Zrychlením, nebo zpomalení předprodejů produkce elektřiny pro další roky dávají energetiky jasně najevo své přesvědčení ohledně černé, či zářné budoucnosti cen energií. Po prvním kvartále nejsou očekávání energetik, včetně , celkově nijak optimistická.
V posledních třech letech se evropské energetiky potýkaly s klesající ziskovostí provozu svých elektráren v důsledku pokračujícího poklesu cen elektřiny. Víra v brzký růstový zlom je vedla k omezení předprodejů produkce na další roky. Poslední data agentury Bloomberg ale ukazují, že nyní již optimismus napříč sektorem nevládne.
„Zveřejněné údaje o zajištění produkce pro další roky je jasným přiznáním nepravděpodobnosti blízkého oživení trhu v očích evropských energetik,“ říká Chris Rogers, analytik agentury Bloomberg pro evropské utility. Svá slova dokládá následujícím grafem, který ukazuje, že evropské energetiky v posledních měsících urychlily hedging své produkce nad historické průměry, což naznačuje jejich pesimistický vývoj.
Zajištění produkce elektřiny pro další roky napříč energetickým sektorem

zdroj: Bloomberg, data: ,E.ON, Verbund, a Vattenfall
Konkrétním případem rychleji předprodávajících energetik je například německý energetický gigant , který tento týden spolu s výsledky přiznal, že v prvním kvartále zrychlil předprodej své produkce pro následující roky. Ke konci března měla společnost předprodáno více než 90 procent letošní produkce elektřiny, dále navýšila předprodej produkce roku 2014 nad 70 procent a pro rok 2015 na 40 procent. Loni přitom byly touto dobou předprodeje pro následující rok jen na 60 procentech a pro produkci za dva roky na 30 procentech.
Společnost tak zřejmě neočekává blízký odraz cen elektřiny ode dna stejně, jako společnosti , a Vattenfall, které podle obdobných dat agentury Bloomberg také urychlily své prodeje produkce elektřiny pro roky 2014 a 2015. E.ON má dokonce již pro rok 2014 předprodáno celých 100 procent a pro rok 2015 již 75 procent produkce.
Česká energetika minulý týden uvedla, že má již ze své produkce elektřiny pro rok 2014 předprodáno asi 63 procent a dodala i průměrnou cenu zhruba 47,7 EUR/MWh, pro rok 2015 to bylo 39 procent za cca. 45 EUR/MWh a pro rok 2016 potom asi 15 procent produkce při ceně 43 EUR/MWh. tak podle agentury Bloomberg prodá rychleji, než jsou jeho historické průměry – na rok dopředu 59 procent, na dva dopředu 15 procent a na tři roky 4 procenta. si předprodeji zajistil také lepší cenu, protože aktuálně se na německém velkoobchodním trhu cena silové elektřiny pro rok 2014 pohybuje na 38,55 EUR/MWh, pro rok 2015 na 38,25 EUR/MWh a pro rok 2016 se elektřina prodává za 38,15 EUR/MWh.

zdroj: Bloomberg
Německý energetický gigant spolu s výsledky varoval před pravděpodobným poklesem cen většiny energetických komodit v letošním roce. „Zvláště ceny energetického uhlí budou pod úrovněmi z roku 2012,“ uvedla společnost. Ceny elektřiny tlačí níže především nižší ceny emisních povolenek EU, které se promítají do ceny elektřiny, pokles cen energetického uhlí a vyšší výkon obnovitelných zdrojů energie.
Analytici Credit Suisse minulý týden varovali před riziky na dolní straně prognóz ziskovosti společností Verbund, ČEZ, RWE, E.ON nebo Fortum kvůli přetrvávajícímu tlaku na ceny elektřiny a vzdálené vidině nápravy trhu emisních povolenek poté, co europoslanci smetli ze stolu návrh EK na snížení převisu nabídky odkladem aukce povolenek. Analytici Moody’s v pondělí kvůli nelepšícím se vyhlídkám pro ceny elektřiny snížily výhled ratingu skupiny ČEZ.
Ceny elektřiny tlačí níže především nižší ceny emisních povolenek EU, které se promítají do ceny elektřiny, pokles cen energetického uhlí a vyšší výkon obnovitelných zdrojů energie. „Výhled pro energetické komodity a elektřinu je v případě energetik RWE, E.ON a ČEZ podobný. Nižší ceny uhlí přímo ovlivňují základní cenu silové elektřiny (baseload) – 1% pokles ceny energetického uhlí zhruba vede k 1% poklesu ceny silové elektřiny. V tomto prostředí ve střední Evropě trpí především ziskové marže společností nepoužívajících energetické uhlí jako hlavní zdroj své produkce elektřiny. Příklady těchto společností jsou Verbund, Fortum a ČEZ,“ uvedl Tomáš Sýkora, analytik Patria Direct. Dodal, že nyní nevidí důvod pro růstové vzedmutí cen elektřiny v následujících měsících. V současném tržním prostředí potom doporučil sledovat akcie polské energetiky PGE, které by mohly překonat svou sektorovou konkurenci.
(Zdroj: Bloomberg, , , , Verbund)