Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zisk energetiky RWE překvapil třetinovým růstem, i díky levnému uhlí. Zlepšila celoroční výhled

Zisk energetiky RWE překvapil třetinovým růstem, i díky levnému uhlí. Zlepšila celoroční výhled

14.11.2012 9:58, aktualizováno: 14.11. 10:22
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Druhá největší německá energetika RWE překvapila silnými výsledky za třetí čtvrtletí roku i zlepšením celoročního výhledu. Nabídla tak investorům zcela opačný obrázek o německé energetice, než který byl tento týden odměněn 10% propadem akcií konkurenta E.ON. Akcie RWE v úvodu rostly až o 3 %, aktuálně se dostávají na červenou nulu i pod tlakem poklesu E.ON následkem série špatných investičních hodnocení od RBC, Exane, Nomury, Deutsche Bank či BoA/ML.

Celkový čistý zisk RWE stoupl meziročně o 33 % na 1,88 miliardy eur, zisk na akcii vzrostl o 15 % na 3,06 eur na akcii. Očištěný zisk RWE za devět měsíců roku 2012 vzrostl meziročně o 6,2 procenta na 1,89 miliardy eur a těsně předčil očekávání analytiků 1,88 mld. eur. Tržby se meziročně zlepšily o 0,5 procenta na 38,4 miliardy eur, přestože firma prodala o 8 % méně elektrické energie než loni a o 11 procent méně plynu. Devítiměsíční provozní výsledek dosáhl 4,6 mld. eur při očekávání 4,57 mld. eur.

Ziskovost RWE posílila mimo jiné „renesance“ uhelných elektráren v západní Evropě. K té vedly potíže evropských energetik, které měly s podmínkami a cenami dodávek plynu z Ruska, spolu s odchodem Německa od jádra na straně jedné a prudký boom těžby plynu v USA, který přiměl americké těžaře uhlí k levným dodávkám do Evropy, na straně druhé.

Kapitálové investice byly meziročně přibrzděny o miliardu eur na 3,4 mld. eur, celkové investice dosáhly 3,8 mld. eur. V příštím roce mají celkové investice dosáhnout 5 miliard eur. Proti nim stojí plán do konce roku 2013 prodat aktiva za celkem 7 miliard eur, z čehož firma zatím získala pětinu. Minulý měsíc se RWE dohodla na prodeji společného podniku v britské jaderné energetice Horizon japonské Hitachi.

RWE zvýšila celoroční výhled pro provozní zisk, kde nově očekává překonání úrovně 5,81 mld. eur roku 2011. V dosavadním výhledu očekávala pouze dosažení této úrovně. Potvrzen je výhled na očištěný zisk, ze kterého se počítá dividenda. Ten má dosáhnout zhruba loňských 2,48 mld. eur.

Čísla RWE jsou silná ve světle „výbuchu“, který předvedla německá energetická jednička E.ON i ve světle prostředí, ve kterém německé energetiky působí. RWE i E.ON omezují náklady a odprodávají část aktiv poté, co kancléřka Angela Merkelová prosadila odchod Německa od jaderné energetiky do roku 2022 následkem neštěstí v japonské Fukušimě. Do ziskovosti RWE se tak následně promítlo okamžité odstavení dvou starších jaderných zdrojů.

„RWE ve čtvrtletí těžila ze zlepšených provozních podmínek,“ uvedla firma. „Důvodem růstu ziskovosti ale byly i mimořádné položky v loňském roce v souvislosti odchodu Německa od jádra, které se letos ve čtvrtletí neopakovaly,“ dodala RWE.

E.ON v pondělí oznámil, že firma není nadále schopna dostát svému výhledu pro rok 2013 kvůli „významným ekonomických rizikům a strukturální změně v odvětví“. Následoval propad nejprudší od června roku 2000 přesto, že zisk se meziročně více než zdvojnásobil.

