Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    S&P posílá Řecko do platební neschopnosti, odkup dluhu znamená nedostání závazkům

    S&P posílá Řecko do platební neschopnosti, odkup dluhu znamená nedostání závazkům

    06.12.2012 8:45, aktualizováno: 6.12. 9:41
    Autor: Josef Němeček, Patria Finance

    Aktualizováno

    Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zařadila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka do "selektivní platební neschopnosti" SD z dosavadního spekulativního hodnocení „CCC“. Krok S&P je odpovědí na vyhlášení zpětného odkupu svých státních dluhopisů od soukromých věřitelů Řeckem, na kterém se dohodlo s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem a který vyhlásilo v tomto týdnu. Euro k americkému dolaru při denním rozpětí 1,3040 až 1,3077 obchoduje na hladině 1,3070 USD/EUR při včerejším závěru obchodního dne v Evropě u 1,3075 USD/EUR.

    Zpětný odkup dluhopisů označila S&P podle svých kritérií za částečné nesplnění dlužních závazků. Shodně se zachovala v případě směny privátního dluhu PSI v únoru až březnu tohoto roku. "Jakmile bude odkup dokončen, budeme zřejmě považovat selektivní platební neschopnost za vyřešenou a zvýšíme rating Řecka zpět do kategorie CCC," uvedla agentura.

    Selektivní platební neschopnost (selective default, SD) znamená, že země nesplatila některé své dluhy podle původních podmínek, zatímco část jich ale splácí řádně a včas.

    Ratingové agentury zařadily rating Řecka do kategorie částečného neplnění závazků už letos po únoru, kdy Atény po dohodě s mezinárodními věřiteli oznámily plán na snížení dluhu u soukromých věřitelů pomocí výměny starých dluhopisů za nové. S&P vrátila rating na původní úroveň až po dvou a půl měsících. „Odkup dluhu zakládá situaci, kterou považujeme za nucenou restrukturalizaci dluhu,“ uvedla ke sražení ratingu S&P . Odkup je v zásadě navíc financován cizími zdroji, skupované dluhopisy budou měněny proti poukázkám záchranného fondu eurozóny. „Rating SD odpovídá situaci, kdy je odkoupena nějaká část dluhu a nahrazena nižší než původní hodnotou,“ uvedla jasně S&P .

    Řecko oznámilo prosincový tendr na zpětný odkup dluhu do objemu 10 miliard eur. Snahou je stáhnout část dluhu emitovaného v letošním roce po březnové první privátní směně dluhu v celkovém nominálním objemu 62 miliard eur. Schůzka Eurogroup potvrdila zpětný odkup mezi minimem 32,1 % a maximem 34,1 % face value.

    Investoři musejí do 7. prosince oznámit, zda mají o nabídku odkupu zájem, vypořádání transakce se předpokládá 17. prosince. Odkup dluhopisů je klíčovou podmínkou k tomu, aby Řecko mohlo pokračovat v čerpání slíbené finanční pomoci od mezinárodních věřitelů, bez níž by zemi hrozil bankrot.
     
    Řecku se mezi únorem až dubnem letošního roku v rámci privátní směny dluhu PSI podařilo docílit účasti 96,9 procenta investorů, kteří do směny vložili dluh v celkovém objemu 199 miliard eur. Privátní směna dluhu je součástí druhého záchranného balíku pro Řecko a byla jednou z podmínek pro uvolnění další finanční pomoci. V průběhu roku nicméně řecké zadlužení znovu vystoupalo přes 300 miliard USD. Na konci července jeho výše po nových půjčkách od mezinárodních věřitelů dosáhla 303,5 miliardy eur, což bylo 23,3 miliardy eur nad úrovní konci prvního čtvrtletí.


    (Zdroj: Standard & Poor’s, Bloomberg, AP, čtk)


    Čtěte více:

    Řecko dokončilo směnu 199 mld. eur dluhu při 97% účasti investorů
    25.04.2012 15:27
    Řecku se v rámci privátní směny dluhu PSI podařilo docílit účasti 96,9...
    Řecký státní dluh znovu vzrostl nad 300 miliard eur, za kvartál o desetinu
    17.08.2012 14:33
    Řecký státní dluh, který na jaře díky rozsáhlému odpisu závazků vůči s...
    Řecko odkoupí dluhopisy za 10 mld. eur a smění je za poukázky EFSF. Výnosy rekordně klesají
    03.12.2012 10:25
    Nabídku na odkup dříve vydaných národních dluhopisů do objemu 10 milia...
    Řecko dle centrální banky: Budoucnost existuje. -24% HDP a 26% nezaměstnanost střídá růst exportu a zdravé banky
    03.12.2012 17:58
    Řecká ekonomika se na nových podmínkách pomoci a při odpisu další část...
    Hedge fondy vítězem řecké směny dluhu? Evropa zaplatí víc, tak prodají
    04.12.2012 13:55
    Hedgeové fondy výrazně zasáhly do cen řeckého vládního dluhu poté, co ...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    19.08.2026
    16:45Traders Talk: Tento trh není pro slabé povahy. Příležitosti se ale najít dají
    16:12Home Depot trápí drahé hypotéky. Klarna po výsledcích odepsala 20 %
    15:35Tradiční král carry trade v ohrožení? Investoři čím dál častěji mění japonský jen za švýcarský frank
    13:59ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    13:49Akcie Moderny letí vzhůru o 100 % díky úspěchu u personalizované vakcíny proti rakovině
    12:25Akcie čínského výrobce humanoidů Unitree vystřelily při svém debutu o 460 procent
    11:59UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026
    11:46Česko má druhou nejnižší inflaci v EU
    10:55Česká bankovní asociace nadále očekává letos růst české ekonomiky o dvě procenta
    10:29Bank of America vidí u Nvidie výrazný potenciál. Trh podle ní přeceňuje rizika AI investic  
    9:24Rozbřesk: Život na dluh se ve vyspělých zemích začíná prodražovat
    8:45Odložená kanadská cla, Írán i OpenAI  
    6:01V Německu loni zaniklo téměř 190 tisíc firem. Dopady krize se rozšiřují napříč ekonomikou
    18.08.2026
    17:34Čínská auta na našich silnicích a kam by to vlastně u ní mělo směřovat?
    17:31Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu vzrostla, uvedl institut ZEW
    15:45Investoři přesouvají kapitál z Treasuries do AI dluhu. Výnosy v USA nadále rostou
    14:11Pád Nike nebere konce. Akcie se propadly až na úroveň z roku 2014
    13:40J&T BANKA a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026
    13:38Největší těžař světa věří mědi. BHP překonal odhady a chystá růst produkce
    12:13Další fáze AI boomu? Goldman Sachs vybírá firmy, které mohou vydělat na automatizaci  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data