Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo obětí svého úspěchu u obnovitelných zdrojů

Německo obětí svého úspěchu u obnovitelných zdrojů

01.03.2013 7:58, aktualizováno: 1.3. 12:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Německo je světovou jedničkou ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Roste však riziko toho, že se v této oblasti stane obětí svého úspěchu. Ceny elektřiny totiž v důsledku vyšších nákladů produkce z obnovitelných zdrojů prudce rostou. Němečtí politici se sice snaží o omezení tohoto vlivu, podle naší analýzy ale stále existují významné tlaky na další zvyšování cen elektrické energie. Jejich příčinou je právě pokračující změna ve struktuře německého energetického trhu a posun směrem k obnovitelným zdrojům. V konečném důsledku pak tento proces představuje hrozbu pro konkurenceschopnost Německa jak na úrovni Evropy, tak na úrovni globální.

Graf ukazuje vývoj struktury výroby elektrické energie v letech 2000, 2006 a 2012 (první sloupce ukazují produkci z elektráren na fosilní paliva, druhé z jaderných elektráren, třetí z vodních elektráren a poslední z obnovitelných zdrojů).

něm1

Marginální náklad výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů je v podstatě nulový a její výrobci dostávají významnou podporu. Mohou tudíž prodávat elektřinu za minimální ceny a stále generovat zisky. V prosinci minulého roku tak kombinace silného větru (vysoké výroby elektřiny ve větrných elektrárnách) a nízké poptávky vyvolala pokles spotové ceny elektřiny do záporných hodnot (mínus 48 euro za MWh). Výrobci elektřiny z fosilních zdrojů a jaderných elektráren musí proto volit mezi uzavřením svých kapacit či generováním ztrát.

Výroba z obnovitelných zdrojů také zvyšuje volatilitu na nabídkové straně trhu. Řešením by byly klasické výrobní zdroje, které by byly použity jen v případě nedostatečné nabídky, nebo konzervace elektrické energie. Rozměry potřebných baterií by ale byly příliš veliké a přečerpávací elektrárny se pro málo predikovatelnou produkci z obnovitelných zdrojů nehodí. Protože ceny silové elektřiny leží nízko, není pravděpodobné, že by se budovaly nové kapacity. Spíše se budou uzavírat i ty existující. Příkladem je společnost Trianel, která hodlá zavřít uhelnou elektrárnu, při jejíž stavbě se počítalo s cenami mezi 60 – 80 euro za MWh. Obecně platí, že uhelné elektrárny potřebují pro ziskový provoz ceny ve výši 55 – 60 euro za MWh.

Hlavní tíhu podpory obnovitelných zdrojů nesou domácnosti spolu s malými a středně velkými podniky. Naopak 1550 průmyslových firem na tyto zdroje nepřispívá, aby byla zachována konkurenceschopnost Německa. Koncové ceny pro domácnost jsou ale nyní jedny z nejvyšších v Evropě, což budí vlnu nevole. Politici mohou mluvit o tom, že ceny elektřiny zmrazí. Realita je ale taková, že koncové ceny dále porostou a dolehnou negativně na německou konkurenceschopnost. Bude totiž třeba budovat a dotovat adekvátní zdroje konzervace elektrické energie nebo záložní výrobní zdroje. Navíc bude nutné kompenzovat průmyslové podniky za problémy s dodávkami elektrické energie.

Druhý graf ukazuje vývoj koncových cen elektrické energie pro domácnosti ve vybraných evropských zemích a eurozóně:

něm2

(Zdroj: Natixis)


Čtěte více:

Erste čeká loňský zisk 450 mil. eur, výplatu dividendy a lepší kapitálovou vybavenost. Revidovala goodwill
15.01.2013 10:43
Bankovní skupina Erste Group oznámila revizi goodwill a dopad ukončení...
Německý trh s elektřinou je na pokraji kolapsu, varuje Verbund a volá po nápravě
01.02.2013 9:18
Německý trh s elektřinou je rozvrácený a kvůli nepodařenému přechodu n...
Dotace na obnovitelné zdroje v Německu ochromily trh s elektřinou
18.02.2013 15:00
Velkoobchodní trh s elektřinou je v Německu na pokraji kolapsu. Ceny d...
Proč Francie požaduje slabší euro a Německo je proti?
22.02.2013 12:53
Je jasné, že Francie by uvítala politiku, která by bránila posilování ...

