Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcionáři Orco chtějí zabránit ovládnutí představenstva Vítkem. Valná hromada odložena

Akcionáři Orco chtějí zabránit ovládnutí představenstva Vítkem. Valná hromada odložena

23.05.2013 17:03, aktualizováno: 23.5. 18:13
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Realitní skupina Orco Property Group (OPG) odkládá termín valné hromady z konce května na 27. června. Stalo se tak na žádost dvou silných akcionářů Alchemy Special Opportunities a Kingstown Capital Management, kteří společně ovládají pětinu akcií OPG a chtějí zabránit dosazení nových kandidátů Radovana Vítka do představenstva společnosti.

Investiční fondy Alchemy Special Opportunities a Kingstown Capital Management uvedly, že nesouhlasí s nominací nových pěti zástupců Vítkovy firmy Gamala do 11členného představenstva OPG a nadále trvají na proporčním zastoupení akcionářů. Radovan Vítek navýšil podíl v Orku v loňském roce na téměř 30 procent, udržel se však pod hranicí 33 procent, nad níž by musel nabídnout odkup všem zbývajícím akcionářům.

Vzhledem k tomu, že oba fondy drží společně přes 20 procent akcií Orka, bylo jejich žádosti vyhověno a nový termín valné hromady byl stanoven na 27.června, uvedla mluvčí skupiny Petra Zdeňková. Původně se VH měla uskutečnit 30. května v Lucemburku. "Akcionáři (Alchemy Special Opportunities a Kingstown Capital Management) z titulů svých podílů mají právo na vznesený požadavek na posun valné hromady. Společnost další komentář poskytovat nebude," uvedla pro Patria.cz mluvčí skupiny Orco Petra Zdeňková.

Fondy si stěžovaly, že Vítkova firma Gamala nominovala nové kandidáty do představenstva pouhý den před registrací na valnou hromadu (informace z 15. května versus 16. května), o čemž jsme informovali zde, a chtěly více času k získání dalších akcionářů.

"Předpokládáme, že se Radovan Vítek pokusí získat kontrolu nad představenstvem Orco Property Group na nadcházející valné hromadě," uvedly fondy v otevřeném dopise. "Alchemy a Kingstown doporučují ostatním akcionářům, aby ti hlasovali a to proti pěti ředitelům navrženým (firmou) Gamala," dodává se v dopise. Alchemy a Kingstown jsou fondy, zastupující dle svých slov ve zprávě penzijní fondya další institucionální investory v Evropě i v USA. "Naši zástupci v představenstvu po celou dobu působili v nejlepším zájmu Orka. Nepůsobíme ve vzájemné shodě, každý z nás činí vlastní nezávislá rozhodnutí. Naším zájmem je ochránit práva minoritních akcionářů s ohledem na jejich podíly ve skupině Orco. což je důvodem, proč se na ně obracíme otevřeným dopisem akcionářům skupiny Orco," uvedli oba akcionáři ve společném dopise.

Stávající představenstvo skupiny Orco sestává ze dvou zástupců managementu kterými jsou Jean-François Ott a Nicolas Tommasini. Třemi dosavadními nezávislými členy jsou Guy Wallier, Bernard Kleiner a Alexis Juan. Za akcionáře v představenstvu sedí Guy Shanon za Kingstown Capital Management, LP, Ian Cash a Alex Leicester za Alchemy Special Opportunities LLP a tři zástupci „Vítkových“ společností Crestline Ventures Corp. a Gamala Limited, kterými jsou Jiří Dedera, Martin Němeček a sám Radovan Vítek.

Orco těsně před koncem lhůty, rozhodné pro původní termín VH, informovalo, že od prvního oznámení valné hromady z konce dubna (měsíc předem) podala s datem 7. května Gamala Limited jako významný akcionář, za kterým stojí Radovan Vítek, své návrhy na dosazení členů představenstva. Naopak dosavadní nezávislý člen Bertrand Kleiner oznámil dne 14. května rezignaci na svou funkci a nezájem být znovu zvolen valnou hromadou.

Na programu valné hromady kromě schválení finančních výkazů a odměn členům představenstva a auditorům zůstávají původní nominace do představenstva, kterými jsou: Jean-François Ott a Nicolas Tommasini (management Orco), Ian Cash a Alex Leicester (Alchemy Special Opportunities LLP), Guy Shanon (Kingstown Capital Management, LP) Alexis Juan a Guy Wallier (nezávislí členové), Jiří Dedera, Martin Němeček a Radovan Vítek (zastupující dominantního akcionáře).

Kromě těchto nominací dodala Gamala Limited, za kterou stojí Radovan Vítek, dalších pět jmen, které navrhuje na valné hromadě ke schválení do představenstva skupiny Orco. Těmi jsou Dr. Christian Kaltenbrunner s kontaktem ve Vídni, Gabriel A. Benezra s kontaktem v Ženevě, Philip Joseph Aim s kontaktem ve Francii a pánové Edward Moss Hughes a Ryan Brown s kontakty na pražských adresách

„V případě, že ředitelé za Gamala budou jmenování, Radovan Vítek získá kontrolu nad představenstvem (s osmi jím vybranými řediteli), aniž by učinil nabídku všem akcionářům. Ve světle těchto obav jsme si vyžádali posun valné hromady o čtyři týdny tak, aby všichni akcionáři skupiny Orco měli dostatek prostoru registrovat se na valnou hromadu a hlasovat na ní tak, aby zabránili tomuto převzetí kontroly nad představenstvem. Alchemy a Kingstown doporučují akcionářům hlasovat proti pěti nově navrženým ředitelům společností Gamala,“ stojí v otevřeném dopise.

