Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tesco chystá největší IPO v Thajsku za 6 let. V Británii zaměstná dalších 20 tisíc lidí

Tesco chystá největší IPO v Thajsku za 6 let. V Británii zaměstná dalších 20 tisíc lidí

05.03.2012 12:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Britský maloobchodní řetězec Tesco uskuteční primární nabídku akcií své realitní divize v Thajsku. S hodnotou 600 milionů USD má být letos druhou největší v Asii, v Thajsku pak za šest let.

Firma podle zdrojů Reuters sloučila některý svůj realitní majetek v Thajsku, jako supermarkety a nákupní centra, do fondu nazvaného The Tesco Lotus Retail Growth Freehold and Leasehold Property Fund. Jeho akcie nyní prodá investorům a reality si bude od fondu pronajímat. Tento trend je nyní stále častější, protože maloobchodní firmy se snaží dostat co nejvíc ze svých realit. Zisk z prodeje akcií chce Tesco použít na další expanzi v Thajsku.

IPO divize Teska bude největší v Thajsku od května 2006, kdy se uskutečnila nabídka Rayong Refinery v hodnotě 710 milionů USD. V letošním roce byla v Asii zatím větší jen únorová nabídka akcií China Communications Construction v Šanghaji v hodnotě 794 milionů USD.

Tesco, které je podle tržeb třetí největší maloobchodní společností na světě za americkou společností Wal-Mart a francouzskou skupinou Carrefour, má více než 5300 obchodů ve 14 zemích včetně ČR. Ve Velké Británii chce Tesco otevřít v příštích dvou letech nové obchody a zkvalitnit nabídku čerstvých potravin. Chystá se tam přijmout až 20 tisíc lidí, čímž se počet jeho zaměstnanců v Británii zvýší ze současných asi 290 tisíc o zhruba sedm procent.

Firma zároveň s plány na příští období oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí jí klesly tržby o 0,1 procenta. Řetězec už dříve v Británii přišel o část tržního podílu, který se snaží získat zpět. Tesco má v současné době podíl 29,7 procenta, což je nejméně za šest let.

Navzdory ztrátě části tržního podílu má Tesco nad maloobchodním trhem ve Velké Británii zatím jasnou nadvládu. Firma začátkem letošního roku uvedla, že klíčové předvánoční období pro firmu bylo z hlediska tvorby tržeb nejhorší za několik desítek let.

(Zdroj: čtk, Tesco, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2026
22:00Akcie rostly díky příznivým inflačním datům, výrobci čipů zůstali pod tlakem  
17:10Dot.com bublinovatost a současný tržní optimismus
16:43Nájmy v druhém čtvrtletí rostly, pohybovaly se mezi 9600 Kč až 32.900 Kč
16:38Reuters: Vývoz ropných produktů z Ruska po moři klesl proti červnu na polovinu
16:33V německém průmyslu vloni zaniklo 177.000 pracovních míst, uvedl úřad práce
15:11Morgan Stanley se připojila ke konkurentům a svezla se na boomu obchodování s akciemi
15:01BlackRock hlásí silný kvartál. Výsledky táhly ETF a rekordní marže
14:57Z výsledků ASML nejvíce vyčnívá výrazně vylepšený výhled tržeb  
14:45Německá vláda do roku 2030 seškrtá z klimatického fondu přes 30 miliard eur
12:47Souboj platebních gigantů. Stripe chce ovládnout PayPal
10:27OpenAI zamíří do domácností s přenosným AI společníkem. Applu se to nelíbí
9:15Rozbřesk: Ceny v USA vykázaly v červnu největší pád od začátku covidu
8:44ASML překvapilo silnými výsledky, IBM doplatilo na přesun investic do AI hardwaru  
6:07Evropský automotive pod tlakem dvojího čínského šoku  
14.07.2026
22:04Wall Street povzbudila inflace, a tak technologie opět převzaly iniciativu  
17:16Rozšiřování AI dominance a tečka za dlouhodoou stagnací
15:43Červnová inflace v USA překvapila. Klesla na 3,5 procenta
15:40Jaké jsou skutečné zájmy Číny a jak moc její konkurence ovlivní hospodaření amerických firem?
14:27Citi překonala všechny odhady zisku s tím, jak přestavba pod vedením CEO Fraserové nabírá na obrátkách
14:02Goldman Sachs těžila z tržní volatility, obchodování s akciemi bylo znovu rekordní

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - PPI, y/y