Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský obr s elektronikou Darty varuje před výsledky (-16 %). Spoluvlastní Datart

Evropský obr s elektronikou Darty varuje před výsledky (-16 %). Spoluvlastní Datart

15.02.2013 10:13, aktualizováno: 15.2. 13:54
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Třetí největší prodejce elektroniky v Evropě, spolumajitel českého DATARTu, který v předvánoční prodejní sezóně rozvířil trhy prohlášením o odchodu z části trhů včetně ČR a spekulace o ukončení aktivit následně ostře popřel DATART, zažívá nejprudší pád akcií od roku 2008. Vydal varování před neuspokojivými celoročními výsledky, akcie odepisovaly až 16 %, tlak na ně pozvolna polevuje až na současných -5 % ke 47 GBp .

Darty varovala před úrovní celoročního zisku kvůli zhoršení trendu vývoje tržeb v Evropě. „Pokud tyto podmínky přetrvají, je nepravděpodobné dosažení dolního okraje současných tržních očekávání pro výsledek fiskálního roku do dubna 2013,“ uvedla firma. Dolním limitem konsensu pro zisk před zdaněním je 30 milionů eur.

Darty uvedla, že celkové tržby ve 13 týdnech do konce ledna 2013, jejího fiskálního 3Q, klesly o 2,5 procenta, u obchodů otevřených rok a více o 0,5 procenta po poklesu o 3,4 % v předchozím čtvrtletí. Srovnatelné tržby ve Francii rostly o 0,4 % po poklesu o 3,2 % v předchozím čtvrtletí. Hrubá marže přitom poklesla o 110 bps. „Maloobchodní trh je těžký a zahlcen reklamním soubojem, což se společně s produktovým mixem podepsalo na hrubé marži i ziskovosti,“ uvedl šéf Darty Dominic Platt. Darty se mimo jiné rozhodla bojovat s negativním vývojem tržeb zdůrazněním nabídky přes internet a souvisejícími službami včetně servisu. Firma tento měsíc oznámila, že od května otěže v roli CEO převezme Regis Schultz po dřívější působnosti v čele francouzského prodejce nábytku a elektroniky BUT.

Knight Vinke, která je největším, zhruba 25% akcionářem skupiny Darty, rozhodla uplatnit své právo ke vstupu do představenstva Darty.

V polovině prosince trhy prořízla zpráva, že Darty bude opouštět svůj neziskový byznys na trzích ve Španělsku, České republice a na Slovensku, když již rozhodla o prodeji italské divize. Na to reagoval český DATART, významný tuzemský kamenný i online řetězec s elektronikou, prohlášením, že rozhodně nehodlá uzavírat prodejny v České republice. Firma je zdravá a expanduje a spolupráci s Darty Group, kterou za poslední dobu označuje za neproduktivní, hodlá vyřešit zpětným odkupem podílu Darty Group v DATART, uvedla v prosinci pro Patria.cz marketingová manažerka sítě Jana Choroušová s tím, že nepříznivé výsledky jednoho akcionáře se fungování společnosti DATART nedotknou.

„Od roku 2000 jsme členem Darty Group. Spolupráce, která byla zpočátku velice přínosná pro obě strany, začala v poslední době vykazovat velmi nízkou přidanou hodnotu pro Datart. Proto již několik měsíců probíhají jednání iniciovaná ze strany společnosti Datart, která směřují ke zpětnému převzetí podílu od Darty Group. Tato jednání dosud nejsou ukončena, výsledek je však očekáván v nejbližší době,“ uvedla Choroušová pro Patria.cz. Jak zprávu Darty Group, která hovořila vedle prodeje o možném uzavření aktivit v ČR, SR a ve Španělsku, tak další rozvoj těchto zpráv v médiích jednoznačně odmítla.


Akcie Darty Group od počátku roku do včerejška ztrácely 13 procent pod 50 pencí britské libry. Britský FTSE 350 General Retailers Index přitom vzrostl o 3,3 procenta.

JPMorgan uvedla, že Darty se jen stěží vyhne oznámení o snížení dividendy. Titul hodnotí doporučením „underweight“. Analytici Panmure snížili odhad celoročního zisku před zdaněním na 27 mil. GBP z 42 mil. GBP, nový CEO dle nich rozhodne o snížení dividendy. Doporučení na titul drží „prodat“. UBS snížila cílovou cenu na titulu na 50 GBp z 65 GBp. Cantor je k titulu smířlivá komentářem, že restrukturalizace je krok správným směrem a stabilizace tržeb ve Francii je podmínkou většího optimismu na akciích.

(Zdroj: Darty, DATART, Bloomberg, JPMorgan, Panmure, Cantor)


Čtěte více:

Vlastník Datartu kvůli ztrátám prodá či uzavře sítě v ČR, na Slovensku a ve Španělsku
13.12.2012 10:45
Společnost Darty, která vlastní řetězce prodejen elektroniky Datart a ...
Choroušová (DATART) pro Patria.cz: Prodejny v ČR zavírat nebudeme, expandujeme. Podíl od Darty Group chceme koupit zpět
13.12.2012 13:29
Významný tuzemský kamenný i online řetězec s elektronikou DATART rozho...

Váš názor
  • datart končí
    07.03.2013 23:19

    vypadá to s nimi špatně. český Datart hodí přes palubu a marketingová managerka si ho nekoupí...
    pepet
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.