Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Draghi: Dluhopisy chceme kupovat jen kvůli ochraně eura

Draghi: Dluhopisy chceme kupovat jen kvůli ochraně eura

11.06.2013 9:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská centrální banka nechce využít svůj program nákupu dluhopisů k záchraně zemí před bankrotem, ale pro ochranu eura. Prohlásil to prezident ECB Mario Draghi. Tento program musí být teprve aktivován. 
 
"Nebudeme zasahovat obecně, abychom zajistili solventnost země," prohlásil Draghi v rozhovoru pro německou televizní stanici ZDF.

Program nákupu státních dluhopisů, nazvaný OMT, pomohl v posledních měsících zklidnit finanční trhy. Vyvolal však obavy v Německu. V dnes a zítra se koná jednání německého ústavního soudu ke stížnosti proti programu nákupu dluhopisů od německých zákonodárců, včetně těch spřízněných s kancléřkou Angelou Merkelovou. Soudní rozhodnutí se však nečeká, nejspíše padne až po volbách, které se uskuteční 22. září.

„Mám plnou důvěru v nezávislost ústavního soudu a také v jeho schopnost přezkoumat s pečlivostí a poctivostí doporučení, která dostává ze všech stran,“ uvedl Draghi. Odmítl však předjímat rozhodnutí soudu se sídlem v Karlsruhe s tím, že by to od něho bylo „domýšlivé“.

ECB v minulosti utratila mnohem méně peněz za nákup dluhopisů než další velké centrální banky. „V rámci tohoto programu ještě nebylo utraceno ani jediné euro. Jedná se možná o nejúspěšnější opatření měnové politiky, které bylo kdy přijato,“ uvedl Draghi. Rovněž dodal, že rizika z nákupu dluhopisů pro německé daňové poplatníky jsou nyní mnohem nižší než před rokem.

ECB představila program OMT loni v září. V rámci programu má kupovat na sekundárním trhu dluhopisy problémových zemí s kratší splatností rok až tři roky. Podmínkou nákupu je, že země požádá o pomoc z evropských záchranných fondů a bude souhlasit s podmínkami pomoci. Podle některých kritiků je tento krok nelegálním financováním vlád, podkopává nezávislost a důvěryhodnost ECB a povede k růstu inflace. Draghi již dříve prohlásil, že nákupy mají pomoci ohroženým zemím eura a zmírnit dluhovou krizi, nezpůsobí růst inflace, ani neohrozí nezávislost banky.

(Zdroj: ZDF, ČTK Bloomberg, Reuters)

 


Čtěte více:

Co s monetárně fragmentovanou eurozónou?
19.04.2013 16:28
MMF opakuje své doporučení, aby ECB snížila sazby a Mario Draghi na k...
ECB k dalšímu snížení sazeb nesáhla, i když zůstává připravena. Euro posiluje
06.06.2013 13:51
Úrokové sazby v eurozóně zůstávají beze změny. Svou základní sazbu drž...
Nová tvář centrálního bankovnictví
07.06.2013 18:06
V mnoha velkých centrálních bankách světa probíhá výměna stráží. Haruh...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.06.2026
22:00Největší IPO historie SpaceX jde na burzu  
17:14Hodnota akcií SpaceX a „valuační“ informační šum
15:38Centrální banky se posouvaly k merkantilismu, zvyšovaly proto nákupy cenných papírů
15:15SpaceX: Co všechno potřebujete vědět o největším IPO v historii Wall Street  
13:58Adobe roste, ale akcie klesají. Investoři se obávají slabší monetizace
12:19Perly týdne: Erin Brockovich jde proti datovým centrům a Britové přehodnocují brexit
10:38Pád ropy poslal akcie i dluhopisy vzhůru. Čeká se na start SpaceX  
10:28Michl: ČNB může zvýšit sazby už příští týden. Musí bojovat s jádrovou inflací  
8:45Rozbřesk: ETS 2 se rýsuje. Stabilnější trh, ale citelný dopad na domácnosti
8:41SpaceX mění historii, Trump ustoupil od útoku na Írán a ČNB může zvýšit sazby  
6:02Trhy se posouvají směrem ke kasinu a retailoví investoři nejsou „hloupými penězi“
11.06.2026
17:19Většina trhu je z jednoho pohledu „levná“. Z druhého „drahá“
15:30Goldman Sachs: Capexy Oraclu sice investory vyděsily, ale část trhu z nich těží  
14:52ECB podle očekávání zvýšila úroky, depozitní sazba je na 2,25 procenta
13:45OpenAI zvažuje výrazné zlevnění tokenů. Chce tím předskočit Anthropic
12:16Oracle doručil silná čísla, trh ale znervóznily obří investice do umělé inteligence  
11:56Mercedes se dohodl s firmou Tytan na spolupráci při výrobě systémů proti dronům
11:06Vyšší investice Oraclu do datacenter děsí investory. Akcie reagují poklesem  
10:27Akcie naznačují obrat vzhůru, zatímco se čeká na ECB a další inflační čísla  
9:45Státy EU a europoslanci se shodli na úpravě emisních povolenek ETS 2

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data