Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer (ČNB): Dokud sazby nejsou na nule, prostor pro snižování je. Krok ECB jsme předvídali

Singer (ČNB): Dokud sazby nejsou na nule, prostor pro snižování je. Krok ECB jsme předvídali

12.07.2012 10:43, aktualizováno: 12.7. 10:47

Aktualizováno

Teoreticky existuje vždy prostor pro další uvolnění měnové politiky, dokud nejsou sazby na nule, řekl na konferenci MMF ve Vídni guvernér České národní banky Miroslav Singer. Uvedl nicméně, že o tom, jak bude hlasovat ohledně nastavení úrokových sazeb na příštím zasedání bankovní rady, zatím není rozhodnutý.

ČNB na svém zasedání 28. června poprvé po dvou letech srazila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na nové historické minimum 0,5 procenta. „Během příštích pár týdnů strávím nějaký čas přemýšlením o příštím rozhodnutí (o nastavení sazeb)," řekl Singer. Bankovní rada zasedne opět 2. srpna.

Krok Evropské centrální banky, která minulý týden snížila sazby na rekordní minimum 0,75 procenta, nebyl podle Singera nijak překvapivý a toto rozhodnutí bylo již započteno v červnovém rozhodnutí bankovní rady ČNB. „Popravdě, nešlo o žádné překvapení a pro nás to nic nemění,“ zhodnotil krok ECB. 

 
Bankovní rada ECB snížila ve čtvrtek 5. července základní úrokovou sazbu o čtvrt procenta na rekordní minimum 0,75 procenta. Tento krok byl vzhledem k předchozím náznakům v rétorice ECB a především klesající ekonomice očekáván. Banka rovněž snížila o čtvrt procentního bodu jednodenní depozitní sazbu, která je nyní na nule. To by mělo podpořit mezibankovní trh a přimět banky, aby si raději půjčovaly mezi sebou, než ukládaly své peníze u ECB.

Guvernér ECB Draghi však neoznámil žádná další opatření na podporu růstu, což bylo pro trhy zklamáním. Ekonomický růst v eurozóně zůstává podle Draghiho slabý a zvyšující se nejistota má dopad na důvěru spotřebitelů i firem. Kvůli dluhovým problémům bude region oživovat jen velmi pozvolna, očekává měnová autorita.

Evropští lídři se minulý týden dohodli na nových opatřeních k posílení důvěry trhů v eurozónu, která se zmítá v dluhové krizi. Mimo jiné rozhodli o zřízení jednotného bankovního dozoru a umožní, aby si ze záchranného fondu ESM mohly půjčovat přímo banky. Dohoda zklidnila finanční trhy, které nyní čekaly, že ECB bude politiky následovat s další pomocí.

Výnos 10letého dluhopisu české vlády dnes podle agentury Bloomberg klesl o 18 bazických bodů na rekordní úroveň 2,57 procenta, za celý týden klesl výnos celkem o 43 bps.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters)


Čtěte více:

Tomšík (ČNB) na Patria.cz: Setrvání Řecka v eurozóně je velmi bolestivý experiment. Koruna doplácí na stádovost investorů
23.05.2012 18:29
Kdyby Řecko opustilo eurozónu, udělalo by pro sebe lépe, nesmí se tak ...
Zátěžové testy ČNB: Banky jsou nadále odolné. Extrémně negativní scénář by znamenal nutnou injekci 32,5 mld. Kč
19.06.2012 10:17
Český bankovní sektor jako celek je podle výsledků zátěžových testů, k...
Singer (ČNB): Protiinflační rizika významně výraznější. Řecko známe, otázky budí španělské banky
20.06.2012 10:32
Prostor pro možné snížení úrokových sazeb připustil guvernér České n...

