Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Desítky tepláren chtějí přejít na plyn. Nemají uhlí

E15: Desítky tepláren chtějí přejít na plyn. Nemají uhlí

25.3.2011 9:16
Autor: ČTK

Nedostatek levného uhlí na českém trhu zvýšil zájem tepláren a výtopen o plyn. Podle dnešního vydání deníku E15 už dodavatelé tepla nechtějí spoléhat na to, že vláda prolomí těžební limity v severních Čechách. Profitovat z toho může největší dodavatel plynu v Česku společnost RWE.

"Obracejí se na nás desítky zájemců, abychom jim pomohli při přechodu na jiné palivo nebo do nich přímo majetkově vstoupili," potvrdil deníku jednatel RWE Jindřich Švec, který má ve společnosti na starost obchod s velkými zákazníky.

Podle E15 se RWE ozývají teplárny s majoritou města i podnikové výtopny především ze severní Moravy a středních Čech. Napříč republikou projevili zájem rovněž zástupci bytových družstev, která jsou napojena na centrální zásobování teplem. "Nejčastěji požadují přestavbu na paroplynové zdroje. Jde o největší zájem, jaký jsme v RWE evidovali," dodal Švec.

RWE teď prý posuzuje, ve kterých teplárenských zdrojích se bude angažovat. "Jsme připraveni podílet se na změně vytápění kdekoli v Česku. Buď jako investor zařízení s tím, že dohodneme se zákazníky garantovaný odběr tepla, nebo i formou majetkového vstupu do tepláren. Zatím jsme smlouvy neuzavřeli a se zájemci dále jednáme," řekl deníku mluvčí RWE Pavel Zajíček. "Postupovat budeme jednotlivě podle návratnosti investice," doplnil Švec.

Plyn se stal pro dodavatele tepla atraktivním poté, co vláda odsunula prolomení těžebních limitů a doly snížily výhled těžby uhlí o 6,5 milionu tun ročně. Volným uhlím disponuje jen Czech Coal, jenž hodlá prodávat za mnohem vyšší cenu než dosud. Teplo vyráběné z plynu je v současnosti asi o třetinu dražší než z hnědého uhlí. Zatímco ale cena uhlí stoupá, cenu plynu tlačí dolů světová konkurence, píše E15.


Váš názor
 •  
  25.3.2011 14:12

  Řešením jsou spalovny komunálního odpadu, tak jako mají všude v Evropě - levné palivo na dosah a nemusíme si zasírat spodní vody průsakem ze skládek...
 • To znamená
  25.3.2011 14:03

  na konci procesu vyšší ceny pro koncové odběratele s monopolem pro její určování. Zvlášť když dodavatel majetkově do těch zajímavých tepláren vstoupí a o to se snažit bude. Jo, řečeno slovy klasika, vše nové je k horšímu (někdy, dodávám já).
  pulec
 •  
  25.3.2011 10:02

  Ať tak, nebo tak doplatíme na to všichni.
  Homo
 •  
  25.3.2011 9:45

  Ta medialni masaz za prolomeni tezebnich limitu zacina nabirat na sile a Parta v tom, zda se ze, jede take. ODS-MPO vi, ze pokud se jim to nepodari v tomto volebnim obdobi, tak pak uz dlouho ne. Doufam, ze lobbysmus tentokrat nezvitezi.
  VSE LIMITED
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data