Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak břidlicový plyn změní energetické trhy

Jak břidlicový plyn změní energetické trhy

13.05.2011 15:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Pro energetické trhy bylo posledních 100 dní kvůli vývoji v Japonsku a na Blízkém východě dramatickým obdobím. Ale ani Fukušima, ani vývoj na Blízkém východě pravděpodobně dlouhodobý nabídkový trend nezmění. Rostoucí důležitost břidlicového plynu by tak ale učinit mohla.

Uhlí, ropa a zemní plyn pokrývají po celém světě více než 80 % poptávky po primárních energiích, u jaderné energie je to jen 6 %. Budoucnost patří obnovitelným zdrojům, ty však nyní stále závisejí na podpoře vlády a na regulaci. Americká Energy Information Administration minulý měsíc vůbec poprvé provedla odhad technicky vytěžitelného objemu břidlicového plynu ve 32 zemích. Jde o zemní plyn uzavřený v horninách, jeho těžba probíhá za pomoci jejich hydraulického štěpení. Kdysi se tento proces považoval za příliš nákladný, nyní ale již mění energetické trhy v USA. V posledních deseti letech vzrostla těžba tohoto plynu dvanáctkrát a v současnosti pokrývá téměř čtvrtinu poptávky po plynu v této zemi. Hovoří se dokonce o tom, že by se Spojené státy staly ze země, která plyn dováží, jeho exportérem.

EIA neposuzuje komerční využitelnost zásob plynu, jeho potenciál však naznačuje jejich objem dosahující 6.600 biliónů kubických stop (metr krychlový je 35,3 kubické stopy). Velké zásoby jsou v Číně, Argentině i v severní Evropě. Objem plynu odhadnutý ve zprávě EIA odpovídá 40 % současných technicky vytěžitelných zásob zemního plynu, další rezervy by mohly být na Blízkém východě, v Rusku a ve Středomoří. Jeho využití ale může být kontroverzní. Uhlíkové emise jsou u něj vyšší než u konvenčního plynu a několik menších projektů těžby v Evropě doprovází obavy z jejich důsledku na životní prostředí. Podpořit by tento zdroj energie ale mohly vysoké ceny energií a politické tenze na Blízkém východě.

Významný posun k břidlicovému plynu by měl výrazný dopad na další trhy s energiemi. Pokud by Čína nedovážela tolik plynu, mohlo by dojít k poklesu investic na Blízkém východě a v Africe. Zvýšil by se konkurenční tlak směrem k obnovitelným zdrojům, které vyžadují velkou státní podporu. Negativně by tato změna působila i na trh s LNG a na budování nových plynovodů. Hlavní změnu na globálních trzích s energiemi možná přinese tichý pokrok v geologii a technologiích.

Uvedené je výtahem z „How shale gas will transform the markets“, autorem je Nick Butler, který stojí v čele King’s Policy Institute na King’s College London.

(Zdroj: Financial Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Allianz SE (03/21 Q1, Bef-mkt)
Commerzbank AG (03/21 Q1, Bef-mkt)
Dialog Semiconductor PLC (03/21 Q1)
Electricite de France SA (03/21 Q1)
Poste Italiane SpA (03/21 Q1, Bef-mkt)
Varta AG (03/21 Q1, Bef-mkt)
Vroom Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Wienerberger AG (03/21 Q1)
7:00Deutsche Telekom AG (03/21 Q1)
7:00Merck KGaA (03/21 Q1)
7:00RWE AG (03/21 Q1)
7:30Bayer AG (03/21 Q1)
7:45Koninklijke Ahold Delhaize NV (03/21 Q1)
8:00Fortum Oyj (03/21 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00Iberdrola SA (03/21 Q1)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y