Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zrychlení růstu maloobchodních tržeb v dubnu, pomohly potraviny

Zrychlení růstu maloobchodních tržeb v dubnu, pomohly potraviny

3.6.2011 9:19, aktualizováno: 3.6. 9:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Tržby v maloobchodě v dubnu bez očištění o sezonní vlivy zrychlily meziroční růst na 2,7 procenta po březnovém revidovaném zvýšení o dvě procenta (z 2,1 %). Předčily tak dle konsensu Bloomberg očekávaných 2,0% růstu, ale nedosáhly na 2,8% odhad vzešlý z průzkumu Reuters. K dubnovému růstu tržeb nejvíce přispěl prodej motorových vozidel a maloobchod s převahou potravin, nápojů a tabákových výrobků v nespecializovaných prodejnách. Oznámil dnes Český statistický úřad.

"Výsledky odpovídají očekávání a potvrzují, že růst domácí poptávky zůstává pomalý a nijak netlačí na inflaci ani obchodní bilanci," okomentoval dnešní čísla David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.

Z meziročního pohledu byl růst tržeb bez očištění (+2,7 %) ovlivněn při letošním nižším počtu pracovních dní (-1) zejména růstem prodeje motorových vozidel (+1,7 p.b.), potravin (+1,1 p.b.) a nepotravinářského zboží (+0,5 p.b), opačně působil prodej pohonných hmot (-0,4 p.b.).

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se snížily reálně meziměsíčně o 1,4 % a meziročně očištěné o pracovní dny se zvýšily o 8,1 %. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 4,8 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 6,2 % a za opravy klesly o 3,6 %. Zvýšené tržby zaznamenali zejména prodejci nákladních a užitkových automobilů.

Při zahrnutí prodeje pohonných hmot sezónně očištěné tržby vzrostly reálně meziměsíčně o 1,0 % a meziročně očištěné o pracovní dny o 3,0 %. Sezónně neočištěné tržby se zvýšily meziročně o 1,8 %. Podle ČSÚ se tak stalo zejména kvůli zvýšeným prodejem potravin o 4,6 % a nepotravinářského zboží o 1,6 %, naopak pokračoval pokles prodeje pohonných hmot o 4,0 %.

"Vysoké ceny pohonných hmot se projevily v poklesu poptávky. Nominálně se sice tržby z prodeje benzínu a nafty meziročně zvýšily o 7,3 procenta, reálně však klesly o 4 procenta," upozornil David Marek. Oblibě se podle hlavního ekonoma Patria Finance nadále těší internetové obchody, jejichž obrat ve srovnání s loňským rokem vzrostl o 9,5 procenta. Dobře na odbyt jdou počítače a telefony, v prodejnách, které je prodávají, se tržby zvýšily o 7,5 procenta.

Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku činil 102,2 % a byl ovlivněn pokračujícím výrazným růstem cen pohonných hmot (o 11,9 %). Méně pak rostly ceny za zboží prodávané v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin (o 3,4 %) a za potraviny ve specializovaných prodejnách (o 2,2 %). Nejvíce se snížily ceny počítačových a komunikačních zařízení (o 9,4 %), textilu a obuvi a výrobků pro domácnost (shodně o 1,8 %).

"Dubnová data naznačují, že ani ve 2. čtvrtletí se nemohl růst ekonomiky opřít o rostoucí výdaje domácností. Těžiště růstu HDP zůstává ve vývozu, kterému sekundují investiční výdaje. Spotřební výdaje domácností stagnují či rostou velmi pomalým tempem, což odpovídá jen pomalu klesající nezaměstnanosti a stagnaci reálných mezd. Takový vývoj ekonomiky nevytváří prakticky žádné tlaky na zhoršení vnitřní (inflace) či vnější (obchodní bilance) nerovnováhy," shrnul současný obrázek české ekonomiky David Marek a dodal, že v letošním roce prognóza Patria Finance počítá se zvýšením maloobchodních tržeb o 2,8 procenta po loňském zvýšení o 1,2 procenta.

(Zdroj: ČSÚ, Patria Finance)


Váš názor
  •  
    3.6.2011 13:24

    http://www.ceskatelevize.cz/porady/10319299084-suma-sumarum-aneb-kde-jsou-me-penize/211562220100008/video/
    cober
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů