Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V Číně roste tlak na zrušení politiky jednoho dítěte

V Číně roste tlak na zrušení politiky jednoho dítěte

1.11.2012 16:25
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Čínská vláda by měla urychleně zrušit omezení porodnosti zavedená v roce 1979. Jinak se druhá největší ekonomika světa bude brzy muset vypořádat s nedostatkem pracovní síly, stárnutím populace a v konečném důsledku se zpomalením tempa hospodářského růstu. Tak zní varovný závěr zprávy výzkumného ústavu China Development Research Foundation (CDRF), který má blízko k vládním kruhům.

Elaborát CDRF by měl být zveřejněn příští týden, jeho hlavní body se však do předních čínských médií dostaly už nyní. Autoři v něm vládě důrazně doporučují zrušit tzv. politiku jednoho dítěte, a zmírnit tak současný demografický trend. Podle něho by měl počet obyvatel (nyní 1,34 miliardy) maxima dosáhnout v roce 2026. Mediánový věk Číňanů nyní činí 34,5 let. Ve Spojených státech je to 37 let. Do roku 2050 by Čína měla v mediánovém věku Spojené státy předstihnout o 9 let a dostat se na 49 let. Podíl lidí starších 65 let na celkovém obyvatelstvu nyní v Číně dosahuje 8,2 % (v USA 13 %), přičemž do roku 2050 by se měl vyšplhat na 26 %, což by opět mělo předčít Spojené státy.

Současný systém omezování porodnosti má komplikovanou podobu a liší se region od regionu. V zásadě však platí, že v městech je rodinám povoleno jen jedno dítě, zatímco na venkově si rodiče smí pořídit druhé, pokud je první holčička. Platí ještě několik zmírňujících pravidel, například pro etnické menšiny (Ujguři, Tibeťané) nebo pro partnery-jedináčky. Za porušení demografických regulí hrozí obrovské pokuty. Pokud rodina nemá na zaplacení, následuje zpravidla nucený potrat, někdy nedobrovolná sterilizace. S politikou jednoho dítěte je také spojena nerovnováha mezi pohlavími, protože rodiče upřednostňují narození chlapce. Ve věkové skupině mladistvých dnes na 120 hochů připadá 100 dívek.

Drakonická opatření, kvůli nimž podle ochránců lidských práv od zavedení došlo ke 400 milionům potratů, nakonec splnila stanovené cíle: průměrný počet dětí narozených v Číně jedné ženě během jejího života se za posledních 30 let snížil z 2,6 na 1,56. V Šanghaji dosahuje porodnost 0,6 dítěte, což je jedna z nejnižších hodnot na světě. Míra obnovy populace, která zajišťuje její stabilitu, činí zhruba 2,1.

Zpráva CDRF navrhuje, aby bylo ještě letos v několika provinciích rodinám povoleno početí druhého potomka. Do tří let by pak mělo být nové pravidlo rozšířeno na celou zem. Odborníci přisuzují dokumentu velký význam. Ústav CDRF je přidružený ke Státní radě Čínské lidové republiky, takže se jeho doporučení prakticky vždy dostanou na stůl vysoce postavených funkcionářů komunistické strany.

Podle výpočtů ekonomů se od roku 2013 zpomalí růst čínské ekonomiky nejméně o půl procenta ročně, protože pracovní síla dosáhne zásadního bodu zlomu a začne se zmenšovat. Tím Čína přijde o velkou konkurenční výhodu a v budoucnu pravděpodobně i o titul dílny světa. Komunistické vedení má zatím strach z vyprovokování babyboomu. Prezident Chu Ťin-tchao loni prohlásil, že vzhledem k omezeným prostředkům na sociální služby a nedostatku přírodních zdrojů k uspokojení potřeb obyvatelstva zůstane politika jednoho dítě nadále v platnosti.

(Zdroje: Kommersant, Xinhua, ČT24, National Bureau of Statistics of China)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC