Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
GDF Suez vydává profit warning a mluví o krizi energetiky v Evropě. Akcie až -15 % na historické dno

GDF Suez vydává profit warning a mluví o krizi energetiky v Evropě. Akcie až -15 % na historické dno

06.12.2012 9:53, aktualizováno: 6.12. 11:29

Aktualizováno

Největší pád za poslední čtyři roky až na své dosavadní minimum dnes v úvodu obchodování zažívají akcie francouzské energetiky GDF Suez poté, co firma představila slabý výhled na příští dva roky a otevřeně varovala před obtížemi. Dnes představená nová prognóza managementu zaostává za očekáváním trhu a firma chystá omezení investic, ale zachování výplaty dividendy.

„V příštím roce očekáváme čistý zisk z pokračujících operací v rozmezí 3,1 - 3,5 miliardy eur proti 3,7 - 4,2 miliardy eur za rok letošní,“ přiznala dnes před otevřením trhu společnost GDF Suez, která platila dle tržní kapitalizace za největší evropskou energetiku. Firma očekává příští rok meziroční propad zisku kvůli obtížnému ekonomickému výhledu a v roce 2014 počítá, že se její zisk nezlepší a bude se nadále pohybovat v rozmezí 3,1 - 3,5 miliardy eur. Oba výsledky jsou pod očekáváním analytiků, kteří podle konsensu agentury Bloomberg do dnešního rána, že GDF Suez vykáže v roce 2013 zisk 3,7 miliardy eur a o rok později potom 4,1 miliardy eur.

„Evropský energetický sektor je v krizi,“ řekl dnes na tiskové konferenci v Paříži generální ředitel GDF Suez Gerard Mestrallet. Obtížné prostředí pro utility je podle něho dáno tlakem na ceny produktů, ale i „striktnější“ regulací. Obrat k lepšímu GDF Suez očekává až v roce 2015. 

GDF Suez kvůli očekávané obtížné situaci omezí své investice, odloží rozhodnutí o další expanzi v rámci jaderné energetiky i akvizice a plánuje i prodeje aktiv. Na prodej však podle generálního ředitele budou většinou jen aktiva z rozvinutých trhů. Firma ale hodlá i v následujících dvou letech nadále vyplácet část zisku svým akcionářům ve formě dividendy. "Chceme nadále zůstat "nejlepší ve své třídě", pokud jde o dividendu," řekl dnes šéf GDF Suez na tiskové konferenci. A slíbil, že letošní dividenda bude stejná, nebo vyšší, než ta za loňský rok.

Akcie GDF Suez se po profit warningu při dnešním zahájení na pařížské burze propadaly až o 15 procent. Tento nestrmější pád titulu od října 2008 akcie srazil až na jejich historicky nejnižší hodnotu pod hladinou 15  EUR za kus.

Vývoj akcií GDF Suez za posledních 5 obchodních seancí

Gaz de France - Frankfurt


GDF Suez zklamal a není sám

Z pohledu analytiků si GDF Suez aktuální propad spíše zaslouží. JPMorgan dnes ráno například poslal zprávu svým klientům, v níž uvádí: „Cíle čisté ziskovosti v letech 2013-2014 jsou značně pod konsensem trhu a naznačují výraznější zhoršování trendu v oblasti provozu, než se trh domníval. Nelze očekávat, že by snižování nákladů podpořilo ziskovost firmy.“

Analytici JPMorgan navíc příliš nevěří ani závazku GDF Suez nadále vyplácet dividendu akcionářům. „Důvěra ve výplatu dividendy se pravděpodobně bude dále zhoršovat, navzdory dnešnímu potvrzení dosavadní výplatní politiky firmy,“ uvedla tato investiční banka, která dosud hodnotila akcie GDF Suez s doporučením „neutral“ a cílovou cenou 19 EUR.

Podobné zklamáním investorům v oblasti evropské energetiky připravil před necelým měsícem také největší německý energetický podnik E. ON, když varovala před nejistými vyhlídkami v oblasti generace elektřiny a zrušil výhled ziskovosti i očekávanou výplatu dividendy v příštím roce. „Významná ekonomická rizika a strukturální změny v sektoru činí dříve oznámený výhled již nerealizovatelným,“ vysvětlil E. ON v tiskové zprávě z 13. listopadu a poslal akcie o 10 procent níže.

(Zdroj: Bloomberg, JPMorgan, GDF Suez, E.ON)


Čtěte více:

E.ON (-10 %) zaznamenal prudký růst zisku. Kvůli „velkým výzvám“ pro generaci elektřiny ale ruší výhled pro příští rok
13.11.2012 9:14
Největší německý energetický podnik E.ON za první tři čtvrtletí letošn...
Zisk energetiky RWE překvapil třetinovým růstem, i díky levnému uhlí. Zlepšila celoroční výhled
14.11.2012 9:58
Druhá největší německá energetika RWE překvapila silnými výsledky za t...
Rosatom mění investiční plány: Nové elektrárny budou nahrazovat hlavně přesluhující černobylské reaktory
30.11.2012 16:26
Ruská jaderná agentura Rosatom bude muset kvůli technickým problémům s...
Evropské energetiky 2013: Nižší zisky šestým rokem nebo oživení? A co dividendy?
04.12.2012 18:11
Hospodářské oživení v Evropě a růst cen elektřiny jsou faktory zcela n...

Váš názor
  • no
    06.12.2012 10:20

    ale o tom už mluvím dávno, evropa si podporou obnovitelných zdrojů zvyšuje ceny energií,tudíž snižuje konkurence schopnost, výsledek, drahé energie, nižší zisky a další odchody firem na východ atd
    sid_cz
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y