Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo obětí svého úspěchu u obnovitelných zdrojů

Německo obětí svého úspěchu u obnovitelných zdrojů

1.3.2013 7:58, aktualizováno: 1.3. 12:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Německo je světovou jedničkou ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Roste však riziko toho, že se v této oblasti stane obětí svého úspěchu. Ceny elektřiny totiž v důsledku vyšších nákladů produkce z obnovitelných zdrojů prudce rostou. Němečtí politici se sice snaží o omezení tohoto vlivu, podle naší analýzy ale stále existují významné tlaky na další zvyšování cen elektrické energie. Jejich příčinou je právě pokračující změna ve struktuře německého energetického trhu a posun směrem k obnovitelným zdrojům. V konečném důsledku pak tento proces představuje hrozbu pro konkurenceschopnost Německa jak na úrovni Evropy, tak na úrovni globální.

Graf ukazuje vývoj struktury výroby elektrické energie v letech 2000, 2006 a 2012 (první sloupce ukazují produkci z elektráren na fosilní paliva, druhé z jaderných elektráren, třetí z vodních elektráren a poslední z obnovitelných zdrojů).

něm1

Marginální náklad výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů je v podstatě nulový a její výrobci dostávají významnou podporu. Mohou tudíž prodávat elektřinu za minimální ceny a stále generovat zisky. V prosinci minulého roku tak kombinace silného větru (vysoké výroby elektřiny ve větrných elektrárnách) a nízké poptávky vyvolala pokles spotové ceny elektřiny do záporných hodnot (mínus 48 euro za MWh). Výrobci elektřiny z fosilních zdrojů a jaderných elektráren musí proto volit mezi uzavřením svých kapacit či generováním ztrát.

Výroba z obnovitelných zdrojů také zvyšuje volatilitu na nabídkové straně trhu. Řešením by byly klasické výrobní zdroje, které by byly použity jen v případě nedostatečné nabídky, nebo konzervace elektrické energie. Rozměry potřebných baterií by ale byly příliš veliké a přečerpávací elektrárny se pro málo predikovatelnou produkci z obnovitelných zdrojů nehodí. Protože ceny silové elektřiny leží nízko, není pravděpodobné, že by se budovaly nové kapacity. Spíše se budou uzavírat i ty existující. Příkladem je společnost Trianel, která hodlá zavřít uhelnou elektrárnu, při jejíž stavbě se počítalo s cenami mezi 60 – 80 euro za MWh. Obecně platí, že uhelné elektrárny potřebují pro ziskový provoz ceny ve výši 55 – 60 euro za MWh.

Hlavní tíhu podpory obnovitelných zdrojů nesou domácnosti spolu s malými a středně velkými podniky. Naopak 1550 průmyslových firem na tyto zdroje nepřispívá, aby byla zachována konkurenceschopnost Německa. Koncové ceny pro domácnost jsou ale nyní jedny z nejvyšších v Evropě, což budí vlnu nevole. Politici mohou mluvit o tom, že ceny elektřiny zmrazí. Realita je ale taková, že koncové ceny dále porostou a dolehnou negativně na německou konkurenceschopnost. Bude totiž třeba budovat a dotovat adekvátní zdroje konzervace elektrické energie nebo záložní výrobní zdroje. Navíc bude nutné kompenzovat průmyslové podniky za problémy s dodávkami elektrické energie.

Druhý graf ukazuje vývoj koncových cen elektrické energie pro domácnosti ve vybraných evropských zemích a eurozóně:

něm2

(Zdroj: Natixis)


Čtěte více:

Erste čeká loňský zisk 450 mil. eur, výplatu dividendy a lepší kapitálovou vybavenost. Revidovala goodwill
15.1.2013 10:43
Bankovní skupina Erste Group oznámila revizi goodwill a dopad ukončení...
Německý trh s elektřinou je na pokraji kolapsu, varuje Verbund a volá po nápravě
1.2.2013 9:18
Německý trh s elektřinou je rozvrácený a kvůli nepodařenému přechodu n...
Dotace na obnovitelné zdroje v Německu ochromily trh s elektřinou
18.2.2013 15:00
Velkoobchodní trh s elektřinou je v Německu na pokraji kolapsu. Ceny d...
Proč Francie požaduje slabší euro a Německo je proti?
22.2.2013 12:53
Je jasné, že Francie by uvítala politiku, která by bránila posilování ...

Váš názor
 •  
  1.3.2013 13:29

  Ve finále zhovadilost typu "obnovitelný zdroj" nás přijde tak draho, že nebude za chvíli vůbec na nic. Tržní prostředí jde v tomto případě do pekel ...
  Domin
 • penále
  1.3.2013 12:34

  za nerovnoměrné dodávky a zatěžování El. sítí to by bylo řešení na zvýšení ceny sil energii protože jsou zde zvýhodňováni nespolehliví dodavatelé před stabilitou a to nemluvě o dotacích což se divím že zde ještě nikdo nevznesl námitku na nekalou hospodářskou soutěž.
  Deny:-)
 • Alfe
  1.3.2013 11:15

  napiš to "vedle" panu Novákovi, zajímala by mě jeho odpověď..
  ZUZKA
 •  
  1.3.2013 9:22

  Dokáže někdo vyvětlit, proč se se v ceně na burze neprojeví kritiky tolik zmiňovaná nestabilita obnovitelných zdrojů? Pokud jsou zdroje tolik nestabilní, již se přece muselo stát, že elektřina nasmlouvaná z obnovitelných zdrojů nebyla k dispozici (nefoukalo, nevítilo). V takovém případě si výrobci el. enrgie z uhlí, plynu, jádra můžou přece říct cenu téměř dle libosti nebo vyvolat black out. Resp. jak majitel obnovitelných zdrojů plní svou povinnost dodat el. energii, když ji není schopen vyrobit ? Děkuji
  dorcas
  •  
   1.3.2013 10:14

