Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Británie se může stát novou plynovou velmocí, vládní zpráva dala zelenou těžbě břidlicového plynu

Británie se může stát novou plynovou velmocí, vládní zpráva dala zelenou těžbě břidlicového plynu

18.04.2012 13:43
Autor: ČTK

Zpráva britských vládních expertů podpořila těžbu břidlicového plynu, která během pár posledních let transformovala americkou energetiku. Vláda v Londýně nyní zřejmě zruší roční moratorium na průzkum a těžbu plynu v zemi, a Británie se tak bude moci stát jedním z největších světových producentů plynu. 

Zpráva expertů označila za bezpečné obnovení testů a těžby pomocí hydraulického štěpení čili frakování, v němž se do skalních formací vhání pod tlakem voda, písek a malá příměs chemikálií upravujících vlastnosti vody. Zapotřebí bude ale dodržovat přísnější pravidla pro monitorování seizmické aktivity a sledování vrtů, uvedla úterní zpráva. 

"Riziko seizmické aktivity spojené s hydraulickým štěpením je malé a pravděpodobnost škod z něho je mimořádně malá. Navrhujeme, aby frakování pokračovalo podle našich doporučení," řekl ke zprávě jeden z jejich autorů Brian Baptie. 

Loni v květnu musela firma Cuadrilla Resources přerušit práci na vrtech u Blackpoolu poté, co se v oblasti objevily malé otřesy o síle kolem dvou stupňů Richterovy stupnice. Experti doporučili systém "semaforu", kdy se bude muset čerpání v určité oblasti přerušit, pokud červené světlo ukáže seizmickou aktivitu 0,5 stupně. 

Ministerstvo energetiky bude nyní šest týdnů přijímat ke zprávě komentáře veřejnosti. Poté vydá konečné rozhodnutí o budoucnosti průzkumu a těžby břidlicového plynu v Británii. 

Jen firma Cuadrilla odhaduje zásoby plynu ve své zkoumané oblasti v severozápadní Anglii na na 5,6 bilionu metrů krychlových, což by stačilo Británii na zhruba 60 let současné spotřeby. Podle expertů je v Británii a zejména pod jejími pobřežními vodami několikanásobně větší množství plynu vázaného v horninách. 

Aktivisté v Evropě i USA vyvíjejí tlak na zákaz těžby břidlicového plynu a mírné otřesy v Anglii spojované s vrty byly vodou na jejich mlýn. Poukazují také zejména na rizika znečištění podzemní vody, ta jsou ale ve světle vývoje v USA velmi nadsazená. Tamní Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) za celou dobu hydraulického štěpení dokumentovala jediný případ znečištění vody, a to ještě z raných dob frakování, z roku 1987. Nyní vyšetřuje druhý takový případ ve Wyomingu, její předběžný nález však úřady státu ostře kritizovaly a někteří experti se domnívají, že EPA mohla kontaminaci způsobit sama svými monitorovacími vrty, uvedla agentura Reuters. 

Nadnárodní ekologická organizace Greenpeace ke zprávě expertů prohlásila, že podpora hydraulickému štěpení by mohla ohrozit plány na odklon od fosilních paliv a bude "velkou ranou pro britské odvětví obnovitelné energie". Konfederace britského průmyslu naopak poukazuje na to, že nové zdroje plynu, při jehož spalování uniká na jednotku energie výrazně méně oxidu uhličitého než z uhlí nebo ropy, přispěje ke splnění vládních cílů ve snižování emisí a navíc vytvoří velké množství pracovních míst. Na rozdíl od mohutně subvencovaných obnovitelných zdrojů navíc těžba plynu žádné peníze od vlády nepotřebuje a naopak je bude přinášet. 

V USA se těžba břidlicového plynu prudce rozvíjí jen několik málo let a za tu dobu už její boom srazil ceny plynu na tamním trhu na desetiletá minima. USA se díky tomu staly největším těžařem plynu na světě, získaly v plynu soběstačnost a americké firmy se jej už chystají vyvážet. 

Rozvoj nových zdrojů plynu v Británii by mohl mít přímý dopad na evropský trh s plynem, kde jsou ceny kvůli dlouhodobým kontraktům s dodavateli mnohem vyšší než v USA. Mohl by ovlivnit i přístup evropských zemí k těžbě břidlicového plynu a snížit vliv loňského zákazu hydraulického štěpení ve Francii kvůli údajným rizikům poškození životního prostředí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data