Skupina RWE působí také na českém trhu s plynem. S více než dvěma miliony zákazníků je stále nejsilnějším hráčem na českém trhu s plynem. Loni v ČR čistý zisk skupiny stoupl o pět miliard korun na 14,1 miliardy .


(Zdroj: RWE, Bloomberg, E.ON)


Čtěte více:

JSW vzdala čekání na lepší ceny, omezí koksovatelné uhlí v produkci. Chybí poptávka oceláren
20.08.2012 16:37
Polská Jastrzebska Spolka Wenglowa (JSW), největší producent koksovate...
Evropské energetiky chystají renesanci „špinavého“ uhlí. Může zachránit trh emisních povolenek
21.09.2012 16:54
Hlavní evropské energetické společnosti chystají v nadcházejících čtyř...
Největší producent koksovatelného uhlí v Rusku? Ocelárna Evraz po převzetí Raspadskaye (až +12 %)
04.10.2012 12:01
Největší ruská ocelárna Evraz vykoupí z rukou managementu uhelné těžeb...
Naděje pro uhlí? Arch Coal přeskakuje konsensuální laťku a hlásí růst dodávek uhlí o pětinu. Akcie +17 %
26.10.2012 14:15
Jeden z největších těžařů uhlí na světě, americký Arch Coal, vykázal z...
Zlatá éra plynu v Evropě skončila. Roste dovoz uhlí z USA
31.10.2012 18:11
Evropu zcela obchází rozkvět plynárenství, který mění energetické mixy...

Váš názor
  • Včera se psalo
    14.11.2012 10:02

    že Čez díky výsledkům E.ONU klesá a tak jsem zvědavá, zda se bude dnes psát, že díky RWE stoupá.Vím, že trhy ztratily logiku pro své chování, ale co předvádějí někteří mediální pracovníci, to už je k smíchu
    ZUZKA
Aktuální komentáře
01.11.2025
9:47Víkendář: Americká mentální recese
31.10.2025
22:05Americké akcie mažou zisky na konci obchodního týdne  
17:13Zvýší AI schopnost splácet vládní dluhy - pár dalších poznámek
15:24Braňo Soták: Amazon drží pozice v rámci AI závodu a vylepšuje probitabilitu  
15:15Traders Talk: Fed v mlze, Amazon roste, Meta pálí peníze a ČEZ vyčerpal růstový prostor
13:44Apple zveřejnil zisky i tržby nad odhady Wall Street. iPhone 17 by se měl stát hvězdou Vánoc  
13:01Nvidia uzavřela lukrativní dohodu v Jižní Koreji. Tamní vládě a firmám dodá 260 tisíc AI čipů
12:38Perly týdne: Gates, Dalio a Woodová o AI a bublině
11:18Evropa sklouzává níž, ale Wall Street má našlápnuto k obratu vzhůru  
11:02Reddit roste téměř 70% tempem a týdně ho navštíví 444 milionu uživatelů. Akcie si v pre-marketu připisují +12 %  
10:50O Warner Bros. Discovery je velký zájem. Do boje vstupuje také Netflix
10:03Analytik k výsledkům Erste Bank: Silný úrokový výnos táhne výsledky, investoři čekají na Polsko  
9:21Rozbřesk: Koruna se po silném HDP stabilizuje a vyčkává na ČNB
8:51Erste zvyšuje výhled, Meta láme rekordy, Apple brzdí Čína a cloud Amazonu se dále nafukuje  
8:19Erste Bank ve 3Q překonala odhady Patrie a navýšila výhled. Čistý zisk vzrostl na 901 mil. EUR
30.10.2025
22:07Americké akciové trhy korigují  
22:02Apple překonal odhady a očekává, že příští kvartál bude nejlepší v historii
21:33Cloud Amazonu zaznamenal největší růst od konce roku 2022. Akcie míří o deset procent výše
17:20Akciový trh vs. zlato. Splatí AI dluhy?
15:57Jak rozpoznat bublinu na AI a na co si dát pozor

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data