Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    IBM zvýšila čtvrtletní zisk a letošní výhled, soustředí se na software a B(R)IC

    IBM zvýšila čtvrtletní zisk a letošní výhled, soustředí se na software a B(R)IC

    18.04.2012 9:31
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Americký počítačový gigant International Business Machines oznámil, že v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl více než 7procentního nárůstu zisku díky růstu marží v softwarové divizi, a zároveň zvýšil svůj výhled celoročního zisku. Upravený zisk na akcii činil 2,78 dolaru a překonal tak očekávání na úrovni 2,65 USD. Tržby, které meziročně téměř stagnovaly na 24,67 miliardy dolarů, mírně zaostaly za konsensem 24,79 mld. USD.

    IBM uvedla, že očekává růst letošního provozního zisku na nejméně 15 dolaru na akcii, čímž navýšila svůj původní odhad z 14,85 USD (konsensus Bloomberg 14,92 USD). Akcie společnosti reagovaly na výsledky ztrátou 2,3 % v after-hours.

    Čistý zisk společnosti vzrostl na 3,07 mld. USD z 2,86 mld. USD za stejné období před rokem. Tržby v regionech Evropy, Středního východu a Afriky poklesly zhruba o dvě procenta, zatímco na americkém a asijsko-pacifickém trhu vzrostly.

    IBM pokračuje ve svém plánu zaměřit se na software, který nabízí vyšší potenciál oproti segmentu hardwaru a jehož podíl na zisku společnosti by měl dosáhnout poloviny. V prvních třech měsících roku vzrostly tržby v divizi softwaru o 5,5 procenta, zatímco růst tržeb ze služeb zpomalil na 0,7 procenta a oblast hardwaru zaznamenala téměř 7procentní pokles.

    Na trh služeb podle finančního ředitele společnosti dolehlo zotavování japonské ekonomiky po loňském zemětřesení a následné vlně tsunami. „Hlavní trhy zůstaly pod tlakem událostí v Japonsku a veřejného sektoru, který v tomto čtvrtletí výrazněji snížil výdaje,“ řekl k výsledkům Mark Loughridge. Očekává přitom, že výsledky společnosti by se měly zlepšit ve druhém pololetí.

    „Hlavní čísla by měla být lepší ve druhé polovině roku, kdy se mimo jiné projeví efekt snížení nákladů,“ uvedl analytik Sanford C. Bernstein, který hodnotí titul doporučením „market perform“.

    Výkonná ředitelka IBM Virginia Rometty, která stojí v čele společnosti od ledna, hledá potenciál pro růst na rychle se rozvíjejících trzích. Tržby v regionech, jako je Brazílie, Indie a Čína, se v prvním kvartále zvýšily o 9 procent a do roku 2015 by měly tvořit nejméně 30 procent z celkových tržeb společnosti. V roce 2011 to bylo 22 procent.

    (Zdroj: Bloomberg, AP)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    21.08.2026
    22:01Závěr týdne v zeleném, dařilo se materiálům  
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin
    14:07Po SpaceX přichází Anthropic. Trh může čekat další poražení historického IPO
    12:25Perly týdne: Ropná iluze a rally na zlatě?
    10:37ChatGPT moment humanoidních robotů může přijít až za deset let, krotí očekávání šéf Unitree
    9:06Růst spotřebitelských cen v Japonsku zrychluje, zvyšují se náklady na dovoz
    8:55Rozbřesk: Koruna je nejsilnější od prosince 2025, dolar pod tlakem neuspokojivého fiskálu
    8:55Trhy sledují Anthropic, dluhopisy i nové kroky americké vlády  
    6:07Meta patří mezi největší AI zákazníky Microsoftu. Za Azure utrácí stovky milionů dolarů ročně
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:49UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu společnosti UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a.s. konající se 30. 9. 2026
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny
    12:02Krugman: Proč není cena ropy ještě výš?
    11:07Polská společnost Arlen chce koupit 75 procent akcií obuvnické firmy Prabos

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data