Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ministr Kuba poprvé: Elektřina z Temelína bude potřeba až kolem roku 2030

Ministr Kuba poprvé: Elektřina z Temelína bude potřeba až kolem roku 2030

30.04.2013 9:50, aktualizováno: 30.4. 10:02
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Elektřina z nových bloků jaderné elektrárny Temelín může být třeba až kolem roku 2030, tedy zhruba o pět let později, než předpokládá současný plán, uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Je to poprvé, kdy některý z nejvyšších státních představitelů připustil zdržení projektu v období, kdy nízké ceny elektřiny a překotný růst výroby z dotovaných obnovitelných zdrojů zpochybňují jeho ekonomickou návratnost.
 
Tuzemská energetika ČEZ se státem jedná o garanci a podobě této garance za výkupní ceny elektřiny z nových bloků Temelína. Touto cestou má být předem zajištěna návratnost investice.

"Pro rozhodnutí o Temelíně máme ještě nějaký čas, nemusí padnout okamžitě, dnes. Je třeba toto rozhodnutí velmi dobře zvážit, musí být ekonomicky dobře nastaveno," uvedl ministr Kuba. „Doba, kdy budeme potřebovat, aby Temelín přišel na trh, je někdy kolem roku 2030, když bude ubývat uhelných zdrojů. Mohli bychom se v té době stát energeticky deficitní zemí a dovážet elektřinu. To považuji národohospodářsky za velmi rizikové. Z tohoto pohledu je Temelín třeba posuzovat,“ uvedl Kuba." Dosud byl komunikován jako rok dokončení elektrárny Temelín rok 2025.

Energetika ČEZ chce dle plánu do konce letošního roku vybrat dodavatele dvou nových bloků. Po vyřazení francouzské Arevy v tendru zůstávají americká společnost Westinghouse ze skupiny Toshiba (spojení americko-japonské) a rusko-české konsorcium Atomstrojexport a Škoda JS.

Současný plán dostavby jaderné elektrárny Temelín počítá se spuštěním třetího bloku v roce 2023, čtvrtý blok by měl být uveden do provozu o dva roky později.

"Pokud se dobereme atraktivní nabídky, je možné realizaci Temelína začít podle původního harmonogramu," uvedl ale také ministr Kuba.

Šéf tuzemské energetiky ČEZ Beneš na adresu dvou platných nabídek v temelínském tendru v dubnu uvedl, že oba zájemci zatím předvedli jen dobré PR a očekává lepší obě nabídky za po straně cenové nabídky tak v otázce technického řešení projektu. „Zlepšení bude muset být výrazné,“ uvedl v dubnu pro Euro.

Na adresu garancí cen či jiné podpory pro Temelín státem Beneš řekl, že výstupem diskuse o podpoře nízkouhlíkových technologií nejenom obnovitelných a dotovaných, ale i ostatních by mohla být úprava zákona o podporovaných zdrojích a nově zahrnovat „třeba obchodní model kontraktů s fixovanou cenou elektřiny vyrobené v nových jaderných blocích“.

Beneš nepotvrdil postoj, že bez státní podpory je za současné situace na trhu s elektřinou dostavba Temelína neufinancovatelná. „Za současné situace, kdy se cena megawatthodiny elektřiny pohybuje lehce nad 40 eur, je zcela relevantní se zabývat ekonomickou stránkou projektu. A takto přemýšlet je naší povinností vůči akcionářům,“ uvedl Beneš v dubnovém rozhovoru.

(Zdroj: Reuters, Insider, ČEZ, čtk, Euro)


Čtěte více:

Šéf ČEZ Beneš: Smlouva s Czech Coal je nejvyšší měrou nedůvěry, jakou jsem v branži zažil
08.04.2013 10:54
Oba zájemci o dostavbu jaderné elektrárny Temelín musejí své podané na...
Westinghouse zveřejnil seznam českých dodavatelů pro Temelín
10.04.2013 11:36
Americko-japonská společnost Westinghouse zveřejnila seznam českých fi...
Rosatom jedná se Slováky o dostavbě Bohunic. Chce garantované ceny elektřiny
11.04.2013 12:38
Slovenská vláda by v nejbližší době měla začít jednat s ruskou státní ...
Svoboda (ČEZ): Rozhodnutí europoslanců o povolenkách ovlivní ziskovost až v dalších letech, zhorší důvěru investorů
19.04.2013 15:32
Neschválení evropského návrhu na omezení nabídky emisních povolenek ne...
ČEZ zahájil další fázi jednání o dostavbě Temelína
23.04.2013 11:13
Energetická společnost ČEZ (562,6 CZK, -0,69%) zahájila další fázi jed...

Váš názor
 •  
  30.04.2013 14:33

  Hodný a zlý policajt. Divím se volby jsou ještě daleko.
  Homo
 • No, že by
  30.04.2013 14:00

  nejaký zádrhel :-))
  Medium2
  • Re: No, že by
   30.04.2013 14:52

   zadrhel zadny, jen si konecne zacinaji uvedomovat, ze cena energie 70 eur, pri ktere by bylo rozsireni Temelina rentabilni, je v nedohlednu.
   fluidum
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru