Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcionáři Orco chtějí zabránit ovládnutí představenstva Vítkem. Valná hromada odložena

Akcionáři Orco chtějí zabránit ovládnutí představenstva Vítkem. Valná hromada odložena

23.05.2013 17:03, aktualizováno: 23.5. 18:13
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Realitní skupina Orco Property Group (OPG) odkládá termín valné hromady z konce května na 27. června. Stalo se tak na žádost dvou silných akcionářů Alchemy Special Opportunities a Kingstown Capital Management, kteří společně ovládají pětinu akcií OPG a chtějí zabránit dosazení nových kandidátů Radovana Vítka do představenstva společnosti.

Investiční fondy Alchemy Special Opportunities a Kingstown Capital Management uvedly, že nesouhlasí s nominací nových pěti zástupců Vítkovy firmy Gamala do 11členného představenstva OPG a nadále trvají na proporčním zastoupení akcionářů. Radovan Vítek navýšil podíl v Orku v loňském roce na téměř 30 procent, udržel se však pod hranicí 33 procent, nad níž by musel nabídnout odkup všem zbývajícím akcionářům.

Vzhledem k tomu, že oba fondy drží společně přes 20 procent akcií Orka, bylo jejich žádosti vyhověno a nový termín valné hromady byl stanoven na 27.června, uvedla mluvčí skupiny Petra Zdeňková. Původně se VH měla uskutečnit 30. května v Lucemburku. "Akcionáři (Alchemy Special Opportunities a Kingstown Capital Management) z titulů svých podílů mají právo na vznesený požadavek na posun valné hromady. Společnost další komentář poskytovat nebude," uvedla pro Patria.cz mluvčí skupiny Orco Petra Zdeňková.

Fondy si stěžovaly, že Vítkova firma Gamala nominovala nové kandidáty do představenstva pouhý den před registrací na valnou hromadu (informace z 15. května versus 16. května), o čemž jsme informovali zde, a chtěly více času k získání dalších akcionářů.

"Předpokládáme, že se Radovan Vítek pokusí získat kontrolu nad představenstvem Orco Property Group na nadcházející valné hromadě," uvedly fondy v otevřeném dopise. "Alchemy a Kingstown doporučují ostatním akcionářům, aby ti hlasovali a to proti pěti ředitelům navrženým (firmou) Gamala," dodává se v dopise. Alchemy a Kingstown jsou fondy, zastupující dle svých slov ve zprávě penzijní fondya další institucionální investory v Evropě i v USA. "Naši zástupci v představenstvu po celou dobu působili v nejlepším zájmu Orka. Nepůsobíme ve vzájemné shodě, každý z nás činí vlastní nezávislá rozhodnutí. Naším zájmem je ochránit práva minoritních akcionářů s ohledem na jejich podíly ve skupině Orco. což je důvodem, proč se na ně obracíme otevřeným dopisem akcionářům skupiny Orco," uvedli oba akcionáři ve společném dopise.

Stávající představenstvo skupiny Orco sestává ze dvou zástupců managementu kterými jsou Jean-François Ott a Nicolas Tommasini. Třemi dosavadními nezávislými členy jsou Guy Wallier, Bernard Kleiner a Alexis Juan. Za akcionáře v představenstvu sedí Guy Shanon za Kingstown Capital Management, LP, Ian Cash a Alex Leicester za Alchemy Special Opportunities LLP a tři zástupci „Vítkových“ společností Crestline Ventures Corp. a Gamala Limited, kterými jsou Jiří Dedera, Martin Němeček a sám Radovan Vítek.

Orco těsně před koncem lhůty, rozhodné pro původní termín VH, informovalo, že od prvního oznámení valné hromady z konce dubna (měsíc předem) podala s datem 7. května Gamala Limited jako významný akcionář, za kterým stojí Radovan Vítek, své návrhy na dosazení členů představenstva. Naopak dosavadní nezávislý člen Bertrand Kleiner oznámil dne 14. května rezignaci na svou funkci a nezájem být znovu zvolen valnou hromadou.

Na programu valné hromady kromě schválení finančních výkazů a odměn členům představenstva a auditorům zůstávají původní nominace do představenstva, kterými jsou: Jean-François Ott a Nicolas Tommasini (management Orco), Ian Cash a Alex Leicester (Alchemy Special Opportunities LLP), Guy Shanon (Kingstown Capital Management, LP) Alexis Juan a Guy Wallier (nezávislí členové), Jiří Dedera, Martin Němeček a Radovan Vítek (zastupující dominantního akcionáře).

Kromě těchto nominací dodala Gamala Limited, za kterou stojí Radovan Vítek, dalších pět jmen, které navrhuje na valné hromadě ke schválení do představenstva skupiny Orco. Těmi jsou Dr. Christian Kaltenbrunner s kontaktem ve Vídni, Gabriel A. Benezra s kontaktem v Ženevě, Philip Joseph Aim s kontaktem ve Francii a pánové Edward Moss Hughes a Ryan Brown s kontakty na pražských adresách

„V případě, že ředitelé za Gamala budou jmenování, Radovan Vítek získá kontrolu nad představenstvem (s osmi jím vybranými řediteli), aniž by učinil nabídku všem akcionářům. Ve světle těchto obav jsme si vyžádali posun valné hromady o čtyři týdny tak, aby všichni akcionáři skupiny Orco měli dostatek prostoru registrovat se na valnou hromadu a hlasovat na ní tak, aby zabránili tomuto převzetí kontroly nad představenstvem. Alchemy a Kingstown doporučují akcionářům hlasovat proti pěti nově navrženým ředitelům společností Gamala,“ stojí v otevřeném dopise.

