Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Gregor (MF): Možný nižší rating kvůli nestabilitě by zvýšil výdaje rozpočtu o 10 miliard korun

    Gregor (MF): Možný nižší rating kvůli nestabilitě by zvýšil výdaje rozpočtu o 10 miliard korun

    05.11.2012 9:12
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Případné snížení ratingu ČR, které hrozí kvůli politické a ekonomické nestabilitě, by vedlo ke zvýšení nákladů na obsluhu státního dluhu o více než deset miliard korun. Ty by se projevily ve výši výdajů státního rozpočtu v příštím roce. V rozhovoru pro diskusní pořad České televize Otázky Václava Moravce to uvedl náměstek ministra financí Jan Gregor. 

    Hrozbu snížení ratingu ČR zvyšuje daňová nestabilita a problémy s vládní většinou v Poslanecké sněmovně. "Při posledních zvýšeních ratingu ČR ratingové agentury zdůrazňovaly, že vzrostla váha politických a ekonomických kritérií a předpokládám, pokud by se situace výrazně zkomplikovala buď pádem vlády, nebo odklonem od fiskální konsolidační strategie, tak to riziko (snížení ratingu) by bylo poměrně veliké s velkými dopady," uvedl Gregor. 

    Koalici se dosud nepodařilo schválit vládní balíček daňových změn a ministerstvo financí kvůli tomu muselo přepracovat návrh rozpočtu na příští rok. O podobě daňového balíčku, který původně počítal pro příští rok se zvýšením obou sazeb DPH o procentní bod na 15 a 21 procent, mají poslanci rozhodovat příští týden. Vládní koalice nemá kvůli několika rebelujícím poslancům ODS ve Sněmovně jistou většinu. 


     Nový návrh státního rozpočtu, který ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ponese do vlády v pondělí, počítá opět se schodkem 100 miliard korun. Příjmy ale budou zhruba o 20 miliard korun nižší, úměrně tomu budou nižší i výdaje. O 16,5 miliardy korun by měly klesnout prostředky z evropských fondů, uvedla dnes ČT. 

    Na výdajové straně chce stát ušetřit v oblasti budování dopravní infrastruktury, financování výzkumu a vývoje, spolufinancování evropských dotací a podpory exportu. 

    Případné škrty v prorůstových opatřeních, které by mohly vést ke snížení ratingu, kritizovali v pořadu ČT zástupci opozice. "Pokud se rating zhorší, tak se zhorší právě díky tomu, že vláda byla nezodpovědná před sestavením rozpočtu, neprojednala a nepostavila rozpočet na zákonech, které platí," uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Zodpovědnost za zhoršený rating podle něj ponese ministr Kalousek a premiér Petr Nečas (ODS), který nechal situaci dojít takto daleko. 

    Předseda poslaneckého klubu vládní TOP 09 a STAN Petr Gazdík naopak upozornil, že škrty jinde možné nejsou, protože více než 80 procent rozpočtu jsou povinné mandatorní výdaje. Obhajoval navrhované zvýšení sazeb DPH s poukazem na to, že většina úprav rozpočtu k jeho ozdravení je plánováno ve výdajích, nikoli v příjmech.

    (Zdroj: čtk, ČT)


    Čtěte více:

    Nečas pokračuje v čele ODS, prvním místopředsedou Kuba
    05.11.2012 8:18
    Premiér Petr Nečas obhájil funkci předsedy ODS. Na stranickém kongresu...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    07.08.2026
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    11:00Perly týdne: Zlato nahoru a SpaceX k 10 bilionům dolarů
    10:30Hlavní akcionář Volkswagenu je ve ztrátě, automobilku vyzval k rychlým opatřením
    8:59Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
    8:51Výsledky oznámily CSG a Gen Digital, Trump uvalil nová cla. Evropa zahájí opatrně  
    8:47Rozbřesk: Koruna po holubičím překvapení ČNB v defenzivě
    8:14CSG výrazně překonala odhady. Obranná divize táhne růst, výhled potvrzen
    5:50Srpen přeje dividendám. CNBC vybírá mezi aristokraty s růstovým potenciálem i pravidelným výnosem
    06.08.2026
    15:57ČNB ve vyčkávacím režimu, zvýšení sazeb ale zůstává dále ve hře
    15:31Zásoby plynu v EU jsou pro toto období rekordně nízké, ukazují data
    14:47Růst MercadoLibre akceleruje na 50 %. Podle trhu ale roste příliš draze  
    14:37Bankovní rada ČNB podle očekávání drží základní úrokovou sazbu na 3,75 procentech
    13:32Nintendo navýšilo zisk o 150 procent. Switch 2 a Mario pomohly navzdory dražším čipům
    13:19Goldman Sachs vidí v Evropě přehlížené příležitosti. U dvou akcií očekává více než 100% růst
    11:59Rychlejší růst, vyšší marže a lepší výhled. Lilly překonává Novo Nordisk
    11:40Meziroční růst stavební výroby v ČR v červnu zpomalil na dvě procenta
    11:37Zahraniční obchod ČR v červnu skončil přebytkem 15,5 mld. Kč, meziročně nižším

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
    14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
    14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
    14:30USA - Změna počtu prac. míst