Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ING dále osekává své aktivity včetně ČR. Prodává custody v CEE

ING dále osekává své aktivity včetně ČR. Prodává custody v CEE

26.04.2013 12:02, aktualizováno: 26.4. 13:15

Aktualizováno

Bankovní skupina ING (6,15 EUR, -2,07%) vycouvá z dalších dříve poskytovaných služeb v regionu střední a východní Evropy a soustředí se více na své klíčové aktivity. V sedmičce zemí včetně České republiky podle dnešní zprávy odprodá aktivity v oblasti vypořádání a správy cenných papírů (custody services). Kupcem je jeden z nejvýznamnějších hráčů na tomto trhu – investiční skupina Citigroup. Aktivity ING v oblasti retailového bankovnictví a pojišťovnictví mají ale podle vyjádření banky v našem regionu zůstat nedotknuty.

Nizozemská bankovní skupina ING dnes oficiálně oznámila, že převede veškeré své aktivity v oblasti custody v České republice, Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku, Rusku, Slovensku a na Ukrajině na Citigroup. Hodnotu této transakce banka sice neuvedla, ale zároveň dodala, že nečeká žádný „významný“ dopad do svých výsledků hospodaření. Podle Citi aktivity ING ve střední a východní Evropě v oblasti správy cenných papírů zahrnují management aktiv v hodnotě 10 miliard eur.

Poslední strategický krok podle ING pouze pokračuje v na podzim nastaveném kurzu soustředění se na jádrové aktivity skupiny. K uzavření obchodu se Citi by podle ING mělo dojít již v tomto kvartále, zatímco proces faktického předání klientů má trvat asi rok a být završen v prvním čtvrtletí příštího roku. 

"Touto transakcí jasně potvrzujeme dlouhodobý závazek Citi k regionu CEE (střední a východní Evropy) a našemu rostoucímu obchodnímu zájmu v regionu. Je to důležitá investice, která dále posílí naši tržní pozici," uvedl ředitel divize Citi střední a východní Evropa Zdeněk Turek. Akvizice podle něj umožní nabízet investorům, zprostředkovatelům a emitentům v regionu komplexní služby v oblasti cenných papírů díky kombinaci silného zastoupení v každé zemi.

ING již loni v říjnu překvapila trh následujícím prohlášením: „Zavíráme akciové divize na rychle rostoucích trzích Evropy a v Rusku.“ Po těchto slovech v rámci skupiny ING skončila i pražská pobočka obchodování s akciemi a v celém regionu byly rozvázány smlouvy se stovkou traderů a dalších zaměstnanců akciové divize. Banka tehdy uvedla, že se do budoucna se soustředí pouze na obchodování v domovském Amsterdamu a dále také v Polsku.

„Podmínky na trhu jsou velmi tvrdé a délka ekonomického útlumu se prodlužuje,“ uvedl v říjnu mluvčí skupiny ING Adrian Simpson k oznámenému propouštění v akciových divizích skupiny napříč trhy „emerging Europe“ s tím, že firma musí být velmi disciplinovaná, pokud jde o řízení svých nákladů.

Finanční skupina ING v posledním čtvrtletí roku zlepšila zisk meziročně z 1,19 miliardy eur na 1,43 miliardy eur zejména cestou prodejů aktiv, přesto nedosáhla na očekávání trhu a klesla jí úroveň kapitálu.

(Zdroj: ING, Wiener Zeitung, Reuters)


Čtěte více:

ING propouští tradery v regionu, včetně Prahy. „Lepší než na západě,“ kontruje UniCredit, ale také ruší vlastní trading
01.10.2012 18:33
„Zavíráme akciové divize na rychle rostoucích trzích Evropy a v Rusku,...
Zisk ING (-2 %) roste prodejem aktiv. Propouští a hledá lídra
13.02.2013 10:30
Finanční skupina ING v posledním čtvrtletí roku zlepšila zisk zejména ...
Varšava prý jedná s Vídní o možnosti spojení burz. Vynutí si klesající objemy vznik nového lídra?
09.04.2013 13:54
„Burzy cenných papírů nemohou zůstat národními navždy,“ přiznala dnes ...
Sjednocení burz v CEE jako cesta z krize? Rakouské banky jsou pro
16.04.2013 11:38
Námluvy mezi Vídní a Varšavou již začaly a významní akcionáři obou str...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2026
18:08Zlato se výrazně posunulo ke své férové hodnotě. Která neexistuje
16:00Meta plánuje prodej přebytečného výpočetního výkonu. Akcie rostou o 6 %
15:28Centrální banky budou dál snižovat podíl dolaru v rezervách, do popředí jde euro a jüan  
15:15Horší hospodaření státu v polovině roku, schodek se prohloubil na 184 miliard Kč
13:50Firmy po sázce na AI nabírají propouštěné pracovníky zpět. Ukazuje se, že lidský prvek je nepostradatelný
13:43Inflace v eurozóně v červnu klesla na 2,8 procenta
12:06PODCAST Trhy & Bohatství s Petrem Pudilem: Evropa si zadělává na problém. Spořením nezbohatneme
12:05Slabý jen doléhá na americké dluhopisy, zatímco akcie si vybírají přestávku v růstu  
11:10Průmysl hlásí nejlepší náladu za tři roky. Pomáhají nové zakázky i slabší cenové tlaky  
10:47Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se v červnu zlepšily nejvíce od dubna 2022
10:31AI boom stojí čím dál víc. Otázkou zůstává, kdo ho zaplatí  
10:29Footshop a.s.: Vnitřní informace - Společnosti Footshop a.s. a Queens Store s.r.o. se účastní procesu fúze sloučením
8:59KKCG Real Estate Financing a.s. : Konsolidovaná výroční zpráva ručitele za rok 2025
8:54Rozbřesk: Solidní půlrok pro akcie, zklamalo zlato a propadl bitcoin
8:49Wall Street zakončila nejlepší čtvrtletí za šest let, trh práce zůstává stabilní a Colt CZ se dnes obchoduje bez dividendy  
6:04Jsou současné valuace vyšší, než na vrcholu dot-com bubliny?
30.06.2026
22:01S&P 500 uzavřel nejlepší čtvrtletí od roku 2020 růstem  
16:39Traders Talk: Polovodiče dál táhnou trh, ale rally se zužuje. Kde ještě hledat šanci?
15:25Trápení japonského jenu pokračuje. Měna je nejslabší za posledních 40 let
14:08ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Novým předsedou dozorčí rady ČEZ zvolen Radim Fiala

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu