Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum: Češi se jaderné energie příliš nebojí ani po Fukušimě, věří vládě

Průzkum: Češi se jaderné energie příliš nebojí ani po Fukušimě, věří vládě

27.05.2011 11:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Alespoň mírné obavy z používání jaderné energie pociťují sice v souvislosti s havárií japonské jaderné elektrárny Fukušima podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) tři čtvrtiny obyvatel České republiky. Strach lidí z jaderné energie je však podle studie nižší než během průzkumů v osmdesátých a devadesátých letech minulého století, které zjišťovaly mínění po havárii jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Větší strach z jádra vyjadřují ženy.

Z dotazovaných 42 procent lidí vyjádřilo malé obavy z jaderné energie, 28 procent uvedlo, že má střední obavy, a šest procent Čechů má z jádra kvůli Fukušimě velké obavy.

Graf: Obavy z používání jaderné energie v ČR (%)

graf 1


Při rozhodování o jaderné energetice důvěřuje české vládě 61 procent dotázaných. Naopak s nedůvěrou hledí k vládním rozhodnutím o jádru necelých 30 procent lidí. Vláda po havárii Fukušimy uvedla, že nehodlá nic měnit na svém přístupu k jaderné energetice a počítá nadále s dostavbou Jaderné elektrárny Temelín.

Průzkum se také zabýval otázkou, zda by lidé byli ochotni bydlet v okruhu 20 až 30 kilometrů od jaderné elektrárny. Kladně se vyjádřilo 67 procent lidí. Určitě by se odstěhovalo 11 procent Čechů, 22 procent uvedlo, že by se asi odstěhovali.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že polovina lidí měla po havárii Fukušimy trochu obavy o zdraví své nebo svých blízkých. Na deset procent lidí uvedlo, že měli velké obavy. Zhruba pět procent lidí přijalo kvůli Fukušimě opatření na ochranu svého zdraví. V roce 1986 po havárii Černobylu se k tomu přiznala téměř polovina lidí v tehdejším Československu.

Graf: Obavy o zdraví své nebo svých blízkých v souvislosti s havárií jaderné elektrárny (%)

graf 2

Výsledky průzkumů po Fukušimě a Černobylu byly docela podobné. "Ovšem výsledky výzkumu z roku 1986 je třeba hodnotit nikoli s ohledem na reálné ohrožení České republiky, nýbrž s ohledem na informovanost veřejnosti. Je nepochybné, že její míra, jakožto i povaha informací, které byly o událostech v Černobylu a jejich dopadu veřejnosti přístupné, byly v roce 1986 zásadně jiné, než je tomu v případě současných událostí v Japonsku," uvedlo CVVM.

Průzkum se uskutečnil prostřednictvím osobních rozhovorů během jednoho týdne na začátku dubna. Účastnilo se ho 979 dotazovaných.

(Zdroj: CVVM, ČTK)


Váš názor
 •  
  27.05.2011 16:24

  můj názor je, že by se postupně měla i ČR rozloučit s JE v podobě dnešních obřích mega reaktorů. V hustě zalidněných oblastech je to hazard. Luxus v podobě velkých neobydlených ploch, kde důsledky havárie budou minimální si můžou dovolit na Ukrajině nebo v Rusku. U nás by havárie typu Černobyl byla asi pěknej průšvih pro hodně Čechů. Postoj českých politiků a lá nepotopitelný titanic je hodně odvážný a podle mě hra vabank..
  bob
 • Strach, strach
  27.05.2011 14:18

  Nemám strach z jaderné energie, ale mám strach z toho, jak s ní budeme zacházet...
  magnus
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data