Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Břidlicový plyn by v Česku mohl pokrýt až desetinu spotřeby

Břidlicový plyn by v Česku mohl pokrýt až desetinu spotřeby

14.5.2012 10:28
Autor: ČTK

Pokud by se potvrdily v České republice zásoby břidlicového plynu, mohlo by se tímto zdrojem pokrýt pět až deset procent roční spotřeby plynu. ČTK o tom informovala Česká plynárenská unie (ČPU). Ekologická zátěž u těžby břidlicového plynu je podle ČPU mnohem nižší než v případě uhlí. V posledních měsících se nicméně proti plánovanému průzkumu zahraničních firem před těžbou zvedla vlna protestů v několika českých krajích.

"Česká ložiska plynu stojí za ověření. Energetická koncepce se odkazuje na maximální dovozní nezávislost a tento plyn by mohl v budoucnu snížit naši závislost na Rusku," uvedl prezident ČPU Oldřich Petržilka. Plyn z břidlic se již ve velkém těží ve Spojených státech, což zvyšuje energetickou soběstačnost USA. Uvolňují se tím také zásoby plynu pro Evropu a snižuje se cena komodity na světových trzích.

Náklady na těžbu břidlicového plynu v Evropě by zřejmě byly větší než u plynu konvenčního. Zatím ale v tomto směru nemá Evropa dostatek zkušeností. 

 
Ekologická zátěž u dobývání břidlicového plynu je podle ČPU až dvanáctkrát nižší než u těžby uhlí. "Porovnávat těžbu břidlicového plynu s těžbou uhlí vůbec nejde. Je to jeden z nejčistějších způsobů dobývání nerostných surovin, který se v praxi neliší od klasické těžby ropy a plynu," uvedl Stanislav Benada, expert v oborech ložiskové geologie, vrtného a seizmického průzkumu a těžby plynu a ropy.
Těžba břidlicového plynu měla dosud podle Benady minimální negativní vliv na životní prostředí.

"Vesměs to byly události, které se dějí i při konvenční těžbě plynu i ropy. Nebezpečnost používaných chemikálií je přeceňována a jsou považovány za mnohem větší hrozbu, než tomu ve skutečnosti je. Ve 40.000 vrtech, které fungují v USA, nebyl nikdy a nikde potvrzen jejich únik do podzemních vod," dodal Benada.

Podle ministerstva životního prostředí není na těžbu břidlicového plynu česká legislativa připravena. Ministr proto chce na příští zhruba dva roky zablokovat žádosti těžařů, kteří v Česku chtějí zkoumat potenciální naleziště. "Stát by neměl vyhlašovat moratorium a měl by průzkum ložisek plynu podpořit, zadarmo by se tak mohl dozvědět, zda vůbec nějaká naleziště pod zemí máme," podotkl Petržilka.

Nadnárodní firmy chtějí těžit plyn z břidlic na řadě míst v ČR, hovoří se o lokalitách až v pěti krajích. Při takzvaném hydraulickém štěpení provedou těžaři až několik kilometrů hluboký vrt, do kterého se pod tlakem vhání voda s pískem a chemickými přísadami. Z vrtu se pak čerpá unikající břidlicový plyn.

Starostové z dotčených oblastí se však obávají zhoršení kvality pitné vody a dalších dopadů na životní prostředí. Občané proti průzkumu těžby protestovali a sepisovali petice například na Berounsku, Náchodsku a Trutnovsku.

Podle odborníků by v Evropě mohlo být pod zemí kolem sedmi bilionů metrů krychlových břidlicového plynu. Velká část z toho by měla být v Polsku. "Na evropském trhu působí jen několik málo společností, které mají potřebné technologie pro štěpení, a tak těžba v Evropě by nemusela být v současné době rentabilní," upozornil Benada. Dokud bude břidlicový plyn v Evropě dražší než ruský zemní plyn, zákazník bude podle Petržilky vždy volit ten levnější.


Čtěte více:

Jak břidlicový plyn změní energetické trhy
13.5.2011 15:32
Pro energetické trhy bylo posledních 100 dní kvůli vývoji v Japonsku a...
Polsko sází na břidlicový plyn. Jednání Gazpromu o dodávkách do Číny zkrachovala
24.6.2011 14:23
Polsko by mohlo mít největší zásoby břidlicového plynu v Evropě. Řada ...
Británie se může stát novou plynovou velmocí, vládní zpráva dala zelenou těžbě břidlicového plynu
18.4.2012 13:43
Zpráva britských vládních expertů podpořila těžbu břidlicového plynu, ...
USA oznámily průlom v průzkumu ložisek plynu z metan hydrátu
3.5.2012 10:12
Americká vláda oznámila průlom v průzkumu potenciálně ohromných ložise...
V ČR se břidlicový plyn těžit nebude. Ministr Chalupa zastavil všechny průzkumy
7.5.2012 13:34
Česká legislativa zatím není připravena na technicky náročné průzkumy....

Váš názor
 •  
  14.5.2012 11:06

  Mělo by se to těžit, mohlo by se začít vrtat pod Temelínem, je to absulutně bezpečný
  Pneumonia
 • ČPU ceny snížit
  14.5.2012 10:57

  hlavně, že ČPU ví, že cena plynu je na 10 letém minimu, ale moje faktura je čím dál vyšší. Nejsem zelený mozek, ale k čemu si rozrejpat zemi, když z toho stejně bude prd, protože Ti co nám tak nehorázně draho dodávají plyn, tak daně stejně platí jinde
  Mike
 •  
  14.5.2012 10:42

  Stejně k tomu dojde, těžební limity budou taky proraženy, jen je kolem toho udělat pár tanečků, Nějaská ta pirueta se taky hodí a ti zasloužilí budou přesvědčeni a ti nepřesvědčeni budou koupeni. A jen blbý zůstanou s otevřenou hubou.
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data