Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Siemens radí Merkelové: Odklon od jádra je dobrý nápad, ale mohl by stát o 150 miliard eur méně

Siemens radí Merkelové: Odklon od jádra je dobrý nápad, ale mohl by stát o 150 miliard eur méně

05.06.2013 18:38

Podpora obnovitelných zdrojů energie vyjde letos Německo na rekordních 16 miliard eur a emise oxidu uhličitého přitom rostou kvůli nutnosti využívání uhelných elektráren pro vyrovnání výkyvů v produkci elektřiny po uzavření jaderných elektráren. Na tyto a další nedostatky současné energetické a klimatické koncepce největší ekonomiky Evropy dnes poukázal tamní strojírenský gigant Siemens. Vládě Angely Merkelové, která nedávno sama přiznala nutnost "přerozmyslet" současné nastavení podpory obnovitelných zdrojů elektřiny v Německu, šéf koncernu vzkázal, že by změny rovnováhy v energetice a ochrany klimatu mohlo být dosaženo výrazně efektivněji.

„Investiční a provozní náklady změny energetické koncepce mohou být do roku 2030 sníženy o 150 miliard eur, aniž by byla omezena expanze obnovitelných zdrojů energie,“ uvedl Peter Löscher - generální ředitel Siemensu - na konferenci Energy Transition Dialogue, kterou koncern tento týden pořád v Berlíně. Zároveň představil rozsáhlou analýzu doporučující ideální další postup pro správný rozvoj energetiky.

Siemens podle vyjádření svého čelního představitele podporuje změnu energetické koncepce, která by pomohla k udržitelnému energetickému systému, který by zajišťoval bezpečnost dodávek a cenovou dosažitelnost elektřiny. V loňském roce totiž podle Löschera cena elektřiny pro německé domácnosti skoro o 40 procent nad průměrem Evropské unie v případě průmyslových firem byly náklady o 20 procent výše. Šéf Siemensu přitom upozornil, že v sázce je konkurenceschopnost Německa a hrozí i odchod firem do zahraničí.  

Obnovitelné zdroje nejsou všelékem

Německá kancléřka Angela Merkelová se už před dvěma lety rozhodla, že Německo postupně přestane využívat jadernou energii. Důvodem byla především havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. Německo se pak přihlásilo k mnohem většímu využití energie z obnovitelných zdrojů. Ambiciózní plán Merkelové, v Německu známý jako "Energiewende" (energetická revoluce), předpokládá, že do roku 2020 se elektřina z obnovitelných zdrojů bude na celkové spotřebě podílet z 35 procent, do roku 2050 se má tento podíl zvýšit až na 80 procent.  

„Cílů v klimatické oblasti lze do roku 2030 dosáhnout s menším zapojením obnovitelných zdrojů energie a za výrazně nižších nákladů! Energetický mix počítající v roce 2030 se 40% zastoupením zelené energie – namísto původně plánovaných 50 procent – je účelný ekologicky i ekonomicky zároveň,“ postavil se dnes proti plánu německé vlády Peter Löscher. Nová energetická koncepce by podle něho měla spočívat v restrukturalizaci trhu s elektřinou, zvýšení energetické efektivnosti a koordinovaném přístupu k změnám v energetice napříč Evropou. 

Cílem musí být přímo emise

Přesné cílení a finanční subvence rostoucího zastoupení obnovitelných zdrojů v energetickém mixu se podle Siemensu míjí účinkem, kterým by mělo být snižování emisí. „Navzdory úzkostlivému rozvoji obnovitelných zdrojů rostou emise CO2, protože v energetickém mixu roste zastoupení uhelných elektráren, které kompenzují výkyvy v „zelené“ produkci spojené s výkyvy počasí a výpadek produkce uzavřených jaderných elektráren,“ popisuje Siemens současný stav věcí.

Cestou k řešení tohoto problému je podle Siemense upuštění od přesného cílení podílů zelené energie v energetickém mixu a zavedení přímého sledování cíle snižování emisí budoucích emisí CO2. Strojírenský kolos přitom radí zaměřit se do budoucna na vysoce efektivní plynové elektrárny s kombinovaným cyklem a na větrné elektrárny. „Elektrárna s kombinovaným cyklem s účinnosti přes 60 procent vypouští méně než polovinu CO2 produkovaného novou uhelnou elektrárnou a větrné elektrárny spějí k bodu, kdy budou schopny dodávat elektřinu stejně nákladově efektivně jako konvenční energetické zdroje,“ vysvětluje analýza společnost Siemens, která oba typy turbín vyrábí.

Siemens se zřejmě skrze veřejná doporučení snaží ovlivnit přeměnu německé energetické politiky tak, aby posílil své zisky. Merkelová již před měsícem vyzvala k bezodkladné kompletní restrukturalizaci evropského programu podpory stimulující společnosti k volbě klimaticky příznivějších řešení svých projektů. „Osobně se domnívám, že pokud vyvinete systém, jehož klíčovým elementem jsou očekávané míry ekonomického růstu a realita se od nich následně zcela liší, potom nesmí být tabu revize takovéhoto systému,“ řekla německá kancléřka při svém květnovém vystoupení na výroční konferenci o klimatických změnách v Berlíně. Zároveň ale dodala, že reforma německého zákona o podpoře čisté energie před zářijovými volbami je "nepravděpodobná" a její vládní kabinet prý zatím nezaujal jasné stanovisko ohledně nápravy trhu s emisemi v EU. 