Váš názor
 • to je ale bankéř - jednička :-) mhéééé
  12.07.2012 16:50

  Pan Singer za 3 mega čistého ročně od daňových poplatníků stráví nějaký čas přemejšlením o sazbách.--------------"Během příštích pár týdnů strávím nějaký čas přemýšlením o příštím rozhodnutí (o nastavení sazeb)," řekl Singer. Bankovní rada zasedne opět 2. srpna" ------ Místo výplaty- proliskat a v mladí měl jeho otec použít pásek nebo matka vařečku, jinak to nevidím. Chce se mi zvracet, když čtu jaká jelita řidí ČNB jeden horší jak druhý: Tomšík úplně mimo, Singer traví práci přemejšlením, Holman mimoň , ta dáma taky mimo to je zoufalství. Ale po té co tam působil Tumič -gumič, nebo Luděk klátil se a mluvil z cesty Nieder -dneska borec z auditorské firmy je mi k pláči k velkému plači. Každý stát nebo spíše občan (správně OVČAN) má vladů a bankéře takové jaké si zaslouží. Ve slušné zemi by s bankeři a to nemluvím jen o těch z ČNB zametli , šoumeni ze spořky, KB, reifky, unicred, a čobky nejsou o nic lepší možná ještě horší o to hůř tito matlalové nebo spíš jejich podřízení spravují prašule OVČANŮ ....... Věřím že jednou bude líp snad se toho dožiju. Hezký den Legendární investor z Greenlandu
  martík
 • No a koho to zajímá
  12.07.2012 12:37

  Na tu sazbu stejně už nikdo nereaguje, je to jen drahé divadýlko. Navíc neporušuje tímto ČNB svou ústavní povinnost při současné úrovni inflace? Ten růst měnových agregátů a cen (nyní nejen nemovitostí) je výsledkem ničím nebržděné úvěrové a tím pádem i monetární expanze posledních 21 let. Tato expanze vede k chudnutí střední třídy a přerozdělování bohatství ve společnosti ostatně nejen v ČR. Podle Ústavy ČR a zákona o České národní bance hlavním cílem ČNB je péče o cenovou stabilitu. ČNB rovněž podporuje obecnou hospodářskou politiku vlády, pokud není tento vedlejší cíl v rozporu s cílem hlavním. Svého hlavního cíle - cenové stability - ČNB dosahuje změnami v nastavení základních úrokových sazeb.
  kipa
 • Nula není hranice
  12.07.2012 11:20

  Vzhledem k bezradnosti CB po celém světě a nekonečným čekáním na růst si troufám tvrdit, že prostor je i pod nulou. Svět se pohybuje na poli neoraném, evropskou monetární ekonomiku ovládá politika a začíná se do toho vměšovat nacionalismus. Německá lokomotiva, která se z historických zkušeností bojí inflace jak čert kříže, už zastavuje. Možná se ještě dočkáme toho, že zelená ekonomika, nebo v Hradní terminologii "environmentalismus", může do účetních knih přinést konečně černou barvu.
  Funtom
  • Re: Nula není hranice
   12.07.2012 15:00

   O bezradnost se nejedná. Žvot mě naučil, že nic se neděje bez příčiny, která má přímý důsledek. Přerozdělení kapitálu musí následovat změna mocenských struktůr a tady už opravdu, ale opravdu nejde o ekonomiku. Tady jde o opakující se zločin vůči lidem, možná i národům.
   Homo
Aktuální komentáře
09.04.2020
9:25Služba Disney+ za dva měsíce téměř zdvojnásobila počet klientů
9:12Rozbřesk: Skryté signály českého trhu práce
8:55Evropské trhy by měly zahájit výše, Patria vydala nové doporučení pro akcie ČEZ  
8:44Výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
8:40Nové doporučení a cílová cena pro ČEZ: I v době epidemie stále ziskový  
5:25Čína jako vodítko pro odhady dalšího vývoje
08.04.2020
22:01Koronavirový optimizmus v USA
17:51WTO: Světový obchod letos klesne až o 32 %
17:46František Kronus: Ohledně trhu začínám být mírný optimista
17:06Obrat sentimentu se nekoná. Akcie smíšené, eurodolar odvrátil pokles  
16:59Jak přistupovat k akciím v koronavirové době? Přihlaste se na webinář 15. dubna
15:45čnBlog: První odhad dopadů pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR
15:18Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB
15:08Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2020
14:58Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:44Damodaran: Investiční přístup a strategie v době COVID-19
12:54Cochrane: K ekonomice sociálního distancování a boji mezi biologií a ztrátou paměti
12:47Bernanke: Ekonomika USA může ve čtvrtletí klesnout o 30 %
11:52Portfolio COVID-19: Detaily k investičním tipům v komunikacích a bezhotovostních platbách  
11:40Ceny nemovitostí v závěru loňského roku dosáhly nového maxima (komentář analytika)

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university