Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Britskou ekonomiku dostaly z recese výdaje domácností a vývoz. Ekonomové varují před předčasným optimismem

    Britskou ekonomiku dostaly z recese výdaje domácností a vývoz. Ekonomové varují před předčasným optimismem

    27.11.2012 11:22

    Britská ekonomika se ve třetím čtvrtletí letošního roku vymanila z recese, potvrdila dnes zveřejněná revize říjnových čísel. Hrubý domácí produkt ve 3Q oproti předchozímu čtvrtletí vzrostl o 1 % v souladu s očekáváním. V meziročním srovnání bylo tempo upraveno na -0,1 % z dříve předpokládané stagnace, kterou očekávali také analytici. Ve druhém čtvrtletí britský HDP klesl o 0,4 procenta mezikvartálně a o 0,5 procenta meziročně.

    Silnými složkami v růstu ostrovní ekonomiky, který byl ve třetím čtvrtletí nejsilnější od roku 2007, byly především osobní spotřeba a vývoz. Impuls k růstu dodaly částečně také tržby z prodeje lístků na letošní olympijské hry v Londýně a lepší startovní pozice než ve 2Q, kdy proběhlo víc svátečních dní. Britská ekonomika se vrátila k růstu po předchozích třech kvartálech hospodářského poklesu za sebou.

    Podle některých ekonomů ale může být optimismus předčasný a růst se ukázat jako krátkodobý, právě vzhledem k výše uvedeným faktorům. Bank of England očekává v posledních třech měsících roku pokles ekonomiky a ponechává otevřená vrátka pro případný další měnový stimul. „Ačkoli čísla za 3Q byla povzbuzující, Velká Británie rozhodně není z nejhoršího venku a návrat k ekonomickému poklesu zůstává reálným scénářem,“ hodnotí výhled ekonom londýnské IHS Global Insight Howard Archer.

    Spotřebitelské výdaje vzrostly v uplynulém čtvrtletí o 0,6 procenta, nejvíce od 2Q roku 2010. Tato složka přispěla k celkovému růstu ekonomiky podílem 0,4 %, z toho podle odhadů příspěvek 0,2 % připadá na tržby z prodeje vstupenek na olympiádu. Exporty posílily o 1,7 % a na růstu HDP se podílely 0,7 procenty. Nejrychleji od 2Q loňského roku vzrostly firemní investice a to o 3,7 procenta a přispěly tak k růstu HDP měrou 0,3 %. Sektor služeb, který tvoří zhruba tři čtvrtiny celkového HDP, posílil ve čtvrtletí o 1,3 %, nejsilněji za posledních pět let. Průmyslová výroba vzrostla o 0,9 %, zatímco pokles o 2,6 % vykázalo stavebnictví.

    (Zdroj: Bloomberg)


    Čtěte více:

    Bank of England: Britská ekonomika ve 4Q klesne, může přijít další QE. Silnější libru nevítáme
    14.11.2012 13:21
    Velká Británie čelí nevítané kombinaci slabého růstu a vysoké inflace...
    Bank of England od července povede guvernér Bank of Canada
    26.11.2012 17:10
    Novým guvernérem britské centrální banky se od poloviny příštího roku ...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    28.07.2026
    17:08V Číně už roky probíhá to, čeho se trhy obávají v USA
    15:28Citadel jde proti trhu. Zvýšení sazeb očekává už tuto středu
    14:29Coca-Cola překonala očekávání a zlepšila výhled. Tahounem jsou nápoje bez cukru i fotbalový šampionát
    14:26Boeing sice dál zůstává ve ztrátě, ale návrat k pozitivnímu cash flow potěšil investory
    14:01Čínský průlom vyděsil investory. Akcie ASML se propadly, její konkurenční postavení zůstává
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  
    9:53Čtvrtletní zisk Mercedesu po třech letech vzrostl, divizi aut dál brzdí Čína
    9:25Rozbřesk: Evropa nestíhá plnit zásobníky. Dražší plyn příští rok zvedne inflaci
    8:55Trhy uklidňuje možná dohoda s Íránem, ale AI sektor dál čelí silnému výprodeji  
    6:07Začíná nejdůležitější týden výsledkové sezóny. V centru pozornosti bude AI a CAPEX
    27.07.2026
    22:02Americké trhy táhne dolů drahý polovodičový sektor  
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board