Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Moody’s: Rating Spojených států srazíme na Aa1, pokud rozpočet 2013 nepřinese snížení dluhu

    Moody’s: Rating Spojených států srazíme na Aa1, pokud rozpočet 2013 nepřinese snížení dluhu

    11.09.2012 15:50, aktualizováno: 11.9. 16:44
    Autor: Josef Němeček, Patria Finance

    Aktualizováno

    V rukou jednání o rozpočtu Spojených států na rok 2013 je podle ratingové agentury Moody’s osud nyní nejvyššího možného ratingu země. Pokud tato jednání nepřinesou jasná opatření ke zlepšení poměru dluhu k HDP, USA o nejvyšší hodnocení dluhových závazků přijdou, konkretizovala ratingová agentura své opakované varování.

    Eurodolar se po varování směrem k ratingu Spojených států posunul až na 1,2839 USD/EUR a je nejvýše od května tohoto roku. Poprvé od listopadu roku 2011 se pak pohybuje nad 200denním klouzavým průměrem.

    Intradenní vývoj kurzu eura k americkému dolaru (USD/EUR) online:




    „Pokud vyjednávání o podobě rozpočtu na příští rok přinesou konkrétní plán ke stabilizaci či snížení poměru dluhu k HDP země ve střednědobém výhledu, potvrdíme Spojeným státům rating „AAA“ a výhled jeho udržení bude revidován na „stabilní“ z „negativního“ ,“ uvedla Moody’s a dodala druhou stranu sdělení: „Pokud ale tato jednání selžou, očekáváme snížení ratingu Spojeným státům a to nejspíše na stupeň „Aa1““.

    Moody’s ve zprávě sdělila, že do ukončení jednání o rozpočtu na rok 2013 ponechá Spojeným státům nejvyšší rating „AAA“. Na druhou stranu ale vyloučila, až na extrémní variantu, že by nejvyšší rating země za negativního výhledu na jeho udržení pokračoval do roku 2014. „Tato situace by mohla nastat pouze ve chvíli, kdy by proces stabilizace dluhu vyvolal masívní fiskální šok a bylo nezbytné vyčkat na potvrzení, zda je americká ekonomika schopna takový šok překonat,“ dodala Moody’s k další matematicky možné, ale podle agentury nepravděpodobné, variantě. Souběh nejvyššího ratingu a negativního výhledu do roku 2014 by dle ní stál před pozdějším zlepšením ratingu země.

    Jako poslední z ratingové Trojky S&P , Moody’s a Fitch zahrozila Spojeným státům v červnu Fitch, když uvedla, že Spojené státy jako jediná země na světě, která se těší nejvyššímu ratingu „AAA“ nemají důvěryhodný plán ozdravění veřejných financí, především snižování rozpočtového schodku. V případě, že s takovým plánem USA nepřijdou, mohou nejvyšší rating v příštím roce ztratit. Fitch nicméně stále drží u USA rating "AAA" s výhledem negativním, S&P snížila rating USA loni v srpnu.

    V poslední červnové dekádě Moody’s snížila rating globálně významných bank, což zasáhlo americké Bank of America, JPMorgan Chase či Goldman Sachs.


    (Zdroj: Moody's, Bloomberg, Fitch)


    Čtěte více:

    Fitch: USA můžeme vzít „AAA“ rating příští rok, jako jediní nemají plán ozdravění financí
    07.06.2012 17:25
    Spojené státy jako jediná země na světě, která se těší nejvyššímu rati...
    Moody’s: Slábnoucí česká ekonomika brzdí nápravu financí, horší rating ale nyní nehrozí
    22.08.2012 11:41
    Zhoršující se vývoj české ekonomiky se stává brzdou vládní snahy o ome...
    Moody's zhoršila výhled úvěrového hodnocení EU, horší známka záleží na Německu či Francii
    04.09.2012 8:36
    Ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled úvěrového...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    28.08.2026
    22:03Wall Street ustála jestřábí tón Fedu, a tak investoři i nadále věří v sílu amerických akcií  
    18:07Je plánem čínský globální monopol?
    17:03Warsh jestřábím projevem zvýšil sázky na růst sazeb a potěšil trhy  
    16:50Bloomberg: Venezuela zvažuje odchod z ropného kartelu OPEC, který spoluzaložila
    16:06Rohlik.cz Finance II a.s. : Výroční zpráva společnosti
    16:04Bernstein: Ve světě je nový zdroj poptávky po kapitálu, probíhat bude postupný úpadek důvěryhodnosti amerických dluhopisů
    14:20Od května jsou akcie Alphabetu na ústupu. Skepsi vyvolaly odchody talentů, zpoždění nových modelů či rostoucí náklady
    12:21Braňo Soták: Po výtečné Nvidii nejsou čísla od Marvellu dost dobrá, akcie v premarketu padají o 8 %  
    12:16Advent a Stripe vzdaly snahu převzít za 53 miliard dolarů PayPal
    11:04Pozice akcií se před víkendem zhoršuje, Evropa jde ale vlastní cestou  
    10:47Perly týdne: Začátek konce Mag7?
    10:15Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 1,9 procenta, ČSÚ snížil původní odhad
    9:57Nejbohatším Čechem je Strnad před Křetínským, oba výrazně zbohatli
    8:53Rozbřesk: Co bychom chtěli slyšet od šéfa Fedu v Jackson Hole a možná neuslyšíme
    8:27Venezuela možná opustí OPEC, Warsh vystoupí v Jackson Hole  
    6:05Evropa nemá plné zásobníky, s Asií se bude přetahovat o plyn. Cena se může vrátit nad 100 eur za MWh
    27.08.2026
    22:01Extrémně pozitivní den pro technologické tituly  
    17:04Co udělá s kurzem koruny a dalších měn umělá inteligence?
    15:15Umělá inteligence nemusí Salesforce zničit. Naopak, může nastartovat jeho další růstovou fázi  
    14:39OPEC+ ztrácí vliv na ropný trh, zavřený Hormuz mu ukusuje z tržního podílu

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data