Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Portugalskou sociální síť čekají vynucené trhliny

Portugalskou sociální síť čekají vynucené trhliny

5.5.2011 11:49
Autor: ČTK

Portugalsko bude muset přijmout značná úsporná opatření, navzdory tomu, že odcházející portugalský premiér José Sócrates tvrdil opak s odůvodněním, že dojednané podmínky finanční pomoci jsou mírnější než u Řecka a Irska. Informuje o tom dnes deník Financial Times s odvoláním na návrh textu dohody mezi portugalskou vládou a mezinárodním společenstvím.

Portugalci budou muset zmrazit penze a platy ve veřejném sektoru až do roku 2013. Důchodci, kteří berou více než 1500 eur měsíčně (zhruba 36.000 korun), budou muset nově svojí penzi danit. Zdanění bude muset portugalská vláda přijmout i v případě sociálních dávek, protože tamní sociální systém patřil v EU k těm velmi štědrým.

Podporu v nezaměstnanosti Portugalci pobírali až tři roky, nově to má být maximálně 18 měsíců a má se snížit vyplácená částka. Ze 30 na deset dní za každý odpracovaný rok se sníží i výše odstupného.

Dohoda o poskytnutí finanční pomoci s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem Portugalsko nutí snížit rozpočtový schodek pod tři procenta HDP do roku 2013. To je sice o rok později, než původně počítala portugalská vláda, ale nakonec půjde ještě o náročnější úkol. Podle poslední revize totiž rozpočtových schodek loni činil 9,1 procenta, tedy výrazně více než ekonomové původně očekávali.

V pořadí třetí zemi eurozóny, kterou musí zachraňovat mezinárodní společenství, čeká i rozsáhlý prodej státního majetku. Během následujících tří let by tak Portugalsko mělo získat zhruba pět miliard eur (zhruba 120 miliard korun), včetně příjmů z prodeje státních aerolinek TAP Portugal.


Váš názor
 •  
  5.5.2011 12:41

  Pak nám budou vyhrožovat Portugalskou cestou.
  Homo
 • Chudáčci
  5.5.2011 12:30

  no toje mi hrůza důchod 1500 eur a podporu už jen 18 měsíců, strašný ;-))).......... ty kráso proč žiju v týhle zkulvený zemi??????
  jr
 •  
  5.5.2011 12:00

  prodaj majetek za 5 a pujčí si 87 to moje hlava nebere.
  carlos111
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data