Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V ČR se břidlicový plyn těžit nebude. Ministr Chalupa zastavil všechny průzkumy

V ČR se břidlicový plyn těžit nebude. Ministr Chalupa zastavil všechny průzkumy

7.5.2012 13:34
Autor: IHNED.cz

Česká legislativa zatím není připravena na technicky náročné průzkumy. Z tohoto důvodu se ministr životního prostředí Tomáš Chalupa rozhodl, že zablokuje žádosti těžařů, kteří chtějí zkoumat potenciální naleziště břidlicového plynu v Česku. Moratorium by mělo trvat několik let.

Po měsících sporů o to, kde, jak a jestli vůbec těžit v Česku břidlicový plyn, přichází ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se šalamounským řešením: na několik let úplně zablokovat žádosti těžařů, kteří chtějí zkoumat české podzemí.

Vyhlášení moratoria na průzkum těžby břidlicového plynu je podle ministra jednou z možností, jak nepřehlednou situaci kolem povolování průzkumu vyřešit.

"Stávající česká legislativa není připravena na tak technicky složité průzkumy, jako je to právě v případě břidlicového plynu. Proto nyní zvažujeme, že by se stanovil určitý čas – rok, možná dva, na příslušné úpravy zákonů. Během této doby by se nevydávala žádná povolení, ani povolení k průzkumu,“ řekl HN Chalupa, který hodlá návrh na moratorium předložit vládě.

„Mezitím je potřeba připravit takové zákony, které stanoví jasná pravidla hry.“

Dvacet let staré zákony nestačí

Pro několikaletou lhůtu je i Chalupův náměstek Tomáš Tesař, pod jehož gesci břidlicový plyn patří. "V současné situaci to je nejlepší řešení. Naše zákony, které se těžby dotýkají, jsou dvacet let staré a s moderními způsoby těžby, jako například těžba břidlicového plynu nebo zplynování uhlí, vůbec nepočítají,“ říká náměstek.

Aby se měli úředníci, kteří o průzkumu rozhodují, čím řídit, bude potřeba udělat změnu geologického zákona, horního zákona a zřejmě i další legislativy. 

„Tady jde totiž o nové metody, kdy už sám průzkum znamená aplikaci těžební technologie. A to bude nutné v povolovacím procesu zohlednit,“ upozorňuje Tesař.

iHNed

Související články na IHNED.cz

Známe nová místa, kde by se v Česku dal těžit břidlicový plyn. Snížil by vliv Ruska

USA začnou vyvážet plyn z břidlic. Zlevní ho a sníží energetickou moc Ruska

Most přes hořící vody


Váš názor
 • Upravy
  7.5.2012 15:40

  Nejprve je nutno upravit zakony zpusobem, ktery umozni odklonit dostatecne mnozstvi prostredku z pruzkumu a tezby spravnym smerem..
  Chytrak
 •  
  7.5.2012 14:29

  Tezba jiz leta bezi v mnoha zemich. Holt tezari zvenci jsou tady amateri, meli jit na to potichu a pocesku a za par mesicu by vrtali o 106.
  fluidum
  •  
   7.5.2012 14:32

   Je to jen politikaření a strach z voleb. Sódruh Chalupa si chce dělat tímto planým gestem jen dobré jméno před voliči..., jakože je na jejich straně a tak... Týden po volbách bys čuměl, jak by těžbu propagoval.:-)))
   Jesse
 • Dekujem!!!
  7.5.2012 13:51

  Poprve v zivote rikam politikovi - dekuji!!!
  Ticino
  • Neděkuj
   7.5.2012 14:30

   Kdybys znal toho slizského Chalupu, který je "zelený" jen teď když hrozí ODS volební preference, tak bys neděkoval. V opačném případě by byl první, který by toto rabování prosazoval přes všechny mrtvoly !!! Znám politiky jeho střihu moc dobře, abych si za svým tvrzením stál. Oni umí dokonce ze strachu o volební umístění varovat před komouši a přitom jsou to ti stejní, kteří byli proti zákazu KSČ za celých 20 let. Takovým politikům nevěřím ani pozdrav.
   Jesse
   • Re: Neděkuj
    7.5.2012 15:11

    na straně druhé je dobré, že tu KSČM je celých 20 let pod tímto názvem. Aspoň je hned jasné, kdo to je. Kdyby se hned po r. 1989 prejmenovali jinak, tak už jsou ve vládě... Lidé mají krátkou paměť.
    Fosil
    •  
     7.5.2012 15:22

     ... jak je jasně vidět na těch, co se přejmenovali ;-)
     Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data