Pokud jde o strukturu akcionářů (na stránkách OPG k 8. únoru), Radovan Vítek je skrze společnosti Gamala a Crestline dominantním 29,65% akcionářem skupiny Orco. 12,52 % ovládá Kingstown, 10,57 % Alchemy, 8,93 % Jean-Francois Ott, kolem 3 % August Finance a MSREF, zhruba 32 % připadá na „další akcionáře“. Ze struktury akcionářů vyplývá, že za určité konstelace v podobě hraničně nízké účasti akcionářů na valné hromadě by Vítkova skupina neměla potíže své záměry prosadit. Ke třem stávajícím členům představenstva by získala dalších pět a většinově ovládla představenstvo skupiny z pozice největšího cca 30% akcionáře. Orco dále dříve opakovaně komunikovalo, že vstup Vítka do skupiny vůči CEO J. F. Ottovi není v nepřátelské rovině a stávající vedení společnosti vstup zkušeného realitního investora, ztělesněného Vítkem, vítá.

V dubnu Radovan Vítek v rozhovoru uvedl, že mezi nynější směry expanze jeho realitních aktivit nepatří další navyšování podílu ve skupině Orco a ta podle něj potřebuje snížit hrubou hodnotu aktiv blíže k realistické úrovni, narovnat své klíčové operace, snížit náklady a nevyhne se prodeji části neziskových aktiv, uvedl v rozhovoru pro Bloomberg.

Na níže přiloženém grafu je patrný růst ceny akcií Orco od poloviny dubna do prvního oznámení valné hromady s body programu (ještě bez pětice nominantů za Gamala).

Vývoj akcií Orco za poslední dva měsíce (Kč(akcie):(Zdroj: Reuters, Orco)


Čtěte více:

Orco zůstalo ve ztrátě při negativním přecenění aktiv, lepší EBITDA a růstu tržeb. Směnou klesl dluh
28.03.2013 19:04
Realitní skupina Orco Property Group (OPG) zůstala v roce 2012 provozn...
Výhled pro Orco: Dle KB se vrátí do zisku, impulsy k růstu ale letošek nepřinese
04.04.2013 13:40
Návrat společnosti do zisku a finanční stabilizace po konverzi dluhu n...
Vítek: Orco potřebuje snížit hodnotu aktiv k realitě, podíl teď navyšovat nechci
18.04.2013 8:57
Mezi nynější směry expanze realitních aktivit miliardáře Radovana Vítk...
Valná hromada Orco zvolí představenstvo. Vítek podal nové návrhy
15.05.2013 10:47
30. května se v Lucemburku uskuteční výroční valná hromada realitní s...

Váš názor
 •  
  24.05.2013 9:21

  Reputace pana Vítka je důvod, proč jsem z této akcie vycouval hned jak jsem zjistil, že se o Orko zajímá.
  Homo
 • ani se nedivím
  23.05.2013 17:32

  po Ottovi by to dožral Vítek a nenechal by nic Raději dál od něj a nenechat si poroučet
  limestone
Aktuální komentáře
05.06.2023
22:01Wall Street zahajuje nový týden rozpačitě. Akcie Intelu - 4,63 %  
17:57Propichování bublin reálnými sazbami a férové valuace celého trhu
17:20S&P 500 se dál opírá o techy. Plyn prudce zdražil a data zklamala  
16:58Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v červnu klesla kvůli Německu
16:58Ján Hladký: Expanze Piluka.cz není zadarmo (nové doporučení a cílová cena)  
16:49Itálie by mohla přestat vyrábět elektřinu z uhlí už v roce 2024, řekl ministr
14:45Investoři k americkému trhu opatrní, preferují růstové tituly. Evropa stále levnější
13:44WSJ: Regulátoři v USA chtějí zpřísnit kapitálové požadavky pro velké banky
12:46Týdenní výhled: Saúdská Arábie snižuje dodávky ropy, Americká vláda začne vysávat likviditu  
12:15Omezení dodávek cenu ropy příliš nenakoplo. Dluhopisy sledují aktivitu americké vlády  
12:06Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled tvorby letošního zisku
10:54Mzdy zrychlují méně, než čekala ČNB
9:46Průměrná mzda klesla v prvním čtvrtletí reálně o 6,7 procenta
9:23Rozbřesk: Česko opouští recesi jako “princezna Koloběžka první”
9:17Co s ČEZ? A kam bez ČEZu? Online konference Patria Finance s analytiky a experty, Michalem Šnobrem, Jaroslavem Šurou či Radimem Dohnalem 7. 6. od 15:00
8:51Saúdové omezí těžbu, Evropa zahájí smíšeně  
8:30Saúdská Arábie omezí dodávky ropy o jeden milion barelů denně
7:06Velký návrat domů: Firmy se kvůli geopolitickému napětí přibližují zákazníkům
04.06.2023
10:20Víkendář: Firmy chtějí diverzifikovat, mohou jít cestou, kterou již roky sleduje Samsung a nyní se přidává Apple
03.06.2023
12:17Víkendář: Co fungovalo v Číně, nemusí fungovat v Indii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y