Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bank of England: Britská ekonomika ve 4Q klesne, může přijít další QE. Silnější libru nevítáme

Bank of England: Britská ekonomika ve 4Q klesne, může přijít další QE. Silnější libru nevítáme

14.11.2012 13:21, aktualizováno: 14.11. 13:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Velká Británie čelí nevítané kombinaci slabého růstu a vysoké inflace a v posledním čtvrtletí roku 2012 ji nejspíše čeká pokles. Uvedl to guvernér Bank of England Mervin King, podle kterého je centrální banka připravena v případě potřeby obnovit odkupy aktiv a za nežádoucí považuje zpevňování britské libry. Ta po jeho slovech odevzdala zisky a obchoduje u 1,587 USD/GBP.

Britská centrální banka bank of England zhoršila předpověď pro vývoj britské ekonomiky a nově očekává její pokles v posledním čtvrtletí roku. Následný růst dle BoE bude slabší a přijde později, v roce 2013 čeká BoE růst ekonomiky o procento.

„Existuje riziko mírného poklesu HDP v posledním čtvrtletí roku po jeho růstu o procento ve třetím čtvrtletí. V příštích třech letech počítáme s růstem velmi pozvolným, ale vytrvalým,“ uvedl King.

Dopady finanční krize na ekonomiku země jsou dle centrální banky silnější, než se původně očekávalo. King je označil na nejsilnější negativní faktor. Do výdajů se dle BoE promítají také vyšší ceny energií, na ekonomickou aktivitu dle guvernéra tlačí také squeeze ze strany fiskální politiky. Současnou sílu britské libry označil na nežádoucí s tím, že dopadá na konkurenceschopnost firem.

Přes vlažnější pohled na inflaci ta dle BoE zůstane v příštích měsících nad cílem centrální banky a byla důvodem, proč BoE v listopadu rozhodla o (dočasném) přerušení stimulace odkupem aktiv.

„Slabší výhled pro hrubý domácí produkt odráží tvrdší než očekávané dopady finanční krize na poptávku i produktivitu. Riziko delšího období velmi nízkého ekonomického růstu zesílilo,“ uvedla Bank of England v pravidelné kvartální inflační zprávě.

K zaostávání produktivity Bank of England uvedla, že se jeví stále více pravděpodobné její vyřešení přes růst výstupu, než pokles zaměstnanosti. „Růst produktivity a HDP půjdou ruku v ruce,“ míní BoE.

(Zdroj: Bank of England, Bloomberg)


Váš názor
  •  
    14.11.2012 13:49

    docela bych silnější libru přivítal,už kvůli akciím NWR
    tedd
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data