Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchod v dubnu: Překvapivě silný propad

Maloobchod v dubnu: Překvapivě silný propad

05.06.2012 9:47
Autor: David Marek

Na české domácnosti doléhá reálný pokles mezd a obavy z dalšího ekonomického vývoje. Na tržbách v obchodech se to projevilo nečekaně silně. Maloobchodní obrat v dubnu klesl o 2,1 procenta ve srovnání s předchozím měsícem, resp. o 4,1 procenta meziročně. Počet pracovních dní tentokrát nehrál roli, byl stejný jako loni v dubnu, a nepomohly ani Velikonoce, které obvykle pomohou útraty v obchodech mírně zvýšit.

Na ekonomickou situaci obvykle silně reaguje poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby. To je zřejmě důvod, proč tržby z prodeje a oprav motorových vozidel meziročně klesly o 6,0 procent. Nicméně zde dochází k rozporu se statistikou registrací nových a ojetých osobních a lehkých užitkových automobilů, která naopak vykázala v dubnu zvýšení.

Vysoké ceny pohonných hmot donutily řidiče k omezení spotřeby. Tržby z prodeje benzínu a nafty meziročně reálně klesly o 7,1 procenta. Zhruba o stejné procento se zvýšily ceny pohonných hmot a tržby v běžných cenách tak prakticky stagnovaly.

Pokles poptávky citelně zasáhl prodeje supermarketů a hypermarketů. Světlými výjimkami maloobchodu je prodej počítačů, telefonů, oblečení, obuvi, zdravotnického zboží, léků a kosmetiky.

Aktuální data naznačují, že pokles spotřeby domácností by se mohl ve 2. čtvrtletí dále prohloubit a negativně ovlivnit vývoj HDP. Kombinace faktorů, které nyní doléhají na firmy i domácnosti je skutečně silná. Z eurozóny přichází znepokojivé informace o možnosti rozpadu měnové unie. Vláda ordinuje úsporné balíčky, stoupá DPH, rostou spotřební daně. Firmy šetří a projevuje se to na vývoji mezd. Do toho přišly rekordně vysoké ceny pohonných hmot. Nečekaně výrazný pokles maloobchodních tržeb je pro ČNB dalším signálem k možnému snížení úrokových sazeb. Ačkoli tento krok má spíše význam pro firemní sektor, spotřebitelské úvěry by patrně nerozhýbaly ani nižší sazby.


Váš názor
  •  
    05.06.2012 10:46

    Překvapení to je hlavně pro pana Kalouska a jeho nejvěrnější. Pro logicky uvažující to žádné překvapení není.
    Bobo
  •  
    05.06.2012 10:31

    Pokles tržeb za potraviny je způsoben tím, že lidi už nechtějí nakupovat předražený humus v českých obchodech, a když mají příležitost nakupují v zahraničí. Zkuste si koupit nejlevnější konzervu tuňáka v italském Lidlu (90 centů) a hned vedle skoro dvojnásobně dražšího Rio mare z českého obchodu. Ten italský byl o dvě třídy lepší. To samé platí pro sýry, uzeniny, olivový olej, těstoviny, marmelády... takže z poslední dovolené v Itálii jsem si přivezl potraviny za skoro 200 euro.
    ..
    •  
      05.06.2012 10:53

      souhlas, v českých hypermarketech už se prodává jenom odpad, sortiment je stále stejný a v poslední době ještě nechutně zdražil, někdy vyjíždím za nákupy do Pirny u Drážďan, a je to až neskutečný, jak se obchody můžou lišit v nabídce sortimentu, nejzapadlejší hypermarket ve východním Německu má bohatší nabídku produktů, jak největší hypermarkety v Praze..
      bob
  •  
    05.06.2012 10:29

    Potraviny od nového roku zejména ve velkých řetězcích nechutně podražily.. pečivo, mléčné výrobky, uzeniny, mineralky, odhadem tak o 25 procent.. taky jsem tam přestal uplně jezdit (tesco, interspar, albert atd) Zabil jsem prase od českého chovatele, mléko kupuju přímo ze statku a jogurty si vařím 2x do měsíce sám. Kupujem už jenom pečivo, české máslo a zeleninu v Lidlu a plinky. Ne že bych na to neměl, ale nebudu podporovat zahraniční dovozce ani řetězce.
    kytovec
    •  
      05.06.2012 10:37

      no a ja k tomu dodam, ze ja piju vodu z kohoutku. ovsem otec, ten musi mit ve spajzu 2x6 mineralek v petflaskach. mne to prijde tak nejak neekologicky i neekonomicky.
      Azb
      •  
        05.06.2012 10:40

        ale dobře se z těch nacucanejch minerálek brká :-))
        Jesse
        •  
          05.06.2012 10:50

          to je pravdepodobne soucast marketingove strategie
          Azb
    •  
      05.06.2012 10:33

