Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
STEM: Stále méně Čechů soudí, že ČR dosáhne úrovně Západu

STEM: Stále méně Čechů soudí, že ČR dosáhne úrovně Západu

08.04.2011 18:36
Autor: ČTK

Češi stále méně věří tomu, že jejich země v životní úrovni brzy dohoní Západ. Podle březnového průzkumu společnosti STEM si jen necelá pětina lidí myslí, že průměrné životní úrovně západoevropských zemí EU dosáhne Česko do deseti let. Více než třetina (37 procent) občanů předpokládá, že se tak stane za déle než deset let a 44 procent lidí soudí, že Česko životní úrovně Západu nedosáhne nikdy.

Pesimistů, kteří tvrdí, že západoevropské úrovně nedosáhne Česko nikdy, postupně přibývá a podíl této skupiny je nejvyšší od roku 2003, kdy STEM tuto otázku položil poprvé. Zatímco v roce 2003 tak soudilo 17 procent dotázaných, o rok později si to myslela už čtvrtina Čechů a v roce 2007 jejich podíl vzrostl na 31 procent.

Navíc za poslední dva roky výrazně vzrostla skepse u mladší střední generace (30 až 44 let) a u občanů s úplným středním a s vysokoškolským vzděláním. Podíl těchto odpovědí u nich v porovnání s rokem 2009 stoupl přibližně dvojnásobně, uvedl STEM.

Pesimistická očekávání rostou také s přibývajícím věkem. Zatímco mezi lidmi ve věku 18 až 29 let, resp. 30 až 44 let je těch, kteří si myslí, že životní úrovně západoevropských zemí EU nedosáhneme nikdy, přibližně třetina, u starších generací je skeptikem každý druhý.

Naopak k optimistům, kteří věří, že životní úroveň západní Evropy dohoníme dříve než za deset let, patří častěji mladší lidé, občané s vyšší úrovní vzdělání, stoupenci pravice a lidé dobře materiálně zajištění. Častěji tento názor vyslovují také občané, kteří jsou spokojeni se současnou politickou situací.

I jejich přesvědčení ale ztrácí na síle. Jen za poslední dva roky se podle výsledků průzkumu podíl Čechů, kteří předpokládali, že životní úrovně vyspělé Evropy dosáhne Česká republika do deseti let, snížil o 18 procentních bodů na současných 19 procent.

Letošního průzkumu STEM se v prvním březnovém týdnu zúčastnilo 1248 respondentů starších 18 let.


Váš názor
  • no
    08.04.2011 19:14

    já si myslím, že se s evropou sblížíme poměrně brzo, ona totiž západní evropa půjde spíš dolů, její regulace, ekologické nesmysly, sociální síť, přebujelá byrokracie a neefektivní přerozdělování peněz dřív nebo později srazí dolů, strácí postupně konkurenceschopnost oproti asii
    sid_cz
    • Re: no
      11.04.2011 10:38

      U nás přidejte ještě zloděle a vyjde vám ,že ten sešup budeme mít ještě rychlejší.
      Homo
Aktuální komentáře
29.06.2026
17:58Nový rozměr bezpečného zlatého útočiště a akcie jako reálné aktivum
16:27PODCAST Týdenní výhled: Trhy sledují data z USA a Korea sází na čipy  
15:17Čipové války mezi USA a Čínou: Huawei na domácím trhu vytlačuje Nvidii, letos cílí na poloviční podíl
14:41Rocket Lab kupuje Iridium za 8 miliard USD. Získá tak síť satelitní komunikace
12:10Vedra testují digitální infrastrukturu: datacentra čelí rostoucím klimatickým rizikům
11:48Úvod týdne je rozpačitý, ale zájem o technologie by mohl trhům pomoci  
10:32Korea si chce udržet globální náskok. Samsung a SK Hynix rozjíždějí megaprojekty za stovky miliard dolarů
8:57Rozbřesk: Co masivní propouštění ve VW může znamenat pro německou ekonomiku?
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
8:54ČEZ začíná řešit kroky pro ČEZ Energy, Burnham slibuje reformy a Jižní Korea zrychluje investice do čipů  
8:45J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady konané dne 26.6.2026
6:09Nová vlna mega IPO hýbe trhy. Rychlé zařazování do indexů přináší šance i rizika
28.06.2026
9:40Víkendář: Možná se vám bude líbit červené auto víc než modré, ale pokud na auto nemáte, je barva jen hypotetické téma
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Nově otevřená prac. místa