   Jediné co mě napadlo je, že v období kdy obnovitelná zdroje nevyráběji produkují neobnovitelné zdroje tolik energie, že bojují na burze sami se sebou - plynové s uhelnými a ty s jadernými, což samo o sobě tlačí cenu dolů. Pokud by to byla pravda pak by ovšem situace vypadala tak, že : - kolísavost dodávek obnovitelných zdrojů není velká, resp. je tak dobře predikovatelná, že ji umíme ošetřit jinými kapacitami - neobnovitelných zdrojů je přebytek a musí dojít k jejich redukci, protože jejich produkce je příliš velká než aby ji mohl trh spotřebovat v těch obdobích kdy nefouká a nesvítí ?
   dorcas
   • MEGA-TUNEL, který na nás Vláda a Čez chystá!!!
    1.3.2013 10:56

    Jak je to s Temelínem, návratností investice - Denní cena silové elektřiny na energetické burze se stanovuje dle nejlevnější ceny (obchodu) v daný den. To znamená, že jestliže někdo nabídne levnou elektřinu např. z tepelné elektrárny či jaderné elektrárny, tak všechny obchody v daný den se provedou s touto nejnižší cenou. Veškerá nabídnutá elektřina z obnovitelných zdrojů je zobchodována přednostně, jelikož je snahou EU tyto zdroje upřednostňovat. Protože výroba z OZ stále roste a je přednostně zobchodována, tak cena silové elektřiny je tlačena stále dolů, protože je jí přebytek. (nedávno 70Eur/MWh nyní 40Eur/MWh.) Co z toho plyne: Fotovoltaiky i větráky se dále budou stavět, cena silové elektřiny bude klesat a návratnost jakékoliv investice do Temelínu nemůže být nikdy rentabilní. Proto ČEZ tlačí na vládu aby zákonem zagarantovala doplácení rozdílu mezi tržní cenou silové elektřiny a cenou okolo 70Eur/MWh. Je to nehoráznost! Navíc další elektřinu nepotřebujeme! /30% elektřiny vyvážíme/. Raději si každý na střeše zainvestujme do několika panelů popř. do nějaké akumulace a může nám být zdražování distribučních poplatků ukradené. V Německu už to lidé pochopili.
    alf
    • Re: MEGA-TUNEL, který na nás Vláda a Čez chystá!!!
     1.3.2013 11:54

     Takze az doslouzi soucane bloky v Temeline a v Dukovanech a prestane svitit slunce a foukat vitr tak si budete svitit cim? Krome toho jste nepochopil princip energeticke burzy.
     sokolmmm
     • nevím jak alf
      1.3.2013 12:07

      ale smutná skutečnost, že EU schválila směrnice o podpoře (upřednostnění prodejů elektřiny z OZ) prostě existuje.
      Jesse
    • Alf, ešte by som dodal ku tvojmu
     1.3.2013 11:38

     Fotovoltaiky i větráky se dále budou stavět, cena silové elektřiny bude klesat - a cena elektriny pre spotrebitelov bude aj naďalej rásť a prevádzku elektrární stabilných zdrojov bude dotovať štát.
     Šaňo
    • Re: MEGA-TUNEL, který na nás Vláda a Čez chystá!!!
     1.3.2013 11:07

     Opravdu se cena pro celý den stanovuje dle nejlevnější nabídky ? Takže pokud je potávka 100 MW já nabídnu 1 MW s nejnižší cenou, zbylých 99 se prodá se stejnou cenou i když je nikdo za tuto cenu nenabízí? To se mě nezdá, intuitivně mám pocit že v ceně musí být promítnuto i nabízené/poptávané množství.
     dorcas
     • tak proč potom
      1.3.2013 11:19

      dostavět drahý Temelín?Dáme si každej na záda , na střechy, na auta tabule s fotovoltaikou a je zatopeno..
      ZUZKA
     •  
      1.3.2013 11:14

      Na toto jsou evropské směrnice. Alf má pravdu - OZ se upřednostňuje. Tento byrokratický regulační zásah brzo trh s energiemi zlikviduje.
      Jesse
      •  
       1.3.2013 12:59

       nikdo tu nezpochybňuje upřednostňování. Dotaz zněl na tvorbu ceny viz. příklad 100 a 1. Když OZE nic nevyrobí (noc a bezvětří) nemáte co upřednostnit.
       dorcas
       • Možnosti jak akumulovat elektřinu
        1.3.2013 14:05

        Pro nevěřící, kteří si myslí, že nelze akumulovat elektřinu v malém i ve velkém a že bez monopolů to nelze přikládám několik odkazů. http://www.youtube.com/watch?v=xEdQRVQtffw&feature=related nebo ve velkém http://www.ceskapozice.cz/byznys/energetika/zelena-vize-cernouhelnych-dolu-muze-odlehcit-ceskym-dratum ale také elektro auta http://ev1-all-free-all-first.wbl.sk/Preco-elektromobily.html Loby ropných kolosů, plynáren a energetických monopolů nechce připustit, že je to možné i bez nich a zuby nehty se tomu brání. A také politici by už nedostali sponzorské dary od Čezu atd. a neměli by tolik dobře placených míst ve správních radách, kdyby je tolik nepodporovali. Čez se už dávno měl prodat a z peněz zafinancovat důchodovou reformu! ERU by pak nebylo tolik ovlivňováno státem resp. ČEZem.
        alf
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data