Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst průmyslu citelně zpomalil, mzdové náklady klesají již rok a půl

Růst průmyslu citelně zpomalil, mzdové náklady klesají již rok a půl

9.5.2011 9:11
Autor: Redakce, Patria Online

Průmyslová produkce v březnu meziročně vzrostla reálně o 9,5 %. Po očištění od sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 0,9 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 9,7 %. Konsensuální odhad ekonomů podle agentury Reuters počítal se zpomalením z únorových 13,0 % pouze na 12,0 %. K meziročnímu růstu průmyslové produkce, podle dat Českého statistického úřadu, nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +3,8 procentního bodu, růst o 21,5 %), dále výroba strojů a zařízení (příspěvek +1,3 p.b., růst o 16,4 %). Průmyslová produkce nejvíce klesla v odvětvích výroby a rozvod elektřiny, plynu a tepla, výroby potravinářských výrobků a výroby koksu a rafinovaných ropných produktů.

„Březnové výsledky mírně zaostaly za očekáváním a poprvé po čtyřech měsících dvouciferného meziročního růstu došlo ke zpomalení na jednociferné tempo, byť těsně. Pokud se ovšem vezme do úvahy, že loni v 1. čtvrtletí postupně akcelerovalo oživení českého průmyslu, a zvyšovala se tedy základna pro meziroční srovnání, nepředstavují aktuální údaje negativní informaci,“ uvedl k číslům David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně zvýšily o 10,7 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 19,5 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách meziročně vzrostly o 3,0 %. Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 9,7 %. Nové zakázky ze zahraničí přitom vzrostly o 18,9 %, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 4,6 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v březnu 2011 meziročně zvýšil o 4,2 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v březnu 2011 meziročně vzrostla o 4,5 % a činila 25 990 .

"Optimismus do dalších měsíců nabízí stále vysoké hodnoty indexu nákupních manažerů a příznivé údaje o zahraničním obchodu Německa, hlavního obchodního partnera ČR. Produktivita práce ovšem podle Davida Marka roste rychleji a jednotkové mzdové náklady průmyslových firem dále klesají, a to již 18 měsíců v řadě. "V 1. čtvrtletí průmyslová výroba stoupla o 12,7 procenta. Za celý letošní rok by se měla zvýšit o 9 procent," shrnul vývoj v průmyslu a vyhlídky do budoucna hlavní ekonom Patria Finance.

(Zdroj: ČSÚ, Patria Finance)


Váš názor
  • Růst?
    9.5.2011 23:00

    Pracuji v průmyslu již mnoho let ale letos jsem ve svém okolí růst nezaznamenal. Spíš všude slyším pokles tržeb i zisku. Asi makroekonomika je jiná než ta reálná kterou vidíme kolem sebe.
    Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data