Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pfizer (-1 %) měl slabší tržby, přesto koupí vlastní akcie až za 10 mld. USD

Pfizer (-1 %) měl slabší tržby, přesto koupí vlastní akcie až za 10 mld. USD

01.11.2012 14:23, aktualizováno: 1.11. 14:59

Aktualizováno

Americké farmaceutické firmě Pfizer klesly ve třetím čtvrtletí zisk i příjmy, které navíc zaostaly za odhady, a firma také připustila slabší, než očekávané výnosy za celý rok 2012. Koncern však zároveň oznámil, že nakoupí zpět vlastní akcie v hodnotě až 10 miliard dolarů. S nákupy prý začne hned, jak dokončí prodej divize zvláštní výživy.

Samotný čistý zisk koncernu Pfizer pro trh zklamáním nebyl. Za 3Q12 se sice snížil o 14,2 procenta na 3,21 miliardy dolarů, ale to především v důsledku zkreslení meziročního srovnání loňským jednorázovým ziskem 1,3 miliardy dolarů z prodeje své divize Capsugel. Po očištění o jednorázové položky byl výsledek 53 centů zcela v souladu s očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Bloomberg.

Za to tržby zklamaly. Snížily se totiž meziročně o 16 procent na 13,98 miliardy dolarů, ačkoliv analytici počítali s výsledkem 14,66 miliardy dolarů. Na výsledku se negativně podepsala ztráta patentové ochrany důležitých léků, jako léku na vysoký cholesterol Lipitor. Na trhu se tak objevilo množství levnějších kopií těchto léků. Slabší, než se čekalo, byl i prodej očkovací látky proti pneumokokové meningitidě Prevnar.

Pfizer kvůli horšímu výsledku tržeb upravil i svůj celoroční výhled. V případě celoroční prognózy zisku došlo k zúžení z dosavadních 2,12-2,22 USD/akcie na 2,14-2,17 USD/akcie. U tržeb však revize vypadá hůře – zatímco dosud Pfizer počítal s celoročními výnosy v rozmezí 58 až 60 miliard dolarů, nově firma sice ponechala dolní hranici rozmezí, ale odhadované maximum snížila na 59 miliard dolarů.

Zpětný odkup za 10 miliard dolarů

Pfizer je podle tržeb stále největším výrobcem léků na světě a rozhodl se prodat ostatní aktivity, aby se mohl plně zaměřit na vývoj nových léků na předpis. Loni v červenci Pfizer nabídl k prodeji divizi kojenecké a dětské výživy a divizi veterinárních přípravků. Úspěch přišel letos v dubnu, kdy divizi koupila švýcarská potravinářská skupina Nestlé, která v akvizičním boji porazila francouzského konkurenta Danone nabídkou 11,85 miliardy dolarů.

Pfizer dnes spolu s výsledky uvedl, že počítá návratem části výnosu z prodeje výše zmíněné divize akcionářům skrze zpětný odkup vlastních akcií na trhu. Program zpětného odkupu akcií má podle firmy dosáhnout objemu 10 miliard dolarů a spuštěn bude po dokončení transakce, k němuž by mělo dojít „během několika málo měsíců“.

Pfizer, mezi jehož produkty patří mimo jiné přípravek na podporu mužské potence Viagra, má zastoupení i u nás. Českou pobočku otevřel v roce 1993, firma loni v tuzemsku zaměstnávala 253 lidí. Zisk Pfizeru v Česku se loni více než zdvojnásobil na 231 milionů korun. Akcie Pfizeru od začátku roku do včerejšího závěru získali již 15 procent, což je zcela stejně jako dosavadní letošní růst referenčního indexu S&P 500 Health-Care Index. Dnes po otevření Wall Street však titul v reakci na nové informace ztrácí mířně přes procent na 24,61 USD.

(Zdroj: Pfizer, Bloomberg, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.05.2025
6:07Letošní rok je pro americkou energetiku náročný. Ale i tak je jedna část tohoto sektoru stále atraktivní
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost