Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Draghi: Plán ECB půjdu hájit třeba do německého parlamentu. Jeho oznámení vrací euru důvěru a peníze do Evropy

Draghi: Plán ECB půjdu hájit třeba do německého parlamentu. Jeho oznámení vrací euru důvěru a peníze do Evropy

14.09.2012 10:13, aktualizováno: 14.9. 14:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi nabídl, že vystoupí v německém parlamentu a bude tam obhajovat plány ECB na neomezený nákup dluhopisů krizí postižených států. Proti nim se ostře staví německá centrální banka a samotnému Draghimu podle průzkumů nedůvěřuje téměř polovina Němců. Podle šéfa ECB ale chystaný program nákupu dluhopisů už nyní přináší pozitivní výsledky.

"Pokud by mne Spolkový sněm pozval, rád přijdu. Byla by to dobrá příležitost vysvětlit, co děláme," řekl Draghi v rozhovoru pro dnešní vydání německého listu Süddeutsche Zeitung. Německá nedůvěra podle něj ztěžuje práci ECB. Draghiho nabídku vyslyšel poslanecký rozpočtový výbor, který ho chce pozvat na své zasedání. "Pozvánka pro Maria Draghiho se připravuje a moc se těšíme na výměnu názorů s prezidentem ECB na rozpočtovém výboru Spolkového sněmu," sdělila agentuře Reuters předsedkyně výboru Petra Merkelová. Termín ale podle ní ještě nebyl stanoven.

„Bylo by hezké, kdybychom mohli vždy spolupracovat s Bundesbankou, v současnosti ale máme odlišné pohledy na to, jak zvládnout krizi," poznamenal Draghi ke kritice nynějšího kurzu ECB ze strany šéfa německé centrální banky Jense Weidmanna, který také jediný v radě ECB hlasoval proti obnovení intervencí banky na dluhopisových trzích. Jeho odpor si Draghi vysvětluje neblahou zkušeností z německých dějin a obavami z inflace. 

Chystaný program ECB, navázaný na záchranný fond eurozóny ESM a podmíněný plněním úsporných opatření zasaženými zeměmi, podle Draghiho už přináší pozitivní výsledky. "Jen naše oznámení se postaralo o to, že celosvětově vzrostla důvěra v euro. Manažeři fondů přinášejí své peníze zpět do Evropy, což je dobré pro hospodářství eurozóny," uvedl italský šéf ECB.

V této souvislosti včera člen řídící rady ECB, guvernér kyperské centrální banky Panicos Demetriades, uvedl, že oznámení neomezenosti plánu na odkup dluhopisů – a právě jeho neomezenost je jablkem sváru mezi ECB a Bundesbank - bylo klíčové proto, aby se posílila role slovní intervence a ECB případně nakonec nemusela zasahovat tolik nebo dokonce vůbec. „Centrální banka má jedinečnou pozici na trhu, kterou nemá nikdo jiný. Může jasně vyslovit ‚udělám cokoli‘. Reakce trhu pak umožní, že nemusí učinit tolik nebo dokonce nic,“ uvedl Demetriades. V předchozích kolech odkupu dluhopisů ECB vynaložila 220 miliard eur. Připomeňme slova guvernéra ECB Draghiho po předposledním měnovém jednání ECB, která trh přijal s rozpaky: „Je nesmyslné sázet proti euru“.

Nový program banky byl podle guvernéra ECB nutný, neboť hrozilo, že postižené země samy nezvládnou svou situaci. "Nedělat nic by podle našich odhadů bylo mnohem riskantnější," tvrdí Draghi.

Soudí přitom, že řešení dluhové krize v eurozóně je na dobré cestě. "Vidíme značné pokroky ve Španělsku a v Itálii. Zejména když srovnáme to, čeho dosáhly za posledních šest měsíců, a to, co zanedbávaly mnoho let předtím," poznamenal Draghi.
 
Plány ECB dnes v německém rozhlase hájil také ministr financí Wolfgang Schäuble. Kdyby banka stanovila horní hranici pro nákup dluhopisů, stala by se podle šéfa německé státní poklady terčem spekulantů. Schäuble rovněž odmítl obavy některých Němců, že by ECB přijala opatření, které povede k financování vlád, neboť by by tím překročila svůj mandát. Současně ale uvedl, že respektuje Weidmannův odpor proti politice ECB. Podobně se už dříve vyjádřila i kancléřka Angela Merkelová.

Ze strany Draghiho jde o druhé silné vkročení na německou scénu, kam se vydává otupovat odpor Bundesbank i obyvatel. Na sklonku srpna napsal obsáhlý sloupek pro Die Zeit, kde se pokusil vysvětlit svůj postoj k řešení krize eura. Podle něj se v Evropě prezentovaná řešení krize mylně zužují na dvě: buď cestu zpět do minulosti, nebo posun ke Spojeným státům evropským, tvrdí guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi. Podle guvernéra ECB, který připomněl, že u zrodu eura převládl spěch nad precizní přípravou, extrémní volby není třeba a integrace musí pokračovat pozvolna krok za krokem. Receptem na neracionální trhy budou nestandardní nástroje Evropské centrální banky, uvedl také Draghi.


(čtk, Süddeutsche Zeitung, Die Zeit, ECB, Bloomberg)


Čtěte více:

Draghi: Sázka proti euru je nesmyslná. Zásah ECB zpřesní nejbližší týdny. Eurodolar po výletu nad 1,24 padl pod 1,22, trhy v červeném
02.08.2012 15:08
Guvernér Evropské centrální banka Mario Draghi pouze naznačil, že Evro...
Wyplosz: Draghi potřetí zabodoval, možná je namístě optimismus
03.08.2012 7:59
Prohlášení prezidenta ECB Maria Draghiho z minulého týdne poslalo trhy...
Draghi: Jsou-li trhy neracionální, ECB musí být nestandardní. Extrémní volba mezi cestou zpět a USE je mylná
29.08.2012 15:56
V Evropě se rozhořela debata o budoucnosti eura. Mnoho lidí se obává, ...
ECB se sazbami nepohnula, Draghi oznámil neomezené sterilizované intervence. Akcie reagují silnou rally
06.09.2012 13:54
Evropská centrální banka ponechala sazby eurozóny na úrovni 0,75 proc...

Váš názor
  • ta podoba
    14.09.2012 16:32

    A já jsem ani nevěděl, že Ráth má bráchu a navíc ještě na svobodě. Zbýva doufat že to povede lépe nežli ten náš Doktor.
    BoB
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Index ekonomické důvěry
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y