Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomická nálada v eurozóně v srpnu nečekaně prudce klesla na 3leté minimum

Ekonomická nálada v eurozóně v srpnu nečekaně prudce klesla na 3leté minimum

30.08.2012 11:50, aktualizováno: 30.8. 11:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ekonomická důvěra v eurozóně v právě končícím měsíci klesla na 86,1 bodu z červencové hodnoty 87,9 bodu, ačkoli trh (dle průzkumu Bloomberg) čekal mírnější pokles na 87,5 bodu. Obavy z poklesu ekonomiky a neúspěch v zásadním řešení dluhové krize srazily důvěru v měnové unii nejníže od srpna roku 2009.

Dílčí index spotřebitelské důvěry v eurozóně byl za srpen potvrzen na původně oznámených -24,6 bodu. Klesla také ekonomická nálada v celé Evropské unii, kde se snížila o dva body na 87 bodů. Velmi silný byl podle Evropské komise pokles důvěry ve stavebnictví, v maloobchodě a mezi spotřebiteli.

Index ekonomické nálady ESI postupně propadá v eurozóně od února a března, kdy dosahoval shodně 94,5 bodu. V celé EU narostl naposledy v únoru, kdy vystoupal na 94 bodů. Pokles v srpnu zaznamenala podle Komise většina členských zemí EU. Vůbec největší propad patří mezi velkými státy Španělsku (-4,9 bodu) a Británii (-3,1 bodu). Zlepšení zaznamenala třeba Francie (+0,4 bodu), Nizozemsko (+0,6 bodu). Nárůst indexu ale hlásí i Česko (+1,0). Zhoršila se také nálada v Německu (o jeden bod), s nímž sousedí Česká republika a které je klíčovým partnerem pro českou proexportně orientovanou ekonomiku.

Rostoucí obavy z dalšího průběhu krize v eurozóně dopadají především na Itálii a Španělsko, jimž rostou výnosy u dluhopisů. „Ekonomika eurozóny bude nadále mírně klesat i v druhé polovině roku. Otázkou je, co se stane dále v otázce dluhové krize. Neočekával bych však nezbytně pouze negativní zprávy v dalších měsících; o spoustě kroků již bylo rozhodnuto, což zakládá na doznívání krize,“ uvedl ekonom Landesbank Uwe Duerkop.
 

 
(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Čtěte více:

Důvěra německých investorů překvapivě propadá. ZEW nižší počtvrté v řadě
14.08.2012 11:34
Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu nečekaně propadla a je a...
Pokles důvěry v českou ekonomiku se po čtyřech měsících zastavil, stále je však pod bodem mrazu
24.08.2012 9:23
Pokles důvěry v českou ekonomiku se v srpnu po čtyřech měsících zastav...
Ifo: Podnikatelské klima v Německu horší čtvrtý měsíc. Poprvé negativní výhled exportu
27.08.2012 10:48
Důvěra německých podnikatelů v tamní ekonomiku v srpnu již čtvrtý měsí...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  
17:44Doosan Škoda Power: EBITDA i tržby loni klesly, objem zakázek vzrostl

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data