Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buffett ve 2Q prodával. Jeho Berkshire snížila zisk kvůli ztrátě na derivátech. Velká akvizice možná až příští rok…

Buffett ve 2Q prodával. Jeho Berkshire snížila zisk kvůli ztrátě na derivátech. Velká akvizice možná až příští rok…

06.08.2012 11:36

Investiční obr Berkshire Hathaway, jehož zakladatelem a šéfem je miliardář Warren Buffett, oznámil, že ve druhém čtvrtletí snížil zisk o 9 procent na 3,11 miliardy dolarů. Výsledek nepříznivě poznamenaly ztráty z derivátových obchodů navázaných na akcie. Ty dosáhly ve čtvrtletí 700 mil. USD, Buffett nicméně znovu potvrdil své očekávání, že by mu pozice měla později vynést zisk. Důvěru investorů Berkshire zřejmě neztrácí, akcie firmy po pátečních výsledcích uzavřely o 1,7 – 1,8 procenta výše.

Zisk na akcii (třídy A) dosáhl ve čtvrtletí 1,882 USD proti 2,072 USD za srovnatelné období před rokem. Účetní hodnota akcie, jíž Buffett hodnotí svou společnost, vzrostla na 107 377 dolarů. Berkshire ve čtvrtletí výrazně zvýšila objem volné hotovosti a to nejvýše za poslední rok (+7,5 procenta). Ke konci června tak společnost disponovala hotovostí 40,7 miliardy dolarů poté, co byla ve čtvrtletí čistým prodejcem akcií.

Buffett snižoval podíly ve spotřebitelském sektoru, zatímco nakupoval akcie především finančních společností. Konkrétní tituly, s nimiž Berkshire v daném období obchodovala, známy nejsou. „Proč držet jména, která posloužila svému účelu a posunula se výše… některé ze spotřebitelských titulů mají celou řadu vad na kráse,“ podotkl Tom Russo, partner Gardner Russo & Gardner, která investuje do Berkshire. Sám Warren Buffett, jehož Berkshire drží v akciích přes 86 miliard dolarů, uvedl, že firmy vyrábějící produkty pro spotřebitelský trh stojí před řadou výzev – mezi nimi například Johnson & Johnson, Procter & Gamble a Kraft Foods.

Podle zprávy pro regulátora Berkshire ve čtvrtletí prodala akcie za 3,01 mld. USD a nakoupila za 1,85 mld. USD. Velikost portfolia ve spotřebitelském sektoru klesla na 9,84 mld. USD z 12,3 mld. USD, zatímco ve finančním sektoru vzrostla na 17,7 mld. USD z 17,1 mld. USD a v „komerčně-průmyslovém“ odvětví na 23,7 z 23,3 mld. USD. Od roku 2010 Buffett snižuje svůj podíl v Kraft Holding, který ke konci března klesl na 78 mil. akcií, vyplývá z dokumentů pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC). Svůj podíl Berkshire průběžně snižuje také ve společnosti J&J a to na 29 mil. akcií na konci března z 42,6 mil. akcií ke konci roku 2010.

Buffett v květnu akcionářům Berkshire Hathaway na valné hromadě řekl, že mu právě ztroskotala investice za více než 20 miliard dolarů. Nyní uvedl, že pokud prý nebude mít do konce roku tip na akvizici v podobném rozsahu, tak by se mohl příští rok pokusit o akvizici větší, možná i za více než 30 miliard dolarů. Společnost letos uskutečnila několik menších akvizic, část z nich v oblasti médií. Od roku 2011, kdy Berkshire koupila zástupce chemického sektoru Lubrizol za 9 mld. USD, se jí nepovedla akvizice přesahující hodnotu 1 miliardy dolarů. V roce 2010 Buffett převzal železničního přepravce Burlington Northern Santa Fe (BNSF) za 26,5 mld. USD. Tato divize dosáhla ve 2Q12 vyššího výnosu i zisku díky růstu objemu přepravených spotřebitelských a průmyslových produktů, který převážil propad transportu uhlí a zemědělských produktů.

Berkshire vlastní několik desítek podniků, včetně pojišťovnických, energetických, oděvních a potravinářských firem. Snaží se investovat zejména do společností, které jsou na okraji zájmu investorů, ale mají vysoké zisky a silné vedení. 

 
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, AP, čtk)


Čtěte více:

Buffettova Berkshire v 1Q nakupovala akcie Wal-Mart a Wells Fargo, nově zařadila GM
16.05.2012 12:35
Vlajková loď investora Warrena Buffetta, společnost Berkshire Hathaway...
Buffett opět investuje do novin, za 142 mil. USD skupuje Media General (+45 %)
17.05.2012 15:55
Po loňské koupi amerického novinového vydavatelství World-Herald zaměř...
Buffett: Americká ekonomika brzdí, realitní trh ale začíná oživovat. Řešení problémů Evropy v nedohlednu
12.07.2012 15:17
Svůj názor na největší ekonomiku světa změnil americký miliardář a inv...
Buffett zatím nakupuje lokální noviny, chystá ale větší akvizici...
16.07.2012 8:30
Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.06.2026
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %
14:42ČNB zvýšila sazby o čtvrt procentního bodu
13:38Bank of England drží sazby, varování před inflací ale trvá
12:20Apple a Intel spojují síly. Strategické partnerství má oživit americký polovodičový průmysl
12:09Čínské akcie padají do medvědího trhu. Tíží je akcie Alibaby i Tencentu  
10:59Nový šéf Fedu trhy nepotěšil, dnes je však první reakce výrazně korigována  
10:00Silné vyhlídky pro Amazon. Akcii podepřely klíčové supporty  
8:48ČNB rozhoduje o sazbách, podpis mírové dohody uklidňuje trhy a Fed pod Warshem přitvrzuje  
6:06IEA: Poptávka po ropě slábne, zásoby OECD jsou nejníže za 30 let  
17.06.2026
22:52Premiéru Kevina Warshe zastínil jestřábí obrat vedení Fedu
20:55Fed ponechal úroky beze změny, naznačil však jejich zvýšení
17:02Na jak silných nohou trh stojí po „11 % korekci“?
14:48Traders Talk: Polovodiče táhnou rally, ale mohou bolet nejvíc. Co teď hrát?
13:04SpaceX překonala Amazon a krátce i Microsoft. Její růst ale stojí na křehkých základech  
11:29Volatilita na techu a smíšené obchodování před premiérou nového šéfa Fedu  
10:22Jakub Blaha: Evropské automobilky v krizi, tlak na marže bude pokračovat  
9:12Rozbřesk: O krátkém a dlouhém konci české výnosové křivky. Jak se budou vyvíjet úrokové sazby?
8:55Komerční banka, a.s.: Oznámení o stanovení MREL

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m