      Nákupem v řetězcích bys podporoval hlavně zájmy a kariéru Kalouska v Evropských strukturách... Děláš dobře. Mám stejný názor. Co seženu u domácích, to je kromě menších cen i mnohem kvalitnější. A klidně si za čerstvé mléko ze dvora připlatím.
      Jesse
  •  
    05.06.2012 10:11

    Co čekali ? Lidi nemají peníze. Naštěstí každá krize má svoje pro a proti . Budeme zdravěji jíst. Levnější je kg brambor než hercules ( i HERO je nyní za super cenu :) ) . Určitě dojde i na výměnný obchod.
    Jezdec.
  • Rotačky
    05.06.2012 10:04

    Ať místo snížení sazeb o 00 prd spustí rotačky a dostanou prachy mezi lidi. Můžou firmám odpustit na dva nebo tři měsíce pojistné a do státní kasy to doplní stát (včetně odkloňovačů) Myslím , že na inflaci se to moc neprojeví a stejně když je tříčtvrtina obyvatel zadlužena ....
    Fosil
  •  
    05.06.2012 9:25

    "Prodej potravin klesal nepřetržitě již dvanáctý měsíc." Tohle je varování pro všechny investory do chemického průmyslu - spotřeba Eček rapidně klesá a nic nepomáhá, že jich výrobci do "potravin" sypou čím dál více... :)
    Berounskej
  • to je mi panečku překvapení :-)
    05.06.2012 9:24

    Státní kasa je ždímána tu 350 mld do ESM, tam zase církvím 50 mld, projekty desítky miliard, na požitky politické mafii desítky miliard... čemu se pak máme divit, když ty prachy chybí lidem na nákupy? Sleduji na Discovery dokument "Jak přežít". Velmi poučné. Protagonista předvádí, jak si zachránit život pitím vlastního moče, pojídáním červů a pavouků, okusováním kůry a sběrem trusu divokých zvířat :-))) Pozor - nepít slanou vodu !!
    Jesse
  •  
    05.06.2012 9:17

    Doufám, že nento vývoj nikoho nepřekvapil a byl očekáván. Po tom jak sociopatická vláda s příměsí psychopatů, devastuje tuto zem se dočkáme ještě podstatně jiných čísel
    Homo
Aktuální komentáře
31.12.2025
17:25Bude dolar snižovat atraktivitu amerických investičních aktiv?
16:37Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
16:35ČNB: Dluhy domácností v ČR u bank v listopadu stouply na 2,565 bilionu Kč
16:02Martin Kupka: Česko jako premiant regionu, Bulharsko míří do eurozóny
14:44Buffett oficiálně odchází, Berkshire Hathaway vstupuje do nové éry pod Abelem. Změní se něco?
13:04Nejvýkonnější hlavní trh v Evropě: španělské akcie zažívají nejlepší rok od 1993
12:54Hlavní index evropských akcií je blízko rekordu, letos přidává kolem 17 procent
11:13Ceny drahých kovů poslední den roku klesají, za rok ale vykazují vysoké zisky
11:01Trump rozpoutal celní války po celém světě. Jak vypadala jeho obchodní ofenziva v roce 2025?
9:17Rozbřesk: Co čekat od centrálních bank v roce 2026?
8:49WBD znovu odmítne Paramount, Fed zveřejnil záznam z prosincového jednání, v Evropě se obchoduje jen půl dne  
6:11Moody’s Analytics: Křehký růst kolem 2 % moc pracovních míst nevytvoří
30.12.2025
22:01Zápis z jednání Fedu podporuje sázky na snížení sazeb, trhy zůstaly klidné  
17:50S čím vstupují trhy do nového roku?
17:10Vývoz ruského plynu do Evropy letos prudce klesl, slabší je i vývoz LNG
15:47Humanoidní roboti se blíží. Počátečním králem na trhu ale nebude Muskova Tesla, nýbrž Čína
15:46Globální vývoz LNG letos vzrostl o čtyři procenta, nejvíce za tři roky
14:34Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
13:08Jan Bureš: Český růst zpomalí, spotřeba posílí a trh práce zůstane napjatý
12:59Japonský index Nikkei poprvé končí rok nad 50 000 body, letos přidal 26 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data