Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchod v EU i v eurozóně v červenci překvapil růstem o 0,2 %, čekala se stagnace

Maloobchod v EU i v eurozóně v červenci překvapil růstem o 0,2 %, čekala se stagnace

05.09.2011 12:39
Autor: ČTK

Maloobchodní obrat v červenci v Evropské unii i v eurozóně meziměsíčně vzrostl o 0,2 procenta, odhadl dnes Evropský statistický úřad (Eurostat). V červnu rostl v unijních státech platících eurem o 0,7 procenta a v celé EU o 0,5 procenta. Červencové výsledky příjemně překvapily analytiky. Ti totiž čekali spíš mírný propad. Data prý naznačují, že eurozóna by se mohla vyhnout recesi.

Při srovnání s červencem loňského roku statistici uvedli, že index v EU i v eurozóně poklesl o 0,2 procenta.

Propad meziměsíčně v červenci Eurostat zaznamenal u potravin, nápojů a tabáku (o 0,4 procenta v eurozóně a o 0,3 procenta v EU). Nepotravinový sektor naopak vzrostl - o 0,5 procenta v eurozóně a o 0,6 procenta v EU.

Mezi státy, u nichž jsou data dostupná, maloobchod v červenci meziměsíčně vzrostl v deseti zemích, propadl v devíti a ve dvou (Španělsko a Německo) byl stabilní. Údaje za ČR zpráva Eurostatu neuvedla.

Průzkum agentury Reuters mezi analytiky uskutečněný před zveřejněním dat ukázal, že v průměru očekávali, že maloobchod eurozóny v červenci poklesne o 0,1 procenta a meziročně o jedno procento.

Ekonomové bedlivě sledují zdraví evropských ekonomik, neboť růst hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí citelně zpomalil a objevují se obavy, že by se Evropa mohla ponořit opět do recese. Předseda Evropské komise nicméně během návštěvy Austrálie podotkl, že se tak nestane i přes vážné dluhové problémy, které Evropu svírají.

"Jsme překvapeni silnými růsty ve Francii, Belgii a v Portugalsku. Pozitivním překvapením je zde hlavně Portugalsko. Na druhou stranu o trochu slabší data, než jsme čekali, jsou ta z Německa," řekl agentuře Reuters Johannes Mayr z Bayerische Landesbank o maloobchodních výsledcích.

Podle analytika to potvrdilo očekávání, že ekonomický růst v eurozóně poněkud sice sníží tempo, avšak stále v příštích měsících hospodářství poroste. "Nemyslím, že směřujeme k recesi v eurozóně," dodal.

V Německu maloobchod v červenci meziměsíčně stagnoval, v Belgii narostl o 1,2 procenta, v Portugalsku o 2,5 procenta a ve Francii o 0,6 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.02.2026
17:18Čínské vlny
15:23Trh práce není slabý, jeho vývoj naopak oddaluje snižování sazeb Fedu
15:05Emerging markets lámou rekordy. Investoři tam rotují z předražené Ameriky
13:30Kaplan: Investoři hledají alternativy k dolarovým aktivům, stabilita měny je klíčová
11:57Bankovní asociace zlepšila odhad letošního hospodářského růstu na 2,6 pct
11:55Akcie stále pod tlakem pochybností o AI, na programu důležitá data  
11:51Bitcoin dál klesá, zatímco asijské akcie lámou rekordy. Slabé objemy přitom značí další propad  
10:13Evropský software zpomaluje, hardware jede na vlně AI boomu  
10:10Dassault Systemes hlásí slabé výsledky i výhled, akcie padají nejvíce od roku 2002
8:45Rozbřesk: Trhy mají strach z masivních investic do AI. Je oprávněný?
8:39Obavy z AI zasahují tradiční finanční firmy a Paramount dál bojuje o Warner Bros.  
6:03AI investice zvyšují volatilitu na trzích. S&P 500 se po růstu může znovu octnout pod tlakem
10.02.2026
22:01Výnosy dluhopisů klesly po slabších maloobchodních tržbách  
17:37Akcie a „dluhové“ QE
15:07Spotify trhla rekordy v počtu nových uživatelů i marži, akcie vyskočily o 18 procent  
14:00Goldman Sachs: Kupovat akcie a zlato, po dlouhém období financializace přichází opět industrializace
12:23Nedostatek pamětí vyvolal velké rozdíly na trhu. Výrobci čipů mají žně, spotřební elektronika bojuje o marže  
12:09UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS3168205659
11:26Dluhopisy se odrážejí a akcie opatrně rostou, zatímco krypto zůstává pod tlakem  
10:32Alphabet táhne dluhopisový boom. Na trh pošle i emisi se stoletou splatností

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
2:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst