Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pokles důvěry v českou ekonomiku se po čtyřech měsících zastavil, stále je však pod bodem mrazu

Pokles důvěry v českou ekonomiku se po čtyřech měsících zastavil, stále je však pod bodem mrazu

24.08.2012 9:23, aktualizováno: 24.8. 9:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Pokles důvěry v českou ekonomiku se v srpnu po čtyřech měsících zastavil. Souhrnný indikátor důvěry se ve srovnání s červencem zvýšil o 0,2 bodu na mínus 3,6 bodu. Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku zvýšila jen ve službách, ve stavebnictví zůstala neměnná a v průmyslu a v obchodě klesla. Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně zvýšila, oznámil dnes Český statistický úřad. 


důvěra 0812
 
Indikátor spotřebitelské důvěry se v srpnu meziměsíčně zvýšil z -28,3 bodu na -27,3 bodu, ale v meziročním srovnání je stále pod -23 body ze srpna loňského roku. "Ze šetření mezi spotřebiteli v srpnu vyplynulo, že se pro příštích 12 měsíců zvýšily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy ze zhoršení jejich vlastní finanční situace a ze zvýšení nezaměstnanosti se téměř nezměnily, i když jsou stále vysoké," uvedli statistici. Úmysl spořit se prý zvýšil.

Důvěra podnikatelů v českou ekonomiku v srpnu vzrostla na 2,4 bodu z červencových 2,3 bodu. V průmyslu se v srpnu hodnocení současné celkové ekonomické situace mírně snížilo, stejně tak hodnocení současné celkové a zahraniční poptávky. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů snížily. Firmy očekávají pro příští tři měsíce neměnnost tempa výrobní činnosti a zvýšení zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší než v červenci. Celkově důvěra v průmyslu oproti minulému měsíci klesla z -8,0 bodu na -9,0 bodu, nižší je i meziročně (v srpnu 2011 +2,3 bodu).

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v srpnu mírně zvýšilo stejně jako hodnocení celkové poptávky. Respondenti očekávají neměnnost ve stavební činnosti i zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se snížilo, pro období příštích šesti měsíců se téměř nezměnilo. Celkově se důvěra ve stavebnictví v srpnu oproti minulému měsíci nezměnila (-43,0 b.) a stále zůstává nižší než v srpnu 2011 (-40,0 b.).

V odvětví obchodu se hodnocení současné ekonomické situace oproti červenci snížilo. Mírně klesly i zásoby. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou oproti minulému měsíci vyšší. Celkově se v srpnu důvěra v obchodě meziměsíčně snížila z 9,7 bodu na 9,0 bodu, před rokem byla dokonce o 10 bodu výše na 19,0 bodu. 

Ve vybraných odvětvích služeb se v srpnu hodnocení současné ekonomické meziměsíčně zvýšilo. Hodnocení srpnové poptávky mírně stouplo, její očekávání pro příští tři měsíce jsou neměnná. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro příští tři a šest měsíců jsou nižší. Celkově se důvěra ve vybraných službách meziměsíčně zvýšila na 24,0 bodu z 22,3 bodu, ale v meziročním srovnání je stále nižší proti 28,0 bodu v srpnu 2011.

(Zdroj: ČSÚ, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.05.2025
14:48Braňo Soták: Advance Auto Parts ukázala první světlo na konci tunelu, akcie prudce rostou  
14:48UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
12:55OPEC+ zvažuje třetí navýšení těžby. Akcie ropných těžařů dál klesají
12:53Trumpův návrh daňového zákona směřuje ve Sněmovně reprezentantů k hlasování
11:07Dluhový problém v USA a Japonsku sráží dolů dluhopisy i akcie  
10:39Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, index je na 87,5 bodu
10:38Bankovní asociace zhoršila odhad letošního růstu HDP ze 2,1 na 1,7 procenta
9:36Jakub Blaha: Colt CZ poráží výhled i odhady a slibuje zdvojnásobení tržeb  
9:10Rozbřesk:Od cel k rozpočtu. Nervozita na amerických trzích znovu stoupá
8:59ČEZ, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
8:53Evropa míří k červenému zahájení, výsledky zveřejnil Colt  
8:46Kofola odhaduje letošní růst tržeb o tři procenta, navrhne dividendu za rok 2024 ve výši 21 Kč
8:21Skupina Colt CZ v prvním čtvrtletí meziročně výrazně zvýšila výnosy i čistý zisk
21.05.2025
22:02Z růstu do propadu: Technologické hvězdy Wall Street nestačily na tlak z výnosů  
17:45Ziskové žně a chybějící investiční boom
17:14Merz: Německo bude dávat na armádu 3,5 procenta HDP a na infrastrukturu 1,5 procenta
16:47Moody's zlepšila výhled ratingu společnosti ČEZ z negativního na pozitivní
16:23Americké akcie pokračují v pozvolném poklesu  
15:10Morgan Stanley mění pohled na evropské banky, mají potenciál porazit trh
14:47Cena plynu pro evropský trh vystoupila na šestitýdenní maximum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů