Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB se sazbami nepohnula, Draghi oznámil neomezené sterilizované intervence. Akcie reagují silnou rally

ECB se sazbami nepohnula, Draghi oznámil neomezené sterilizované intervence. Akcie reagují silnou rally

6.9.2012 13:54, aktualizováno: 6.9. 15:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Evropská centrální banka ponechala sazby eurozóny na úrovni 0,75 procenta. Převládající názor na trhu přitom počítal s tím, že ECB přistoupí k dalšímu uvolnění měnové politiky a posune jejich historické minimum o čtvrt procentního bodu níže na 0,5 procenta. Tisková konference potom ve 14:30 přinesla oznámení dlouho očekávaného programu pro nákup dluhopisů i zhoršení prognózu ECB.

Guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi na následné očekávané tiskové konferenci oznámil, že ECB dnes rozhodla o úpravách v programu odkupů dluhopisů. „Plán podpoří transmisní mechanismus (měnové politiky) ve všech zemích eurozóny. Budeme disponovat efektivním nástrojem, kterým odvrátíme destruktivní scénáře s potenciálně vážnými dopady na cenovou stabilitu v eurozóně,“ uvedl Draghi.

Draghi konkretizoval, že program nákupu dluhopisů nebude kvantitativně omezen a bude plně sterilizován. ECB podle něj každý týden oznámí nakoupené objemy. Pro dosažení cíle bude podle něho nejefektivnější nákup dluhopisů se splatností od jednoho do tří let. Podle Draghiho ale může jít například i o 10leté dluhopisy, kterým zbývají do splatnosti 3 roky.

Evropské vlády podle Draghiho musejí pokročit ve fiskální konsolidaci a uvést v život dva záchranné nástroje, Evropský fond finanční stability (EFSF) i Evropský stabilizační mechanismus (ESM). 

Draghi dále uvedl, že eurosystém v samostatném právním aktu upraví, že přijímá u dluhopisů vydaných jednotlivými členskými zeměmi eurozóny stejné postavení a zacházení po boku privátních věřitelů.

„ECB protentokrát svou munici ponechala bez užitku, ale pravděpodobně sáhne ke snížení sazeb při příštím jednání,“ komentoval rozhodnutí o sazbách Jens Kramer, ekonom NordLB. Dodal, že důležitější je rozhodnutí ohledně programu nákupu dluhopisů. „Dnešní snížení sazeb by ve skutečnosti nemělo reálný dopad, ale bylo by dodatečným signálem ECB, že hodlá pro záchranu eura využít opravdu všech prostředků,“ dodal Kramer.

Dnešní tisková konference ECB přinesla také zhoršení prognózy pro eurozónu v letošním a příštím roce. ECB snížila prognózu pro vývoj HDP eurozóny pro rok 2012 do rozmezí -0,6 až -0,2 % z dosavadní prognózy -0,5 až +0,3 % a pro 2013 na -0,4 až +1,4 % z dosavadních 0,0 až 2,0 %. Nová prognóza také zvýšila očekávání pro vývoj inflace v eurozóně na 2,4-2,6 % z dosavadních 2,3-2,5 % v letošním roce a pro příští rok nově čeká rozmezí 1,3-2,5 % proti dosavadnímu odhadu 1,0-2,2 %.

Po tiskové konferenci došlo na evropských akciových trzích k mírnému výběru zisků, ačkoliv bez výjimky zůstaly v kladném teritoriu. Futures na Wall Street umazaly desetinu ze svých půlprocentních zisků. Nakonec ale Wall Street otevřela výše a po prvních 5 minutách už byly zisky procentní a po hodině a půl padla 4letá maxima indexu S&P. Hlavní evropský index Eurostoxx 50 ve stejnou dobu již rostl přes 2,4 procenta na 5měsíční maxima. Trh dluhopisů si dal sice s reakcí mírně načas, ale nakonec výnosy dluhopisů periferních ekonomiky mírně klesly. Například v případě italských dluhopisů klesnul výnos u 2letých z 2,52 % na 2,40 %, u 3letých z 3,17 % na 3,06 %, u 10letých dluhopisů z 5,42 % na 5,37 %.

