Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pokles amerického průmyslu za duben ovlivnily utility a auta

Pokles amerického průmyslu za duben ovlivnily utility a auta

15.05.2013 15:36, aktualizováno: 15.5. 16:03
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Průmyslová výroba v USA se v dubnu snížila o 0,5 procenta, zatímco se čekal mírnější pokles o 0,1 procenta. Navíc údaj za předchozí měsíc byl revidován směrem dolů - růst v březnu činil 0,3 namísto dříve uváděných 0,4 procenta.

Data znovu ovlivnily utility, tentokrát negativně. Produkce elektřiny a plynu v březnu silně rostla kvůli velmi chladnému počasí pomohla tak vylepšit průmyslová čísla. V následujícím měsíci pak přichází s rychlým oteplením obrat a pokles, který za celý sektor utilit činí 3,7 procenta. Ani bez utilit však data příliš dobře nevypadají. 
 
Zpracovatelský sektor zvýraznil svůj pokles na -0,4 z březnových -0,2 procenta. K výraznějšímu snížení výroby došlo u dopravních prostředků. Sektor hlásí za duben pokles o 1,2 procenta po zhruba dvouprocentním růstu v předchozích dvou měsících. Další negativní příspěvek přichází z oblasti výroby ropných produktů, která poklesla o 1,5 procenta. Snížila se také produkce textilu, papíru nebo nábytku, ale váha těchto odvětví je malá. Naopak mírný růst zaznamenala výroba počítačů a elektroniky, potravin nebo produktů chemického průmyslu. Vedle toho celkové průmyslové výrobě v dubnu pomohl nárůst těžby o 0,9 procenta.

Ačkoli s daty zahýbal mimořádný vliv počasí, stále zaostávají za předpoklady. Jsou také horší, než naznačovaly měkké indikátory z průmyslu v průběhu posledního měsíce. Pro další měsíc - květen - jsme navíc dostali první negativní indikaci v podobě propadu indexu newyorského Fedu do záporných hodnot.


Čtěte více:

Objednávek zboží v USA za březen výrazně ubylo a to i bez letadel
24.04.2013 14:47
Objednávky amerických podniků na zboží dlouhodobé spotřeby se v březnu...
Průmyslová aktivita v New Yorku klesá, první z květnových indexů přináší špatné zprávy
15.05.2013 14:47
Index průmyslové aktivity sestavovaný newyorským Fedem se v květnu pro...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.07.2026
9:22Víkendář: Umělá inteligence jde zatím jen po povrchu, neměla by vést k výraznému růstu nezaměstnanosti
03.07.2026
17:18Od Východoindických společností až po SpaceX „umožňující multiplanetární život“
15:42Goldman Sachs: Trend na akciích míří stále nahoru, poklesy jsou příležitostí k nákupu
13:20Investiční výhled na druhé pololetí: Zhodnocení první poloviny roku 2026  
11:33Perly týdne: Nutnost vládní kontroly nad AI a OpenAI jako bublina
10:47Pátek bez Ameriky přináší zklidnění, akcie převážně zelené  
9:00Rozbřesk: Proč Němci končí a Španělé jdou dál, aneb souvisí spolu ekonomická výkonnost a sportovní úspěch?
8:52Slabá data z trhu práce podpořila akcie, Tesla překvapila růstem a Trumpův tlak na Fed neustává  
6:15Je AI bublina blízko prasknutí? Co říká pět oblíbených tržních indikátorů
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  
9:28Rozbřesk: Dosažení plánovaného schodku 310 mld. Kč není bez rizika
8:56OpenAI zvažuje podíl pro americkou vládu, KNDS odkládá IPO a SK Hynix prudce klesá  
6:08Kde hledat příležitosti ve druhé polovině roku? Deutsche Bank aktualizovala své tipy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data