšší.

DŮVĚRA 11-3

Indikátor důvěry podnikatelů se v březnu snížil o 0,5 bodu. Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně nejvíce snížila v obchodě; důvěra se snížila také v průmyslu a ve stavebnictví. Ve vybraných službách se důvěra zvýšila. Ve srovnání s nízkou hodnotou v březnu 2010 je důvěra podnikatelů o 10,1 bodu vyšší.

V průmyslu se v březnu hodnocení současné celkové ekonomické situace mírně zvýšilo. Relativně vysoké hodnocení celkové i zahraniční poptávky se oproti únoru dále snížilo. Zásoby se podle respondentů snížily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce zpomalení tempa růstu výrobní činnosti i mírné snížení zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou také nižší než v únoru. Celkově se důvěra v průmyslu meziměsíčně snížila o 3 body; oproti nízkým hodnotám v březnu 2010 je však o 14,3 bodu vyšší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v březnu oproti minulému měsíci nezměnilo. Nízké hodnocení celkové poptávky se nepatrně snížilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají ve srovnání s únorem zrychlení stavební činnosti, avšak bez zvýšení zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 7,6 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v únoru. Celkově se důvěra ve stavebnictví v březnu snížila o 2 body a je o 10,5 bodu nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v březnu ve srovnání s únorem snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v březnu zvýšily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou téměř stejná jako v únoru, pro příštích šest měsíců jsou nižší. Celkově se důvěra v obchodě po předchozím růstu meziměsíčně snížila o 3,3 bodu a v meziročním srovnání je o 3,7 bodu vyšší než v březnu 2010.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v březnu ve srovnání s únorem značně zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace, a to zejména ve finančních službách a v oblasti nemovitostí. Hodnocení poptávky se nezměnilo, její očekávání pro příští tři měsíce se zvýšilo. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nižší než v únoru, pro příštích šest měsíců jsou vyšší. Celkově se důvěra ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci zvýšila o 3,7 bodu a v meziročním srovnání je o 9 bodů vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v březnu meziměsíčně značně snížil (o 7,5 bodu) a také ve srovnání s březnem 2010 je o 8 bodů nižší. Ze šetření mezi spotřebiteli v březnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců obávají zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v březnu mírně zvýšil. Úmysl spořit se po předchozím poklesu nezměnil. Respondenti se podle březnového šetření také více obávají růstu cen v příštích dvanácti měsících.

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.05.2021
17:35Zdražující železo a zlevňující technologie  
17:34Jak se to stalo?
15:09EU dosáhla dočasného příměří s USA ohledně cel na kovy
15:00České dráhy, a.s.: Oznámení o výplatě kupónů k Eurobondům 2016 a 2019
14:37Už ne ČNB? S prvním zvýšením úrokových sazeb v EU mohou letos přijít Maďaři
13:24Týdenní výhled: Data vrátí pozornost k cyklickému oživení  
13:16AT&T potvrdil dohodu o spojení svého mediálního impéria s Discovery
12:56Úpis nových akcií Primoco UAV skončil. Od investorů získalo 90,5 milionu korun
11:54Analytik Michal Křikava k hlavním bodům konferenčního hovoru Monety k potenciální akvizici  
11:42MONETA Money Bank, a.s (nástupce Wüstenrot hypoteční banka a.s.): Informace o výplatách výnosů 2 kotovaných emisí HZL WHB
11:21Čínská data nezaujala, trhy se budou snažit odpoutat od inflace  
11:12Bitcoin po spekulacích okolo Elona Muska klesl nejníže za tři měsíce
10:53Gundlach: Akciový fyzikální zákon
10:03Ceny v průmyslu stouply v dubnu nejvýrazněji od podzimu 2011. Zdražily stavební práce i ceny v zemědělství
9:04Rozbřesk: Nový hlavní problém pro trhy = inflace
8:55Další vlna rozvolnění: Rozšířuje se výuka na školách, otevřou restaurační zahrádky
8:50Přichází další rozvolnění, bitcoinu vévodí Muskovy tweety, futures jsou dnes smíšené  
8:13Vláda schválila Národní plán obnovy, plánuje investice za 200 mld. Kč
5:55Rozžhavená část "zodpovědných" investic rychle chladne. A ztrácí peníze
16.05.2021
14:54Vakcínu proti koronaviru nepřineslo státní řízení, ale starý dobrý kapitalismus

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Riot Blockchain Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Ryanair Holdings PLC (03/21 Q4)
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index