Euro vyčkávalo rozhodnutí ECB o dalším nastavení měnové politiky uprostřed denního pásma obchodování na 1,2616 USD/EUR, v reakci na konsensu agentury Bloomberg (pokles sazeb čekalo 30 z 58 analytiků) odporujícímu rozhodnutí ale skokově posílilo vůči dolaru až na 1,2650 USD/EUR. Eurodolar se tak dostal na více než 2měsíční vrchol. Záhy ovšem společná evropská měna zisky zkorigovala a po začátku týdny očekávané tiskové konference a vystoupení šéfa ECB následoval propad na denní dno 1,2559 USD/EUR (komentář k měnám ZDE).

Vývoj kurzu eura k dolaru (online)
ECB zahájila dosavadní program nákupů dluhopisů v květnu 2010, aby zmírnila dluhovou krizi v Řecku a dalších zemích eura. Loni a letos se ale proti nepřímé podpoře ohrožených zemí postavili němečtí členové banky a od letošního února banka v podstatě nákupy dluhopisů zastavila. ECB má nyní ve svém portfoliu státní dluhopisy za 211,5 miliardy eur.

Jak Draghi nabudil trhy

Očekávání rozsáhlého zásahu Evropské centrální banky směrem uklidnění dluhové krize vzbudil guvernér Mario Draghi na konci července, kdy vyslovil, že „ECB učiní vše, co bude třeba, k ochraně eurozóny před kolapsem, včetně obrany některých zemí před neodůvodněně vysokými zápůjčními náklady“. Draghi uvedl, že rostoucí prémie na dluhopisech ruší transmisní mechanismy ECB a tím řešení této „poruchy“ spadá do mandátu ECB.

Na trzích se po vstřebání slov Draghiho, spolu s dalšími útržky z ECB, začalo budovat očekávání podoby zásahu centrální banky. To vykrystalizovalo do podoby koordinovaného zásahu ECB na sekundárním trhů dluhopisů a to na krátkém konci výnosové křivky (odkupy vládních dluhopisů, podle posledních spekulací plně sterizilované intervence), společně se zásahem fondů EFSF, potažmo ESM, na primárním trhu dluhopisů (vstup do aukcí). Jmenována byla také možnost odkupu korporátních dluhopisů.

Na měnovém jednání 2. srpna přišlo zklamání. Nepřišlo snížení sazeb ani oznámení programu ECB. Eurodolar předvedl ostrou volatilitu s tím, jak si trh přebíral slova Draghiho, po růstu nad 1,24 USD/EUR vzápětí prudce obrátil pod 1,22 USD/EUR. Do blízkosti dvouciferných ztrát se v červeni na trzích dostaly evropské banky.

Na veřejnost se plně dostal konflikt mezi Draghim a guvernérem německé centrální banky Weidmannem, který je proti obnovení odkupů dluhopisů, zejména v neomezeném rozsahu. Přirovnal je k nebezpečnému užívání drogy, která se stane návykovou, takový postup ECB za příliš blízký financování státu, což je jedno ze zásadních tabu centrálního bankovnictví. Místo oznámení konkrétních kroků Draghi trhům vzkázal, že „sázet proti euru je nesmyslné“.

Evropa podle Draghiho

Evropa podle Draghiho stojí před otázkou, jak daleko (v integraci) zajít a odpovědí dle něj je: nezbytné minimum požadavků na dokončení myšlenky hospodářské a měnové unie je na dosah.