Váš názor
 •  
  01.03.2013 13:29

  Ve finále zhovadilost typu "obnovitelný zdroj" nás přijde tak draho, že nebude za chvíli vůbec na nic. Tržní prostředí jde v tomto případě do pekel ...
  Démon
 • penále
  01.03.2013 12:34

  za nerovnoměrné dodávky a zatěžování El. sítí to by bylo řešení na zvýšení ceny sil energii protože jsou zde zvýhodňováni nespolehliví dodavatelé před stabilitou a to nemluvě o dotacích což se divím že zde ještě nikdo nevznesl námitku na nekalou hospodářskou soutěž.
  Deny:-)
 • Alfe
  01.03.2013 11:15

  napiš to "vedle" panu Novákovi, zajímala by mě jeho odpověď..
  ZUZKA
 •  
  01.03.2013 9:22

  Dokáže někdo vyvětlit, proč se se v ceně na burze neprojeví kritiky tolik zmiňovaná nestabilita obnovitelných zdrojů? Pokud jsou zdroje tolik nestabilní, již se přece muselo stát, že elektřina nasmlouvaná z obnovitelných zdrojů nebyla k dispozici (nefoukalo, nevítilo). V takovém případě si výrobci el. enrgie z uhlí, plynu, jádra můžou přece říct cenu téměř dle libosti nebo vyvolat black out. Resp. jak majitel obnovitelných zdrojů plní svou povinnost dodat el. energii, když ji není schopen vyrobit ? Děkuji
  dorcas
  •  
   01.03.2013 10:14

   Jediné co mě napadlo je, že v období kdy obnovitelná zdroje nevyráběji produkují neobnovitelné zdroje tolik energie, že bojují na burze sami se sebou - plynové s uhelnými a ty s jadernými, což samo o sobě tlačí cenu dolů. Pokud by to byla pravda pak by ovšem situace vypadala tak, že : - kolísavost dodávek obnovitelných zdrojů není velká, resp. je tak dobře predikovatelná, že ji umíme ošetřit jinými kapacitami - neobnovitelných zdrojů je přebytek a musí dojít k jejich redukci, protože jejich produkce je příliš velká než aby ji mohl trh spotřebovat v těch obdobích kdy nefouká a nesvítí ?
   dorcas
   • MEGA-TUNEL, který na nás Vláda a Čez chystá!!!
    01.03.2013 10:56

    Jak je to s Temelínem, návratností investice - Denní cena silové elektřiny na energetické burze se stanovuje dle nejlevnější ceny (obchodu) v daný den. To znamená, že jestliže někdo nabídne levnou elektřinu např. z tepelné elektrárny či jaderné elektrárny, tak všechny obchody v daný den se provedou s touto nejnižší cenou. Veškerá nabídnutá elektřina z obnovitelných zdrojů je zobchodována přednostně, jelikož je snahou EU tyto zdroje upřednostňovat. Protože výroba z OZ stále roste a je přednostně zobchodována, tak cena silové elektřiny je tlačena stále dolů, protože je jí přebytek. (nedávno 70Eur/MWh nyní 40Eur/MWh.) Co z toho plyne: Fotovoltaiky i větráky se dále budou stavět, cena silové elektřiny bude klesat a návratnost jakékoliv investice do Temelínu nemůže být nikdy rentabilní. Proto ČEZ tlačí na vládu aby zákonem zagarantovala doplácení rozdílu mezi tržní cenou silové elektřiny a cenou okolo 70Eur/MWh. Je to nehoráznost! Navíc další elektřinu nepotřebujeme! /30% elektřiny vyvážíme/. Raději si každý na střeše zainvestujme do několika panelů popř. do nějaké akumulace a může nám být zdražování distribučních poplatků ukradené. V Německu už to lidé pochopili.
    alf
    • Re: MEGA-TUNEL, který na nás Vláda a Čez chystá!!!
     01.03.2013 11:54

     Takze az doslouzi soucane bloky v Temeline a v Dukovanech a prestane svitit slunce a foukat vitr tak si budete svitit cim? Krome toho jste nepochopil princip energeticke burzy.
     sokolmmm
     • nevím jak alf
      01.03.2013 12:07

      ale smutná skutečnost, že EU schválila směrnice o podpoře (upřednostnění prodejů elektřiny z OZ) prostě existuje.
      Jesse
    • Alf, ešte by som dodal ku tvojmu
     01.03.2013 11:38

