Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurozóna – nezaměstnanost roste na rekord, inflace pokračuje v sestupu

Eurozóna – nezaměstnanost roste na rekord, inflace pokračuje v sestupu

01.03.2013 11:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Míra nezaměstnanosti v sedmnáctičlenné eurozóně v lednu vzrostla z revidovaných 11,8 procenta v prosinci na 11,9 procenta, nejvyšší úroveň v historii. Růst nezaměstnanosti nemile překvapil analytiky, kteří očekávali stagnaci na prosincové úrovni, která byla revidována z původního odhadu 11,7 procenta. Projevují se tak nepříznivě úsporná opatření prohlubující recesi v regionu. Podíl nezaměstnaných na pracovní síle se zvýšil o desetinu procenta také v celé Evropské unii, kde je bez práce 10,8 procenta lidí.

„Situace je velmi vážná. Podpora již nepřichází ani ze strany Německa… Ostatním ekonomikám, jako je Itálie, Španělsko a Portugalsko, se daří v současnosti velmi zle, takže nezaměstnanost může pouze dále růst,“ zhodnotil výhled pro indikátor hlavní ekonom Bankhaus Lampe Alexander Krueger.

Meziročně nezaměstnanost vzrostla ještě výrazněji. V lednu 2012 byla v eurozóně 10,8 procenta a v celé sedmadvacítce 10,1 procenta. Eurostat odhaduje, v lednu nemělo v EU práci 26,217 milionu lidí, z toho 18,998 milionu v eurozóně. Proti lednu loňského roku to je zvýšení o 1,909 milionu nezaměstnaných v eurozóně a 1,89 milionu v celé EU.

Nejnižší nezaměstnanost byla v Rakousku (4,9 procenta), v Německu a Lucembursku (po 5,3 procenta) a Nizozemsku (šest procent). V Řecku byla naopak nejvyšší s 27 procenty (údaj za listopad) a ve Španělsku 26,2 procenta.

Ekonomice eurozóny se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vedlo nejhůře za čtyři roky, když klesla o 0,6 procenta. Analytici v průzkumu Bloomberg očekávají, že HDP v prvních třech měsících bude pokračovat v poklesu a ve 2Q poté obrátí k růstu. Podle prognózy Evropské komise by míra nezaměstnanosti v měnovém bloku měla letos vzrůst na 12,2 procenta a v příštím roce mírně klesnout na 12,1 procenta.

Dnešní data z eurozóny poukazují na pokračující pokles meziroční míry inflace. Ta se podle dnešního prvního rychlého odhadu Evropského statistického úřadu (Eurostat) snížila v únoru o 0,2 procentního bodu na 1,8 procenta. V lednu byla inflace v 17 zemích platících eurem dvě procenta. Analytici počítali s mírnějším poklesem na 1,9 procenta.

Růst cen energií v únoru dosahoval meziročně čtyřprocentního tempa, zatímco v lednu to bylo 3,9 procenta. U potravin, alkoholu a tabáku v lednu činila inflace 2,7 procenta oproti 3,2 procenta v lednu. V případě služeb je inflace na 1,6 procenta, tedy na stejné úrovni jako v lednu. Podrobnější a upřesněná zpráva o únorové inflaci bude včetně výsledků za celou Evropskou unii zveřejněna v polovině března.

(Zdroj: Bloomberg, čtk) 


Čtěte více:

Průmyslová výroba v eurozóně v prosinci poprvé od srpna vzrostla
13.02.2013 12:23
Průmyslová výroba v eurozóně v prosinci podle sezonně přepočtených úda...
Řecká inflace poprvé v historii na nule. Deflace je za dveřmi
15.02.2013 14:00
Míra inflace v Řecku v lednu meziročně překvapivě klesla z listopadov...
EK: Eurozónu letos čeká pokles, česká ekonomika bude stagnovat
22.02.2013 11:30
Eurozónu letos čeká propad ekonomiky o 0,3 procenta. HDP celé Evropsk...
Inflace v eurozóně v lednu klesla na 2 procenta vlivem cen energií a služeb
28.02.2013 12:18
Meziroční míra inflace v eurozóně klesla v lednu na dvě procenta z pr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.04.2026
10:04Víkendář: Pro a proti členství v eurozóně
03.04.2026
16:16Pár poznámek k chování zlata
11:33Perly týdne: Ztratily automobilky kontakt s reálnými lidmi?
10:36Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2026
8:09Tržní houpačka pokračuje. Barclays radí zaměřit se na defenzivu a vybírá konkrétní tituly  
02.04.2026
22:00Trump i nadále hrozí tvrdými útoky  
17:17Jak daleko je akciový trh od skutečného pesimismu?
15:22Státy Perského zálivu zvažují nové ropovody, aby se vyhnuly Hormuzu
15:04Tvrdý pád perly maďarské burzy 4iG. Trh zpochybňuje byznys postavený na Orbánově moci
13:38Vláda zastropuje marže distributorů paliv a sníží spotřební daň u nafty
13:11Yardeni si myslí, že sazby se letos nezmění a „na paniku už je pozdě“. Slok nevěří v růst sazeb
11:56Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:41ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:22Náskok Novo Nordisku je pryč. Eli Lilly dostala zelenou a na trh posílá svou první pilulku na hubnutí
9:23Rozbřesk: Nižší růst ekonomiky, nižší daňové inkaso pro státní rozpočet
8:45Trump opět eskaluje hrozby Íránu, padají naděje na brzký konec války i futures. Ropa nad 107 dolary za barel  
6:03Bloomberg Intelligence: Deset akcií, které mají v Q2 největší potenciál překvapit  
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?
16:55Americký průmysl podle ISM zvedá aktivitu i přes strmý nárůst cen

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data