Z pohledu fiskální politiky to dle Draghiho znamená dohled na vnitrostátními rozpočty, protože dopady chybného fiskálního vývoje jsou pro celou eurozónu příliš vážné na „samoregulaci“. Ve finanční oblasti dle něj musí existovat síla, která omezí nadměrné riskování bank, ale i dušení regulací. Evropa podle Draghiho také potřebuje rámec nasazení peněz daňových poplatníků na záchranu bank. V rovině politiky Draghi před Němci hovořil o „obnově skutečného sociálního modelu v Evropě“. Do něj podle guvernéra ECB patří nemožnost sledovat takové národní politiky, které hrozí hospodářskými škodami pro ostatní, žití v rámci svých prostředků a ne nad ně, obnovení soutěže na trhu zboží i trhu práce, obnovení služby bank reálné ekonomice. Právě silná hospodářská unie je podle Draghiho nezbytným partnerem silné společné měnové politiky. Budování tohoto souladu dle Draghiho bude vyžadovat strukturovaný proces se správným načasováním jednotlivých kroků a občané nemohou očekávat, že nástroje měnové politiky v tomto procesu zůstanou standardní.

 


Čtěte více:

Draghi (ECB) nakopl euro: Pro záchranu učiníme, co bude třeba, a věřte mi, bude to stačit. Eurodolar míří výše, dluhopisy se klidní
26.7.2012 13:42
Evropská centrální banka učiní vše, co bude třeba, k ochraně eurozóny ...
Zahnal šéf ECB Draghi sám sebe do kouta?
27.7.2012 12:21
Evropská centrální banka udělá cokoli v rámci svého mandátu, aby zabrá...
Den Draghi: Co ECB neudělá, bude špatně. Co udělá, může zklamat. Chystá společnou akci s ESM?
2.8.2012 10:53
Evropská centrální banka učiní vše, co bude třeba, k ochraně eurozóny ...
Draghi: Sázka proti euru je nesmyslná. Zásah ECB zpřesní nejbližší týdny. Eurodolar po výletu nad 1,24 padl pod 1,22, trhy v červeném
2.8.2012 15:08
Guvernér Evropské centrální banka Mario Draghi pouze naznačil, že Evro...
Wyplosz: Draghi potřetí zabodoval, možná je namístě optimismus
3.8.2012 7:59
Prohlášení prezidenta ECB Maria Draghiho z minulého týdne poslalo trhy...
Draghi: Jsou-li trhy neracionální, ECB musí být nestandardní. Extrémní volba mezi cestou zpět a USE je mylná
29.8.2012 15:56
V Evropě se rozhořela debata o budoucnosti eura. Mnoho lidí se obává, ...
Vstoupí toto jednání ECB do historie? (analýza)
5.9.2012 15:41
Překročí ECB zítra Rubikon a vloží se více do dění na dluhopisových tr...
Můžeme Draghimu věřit?
6.9.2012 7:54
Mario Draghi, prezident Evropské centrální banky, opakovaně prohlásil,...

Váš názor
 • "plně sterilizován"
  6.9.2012 15:39

  může mi někdo prosím polopaticky vysvětlit co tím myslel?
  Snoopy
  • Re: "plně sterilizován"
   6.9.2012 16:28

   Mám dojem, že tím myslel, že ECB bude nakupovat dluhopisy, ale s tím, že nebude nafukována celková bilance. Takže nakoupí dluhopisy Španělska a Itálie a prodá třeba devizový rezervy jiných zemí. Nebude tak hrozit rozpoutání nekontrolovatelný inflace způsobený tištěním peněz.
   Nyk Lísn
  • Re: "plně sterilizován"
   6.9.2012 16:26

   spíš mi někdo polopaticky vysvětlete, co se tak výrazně změnilo, že to bylo ohodnoceno takovým růstem během srpna a dnes.. jediné co vidím, tak jsou dva obchodníci s naději - Ben a Mario
   Kapi
  • Re: "plně sterilizován"
   6.9.2012 16:25

   no asi jako nakladané vokurky. Že nám to chvíli vydrží.
   Stařenka
Aktuální komentáře
21.5.2018
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data