     Fotovoltaiky i větráky se dále budou stavět, cena silové elektřiny bude klesat - a cena elektriny pre spotrebitelov bude aj naďalej rásť a prevádzku elektrární stabilných zdrojov bude dotovať štát.
     Šaňo
    • Re: MEGA-TUNEL, který na nás Vláda a Čez chystá!!!
     01.03.2013 11:07

     Opravdu se cena pro celý den stanovuje dle nejlevnější nabídky ? Takže pokud je potávka 100 MW já nabídnu 1 MW s nejnižší cenou, zbylých 99 se prodá se stejnou cenou i když je nikdo za tuto cenu nenabízí? To se mě nezdá, intuitivně mám pocit že v ceně musí být promítnuto i nabízené/poptávané množství.
     dorcas
     • tak proč potom
      01.03.2013 11:19

      dostavět drahý Temelín?Dáme si každej na záda , na střechy, na auta tabule s fotovoltaikou a je zatopeno..
      ZUZKA
     •  
      01.03.2013 11:14

      Na toto jsou evropské směrnice. Alf má pravdu - OZ se upřednostňuje. Tento byrokratický regulační zásah brzo trh s energiemi zlikviduje.
      Jesse
      •  
       01.03.2013 12:59

       nikdo tu nezpochybňuje upřednostňování. Dotaz zněl na tvorbu ceny viz. příklad 100 a 1. Když OZE nic nevyrobí (noc a bezvětří) nemáte co upřednostnit.
       dorcas
       • Možnosti jak akumulovat elektřinu
        01.03.2013 14:05

        Pro nevěřící, kteří si myslí, že nelze akumulovat elektřinu v malém i ve velkém a že bez monopolů to nelze přikládám několik odkazů. http://www.youtube.com/watch?v=xEdQRVQtffw&feature=related nebo ve velkém http://www.ceskapozice.cz/byznys/energetika/zelena-vize-cernouhelnych-dolu-muze-odlehcit-ceskym-dratum ale také elektro auta http://ev1-all-free-all-first.wbl.sk/Preco-elektromobily.html Loby ropných kolosů, plynáren a energetických monopolů nechce připustit, že je to možné i bez nich a zuby nehty se tomu brání. A také politici by už nedostali sponzorské dary od Čezu atd. a neměli by tolik dobře placených míst ve správních radách, kdyby je tolik nepodporovali. Čez se už dávno měl prodat a z peněz zafinancovat důchodovou reformu! ERU by pak nebylo tolik ovlivňováno státem resp. ČEZem.
        alf
Aktuální komentáře
06.08.2020
17:31Trh jako v roce 2000? Jen na povrchu
17:13Zlato poráží další rekord nad 2000 dolary, někteří varují před korekcí
16:57Wall Street a Evropa se na směru neshodují. Koruna slábne s novou prognózou ČNB
16:21Žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA za týden citelně ubylo
15:45Komentář analytika: Nejostřeji sledovaná položka výsledovky posílá akcie ING a Unicredit opačným směrem  
14:37ČNB sazby nemění, zhoršuje odhad hospodářského propadu. Koruna na denním dnu
14:07ČSOB se v pandemii soustředila na pomoc klientům a kapitálovou sílu. Pokračuje v digitálních inovacích
13:58Americká vláda stupňuje tažení proti čínským internetovým firmám
12:37Goldman Sachs: Úspěšná vakcína proti koroně může překlopit trhy
10:51KBC, majiteli ČSOB, klesl čtvrtletní zisk o 72 %
10:43FT: Spojené státy mohou udělat cokoliv a pozici dolaru to neohrozí?
10:28Průzkum Reuters: Měny regionu mají odolat obavám z druhé vlny  
10:27Česká zbrojovka, a.s - Oznámení úrokové sazby na 10. výnosové období dluhopisu Č.ZBROJOVKA VAR/2022, ISIN CZ0003513533
10:21Česká zbrojovka, a.s - Rozhodnutí "Per Rollam"
10:11Komentář: Stavebnictví brzdí nedostatek lidí
9:56Přebytek zahraničního obchodu ČR byl v červnu historicky nejvyšší
9:43Petr Dufek: Průmysl se postupně vzpamatovává z odstávek
9:37Lufthansa měla rekordní provozní ztrátu 1,7 miliardy eur
9:20Toyotě klesl zisk o tři čtvrtiny, prodala o polovinu méně aut
9:11Rozbřesk: ČNB ponechá sazby beze změny, čekala ještě horší dopad koronaviru

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
8:00UK - Jednání BoE, základní sazba
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.