Pokud jde o strukturu akcionářů (na stránkách OPG k 8. únoru), Radovan Vítek je skrze společnosti Gamala a Crestline dominantním 29,65% akcionářem skupiny Orco. 12,52 % ovládá Kingstown, 10,57 % Alchemy, 8,93 % Jean-Francois Ott, kolem 3 % August Finance a MSREF, zhruba 32 % připadá na „další akcionáře“. Ze struktury akcionářů vyplývá, že za určité konstelace v podobě hraničně nízké účasti akcionářů na valné hromadě by Vítkova skupina neměla potíže své záměry prosadit. Ke třem stávajícím členům představenstva by získala dalších pět a většinově ovládla představenstvo skupiny z pozice největšího cca 30% akcionáře. Orco dále dříve opakovaně komunikovalo, že vstup Vítka do skupiny vůči CEO J. F. Ottovi není v nepřátelské rovině a stávající vedení společnosti vstup zkušeného realitního investora, ztělesněného Vítkem, vítá.

V dubnu Radovan Vítek v rozhovoru uvedl, že mezi nynější směry expanze jeho realitních aktivit nepatří další navyšování podílu ve skupině Orco a ta podle něj potřebuje snížit hrubou hodnotu aktiv blíže k realistické úrovni, narovnat své klíčové operace, snížit náklady a nevyhne se prodeji části neziskových aktiv, uvedl v rozhovoru pro Bloomberg.

Na níže přiloženém grafu je patrný růst ceny akcií Orco od poloviny dubna do prvního oznámení valné hromady s body programu (ještě bez pětice nominantů za Gamala).

Vývoj akcií Orco za poslední dva měsíce (Kč(akcie):(Zdroj: Reuters, Orco)


Čtěte více:

Orco zůstalo ve ztrátě při negativním přecenění aktiv, lepší EBITDA a růstu tržeb. Směnou klesl dluh
28.03.2013 19:04
Realitní skupina Orco Property Group (OPG) zůstala v roce 2012 provozn...
Výhled pro Orco: Dle KB se vrátí do zisku, impulsy k růstu ale letošek nepřinese
04.04.2013 13:40
Návrat společnosti do zisku a finanční stabilizace po konverzi dluhu n...
Vítek: Orco potřebuje snížit hodnotu aktiv k realitě, podíl teď navyšovat nechci
18.04.2013 8:57
Mezi nynější směry expanze realitních aktivit miliardáře Radovana Vítk...
Valná hromada Orco zvolí představenstvo. Vítek podal nové návrhy
15.05.2013 10:47
30. května se v Lucemburku uskuteční výroční valná hromada realitní s...

Váš názor
 •  
  24.05.2013 9:21

  Reputace pana Vítka je důvod, proč jsem z této akcie vycouval hned jak jsem zjistil, že se o Orko zajímá.
  Homo
 • ani se nedivím
  23.05.2013 17:32

  po Ottovi by to dožral Vítek a nenechal by nic Raději dál od něj a nenechat si poroučet
  limestone
Aktuální komentáře
23.09.2021
14:58Britská centrální banka úroky nezměnila, čeká však růst inflace
13:45Index S&P 500 letos uzavře ještě o 300 bodů výše, potáhnou ho cyklické akcie, říká stratég
12:53Akcie problémové firmy Evergrande před splátkou prudce posílily. Peking však varuje před krachem
11:44ČEZ chce kolem roku 2040 začít stavět malé modulární reaktory
11:43Německou ekonomiku může příští lídr pozvednout...nebo zničit
11:27Jak zlevnit a zpřístupnit elektroauta? Skupina Volkswagen zvažuje baterie v nich zákazníkům pronajímat
11:17Pozitivní vývoj pokračuje. Fed trhy nezaskočil, slabá data nevadí  
10:54Čipová krize připraví výrobce aut na tržbách o 210 miliard dolarů
10:49SAB Finance a.s.: Zveřejnění dodatku č. 3 k prospektu akcií SAB Finance a.s
10:46Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila. Brzdí ji opatření proti koronaviru i problémy v dodavatelském řetězci
10:31Provozovatelé plynárenských soustav ve střední Evropě plánují vodíkový koridor přes Ukrajinu
10:17Podpora pro největší zvýšení sazeb za 24 let v ČNB sílí, vládě navzdory
9:11Rozbřesk: O krocích Fedu rozhodnou data z trhu práce. Problémy polského zlotého se začínají kupit
8:53Evropské burzy po zasedání Fedu mohou otevírat do plusu. Zlato ztrácí  
22.09.2021
22:02Wall Street po nedávných výprodejích zabrala; nezastavil jí ani Fed  
22:00Data z trhu práce za září rozhodnou o zahájení útlumu měnové expanze Fedu
17:34Podhodnocené akcie inovativních firem
16:54Optimismus před Fedem nabírá na síle. Akcie rostou, dluhopisy se přidávají  
15:52Slovensko snížilo výhled růstu ekonomiky, i kvůli dopadům třetí vlny koronaviru
15:40UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2021

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/21 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI ve službách
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI ve službách
10:30UK - PMI v průmyslu
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m
22:15Costco Wholesale Corp (08/21 Q4)
22:15NIKE Inc (08/21 Q1)