(Zdroj: Siemens, McKinsey, Bloomberg, AFP)


Čtěte více:

Německo obětí svého úspěchu u obnovitelných zdrojů
01.03.2013 7:58
Německo je světovou jedničkou ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdro...
Povolenky se živé vody z Bruselu nedočkaly. Cena emisí -44 % na minimu, ČEZ -3 % (+komentáře)
16.04.2013 12:50
Europoslanci dnes překvapivě zamítli dlouho diskutovaný návrh Evropské...
Merkelová volá po omezení emisí: Nicneděláním pouze zvyšujeme náklady do budoucna
06.05.2013 15:59
Potřebujeme mít hotovou novou mezinárodní dohodu pro boj se změnami kl...
Co říkají předprodeje evropských energetik o výhledu elektřiny?
17.05.2013 11:56
Zrychlením, nebo zpomalení předprodejů produkce elektřiny pro další ro...
Plán na záchranu evropského trhu s emisemi čeká druhá šance. Bude tentokrát vše jinak?
27.05.2013 15:58
Naděje pro evropské energetiky, včetně skupiny ČEZ (560,4 CZK, 1,72%),...

Váš názor
 •  
  05.06.2013 22:39

  maso se z německa směrem na východ pohybuje celkem rychle. Důsledek tohoto pohybu je , že masa je na východě opravdu dostatek. Pak je tam taky maso , které se pohybuje od severu k jihu. To ale stojí za ho..o .
  odborník
 • Možná
  05.06.2013 20:04

  je to blbost, ale zabývala se někde nějaká odborná vědecká instituce dopady zpomalení pohybu vzdušných mas směrem na východ od německého pobřeží v důsledku sítě tamních větrných elektráren? Ty megawatty odčerpané z pohybující se vzdušné masy nemohou nemít vliv na její další proudění. Možná je to vliv zanedbatelný, ale rád bych slyšel slova odborníka.
  jarom
  • Re: Možná
   06.06.2013 11:37

   driv se vetru do cesty stavely topoly, takzvane vetrolamy. takze pokud neco brzdi vitr, tak to jsou stromy. pro zvyseni ucinnosti vetrnych elektraren by bylo vhodne veskere stromy nad 3m vysky vykacet.
   Azb
  • Re: Možná
   06.06.2013 11:35

   LOL. Tady by prospela znalost geofyzikalnich jevu, pak by se tady takova blbost nemohla objevit..
   fluidum
  • Re: Možná
   05.06.2013 22:35

   nejsem odbornik na proudeni vzduchu nad povrchem zemskym, ale to co naznacujete neni vubec spatna uvaha, z fyzikalniho hlediska mate pravdu, zcela urcite ty tisice megawatt vtekajici do soustavy z vrtuli pevne ukotvenych k zemskemu povrchu ovlivnuji proudeni vzduchu, nakolik se jedna o zcela infinitezimalni mnozstvi nebo o mnozstvi jemne vyznamne nedokazi z voleje urcit, mam ale tuseni, ze se tim urcite nekdo seriozne zabyval, take si dokazete predstavit interpretaci vysledku v zemi zelene lady :-)
   • Odborník
    05.06.2013 22:40

    ...by se zasmál. Vliv je takový asi jako kdyby se člověku odebralo 10 červených krvinek a zkoumal se vliv tohoto na funkci srdce.
    db
    • Re: Odborník
     05.06.2013 22:45

     ..ovšem vliv toho infrazvuku na blízké okolí by se rozhodně zkoumat měl.
     db
Aktuální komentáře
23.07.2024
6:12Stratéžka Invesco: Mohl by Fed snížit úrokové sazby v roce 2024 dvakrát?
22.07.2024
22:00Přeprodané technologické tituly přilákaly kupce  
17:23Snižování sazeb: Jak na něj obvykle reaguje akciový trh?
17:02Technologie před výsledky slušně rostou, Evropa tentokrát drží krok  
16:09Varta už nenastartuje? Akcie ztratily 80 %, restrukturalizace má vymazat stávající akcionáře a vést k delistingu. Ovládnout firmu nabízí Porsche
14:32Je čas připravit se na medvědí trh, myslí si stratég Bank od America  
14:01Zadlužení EU se v prvním čtvrtletí zvýšilo na 82 procent HDP, roste i v Česku
12:53Týdenní výhled: Bidenovo odstoupení ještě neznamená obrat. Začínají reportovat velké techy. Americká ekonomika má za 2Q zrychlit  
12:02Akcie otáčejí vzhůru hlavně v Evropě. Kromě politiky zůstávají klíčovým tématem výsledky  
10:37Čínská centrální banka srazila klíčové úrokové sazby, vyrazila na podporu ekonomiky
9:21Ryanair varuje, že se po propadu zisku ani letní sezóna nejspíš nevydaří. Klesá příjem z letenky, zákazníci víc šetří
9:05Rozbřesk: Dopady IT výpadku na globální ekonomiku a Biden hodil ručník do ringu
8:52Biden odstoupil z prezidentských voleb v USA a podpořil Harrisovou. Čína snížila sazby, futures míří výše  
8:42GEVORKYAN chystá akvizici v jižní Evropě
6:29Fidelity: Japonské společnosti na rekordních úrovních ve zpětném odkupu akcií
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m