Česká legislativa zatím není připravena na technicky náročné průzkumy. Z tohoto důvodu se ministr životního prostředí Tomáš Chalupa rozhodl, že zablokuje žádosti těžařů, kteří chtějí zkoumat potenciální naleziště břidlicového plynu v Česku. Moratorium by mělo trvat několik let.
Po měsících sporů o to, kde, jak a jestli vůbec těžit v Česku břidlicový plyn, přichází ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se šalamounským řešením: na několik let úplně zablokovat žádosti těžařů, kteří chtějí zkoumat české podzemí.
Vyhlášení moratoria na průzkum těžby břidlicového plynu je podle ministra jednou z možností, jak nepřehlednou situaci kolem povolování průzkumu vyřešit.
"Stávající česká legislativa není připravena na tak technicky složité průzkumy, jako je to právě v případě břidlicového plynu. Proto nyní zvažujeme, že by se stanovil určitý čas – rok, možná dva, na příslušné úpravy zákonů. Během této doby by se nevydávala žádná povolení, ani povolení k průzkumu,“ řekl HN Chalupa, který hodlá návrh na moratorium předložit vládě.
„Mezitím je potřeba připravit takové zákony, které stanoví jasná pravidla hry.“
Dvacet let staré zákony nestačí
Pro několikaletou lhůtu je i Chalupův náměstek Tomáš Tesař, pod jehož gesci břidlicový plyn patří. "V současné situaci to je nejlepší řešení. Naše zákony, které se těžby dotýkají, jsou dvacet let staré a s moderními způsoby těžby, jako například těžba břidlicového plynu nebo zplynování uhlí, vůbec nepočítají,“ říká náměstek.
Aby se měli úředníci, kteří o průzkumu rozhodují, čím řídit, bude potřeba udělat změnu geologického zákona, horního zákona a zřejmě i další legislativy.
„Tady jde totiž o nové metody, kdy už sám průzkum znamená aplikaci těžební technologie. A to bude nutné v povolovacím procesu zohlednit,“ upozorňuje Tesař.

Související články na IHNED.cz
Známe nová místa, kde by se v Česku dal těžit břidlicový plyn. Snížil by vliv Ruska
USA začnou vyvážet plyn z břidlic. Zlevní ho a sníží energetickou moc Ruska
Most přes hořící vody