Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Bundesbank: ECB krizi v eurozóně vyřešit nemůže

Šéf Bundesbank: ECB krizi v eurozóně vyřešit nemůže

08.07.2013 8:22
Autor: ČTK

Evropská centrální banka (ECB) současnou krizi v eurozóně vyřešit nemůže. Měnová politika ECB je výsledkem shody Rady guvernérů, zatímco eurozóna potřebuje strukturální reformy. Tvrdí to guvernér německé centrální banky Jens Weidmann v projevu pro účastníky ekonomické konference, která se koná ve francouzském městě Aix-en-Provence. 

Weidmann je členem Rady guvernérů ECB, kde je považován za jednoho z nejmenších stoupenců uvolňování měnové politiky. ECB by se podle něj neměla příliš vměšovat do řešení krize v zemích eura, a umožňovat tak vládám zmírňovat reformní kroky. 

"Měnová politika už udělala dost, aby vstřebala ekonomické důsledky krize, nemůže ale tuto krizi vyřešit," tvrdí podle agentury Reuters Weidmann. Šéf Bundesbanky v eurozóně nevidí dostatečnou podporu pro to, aby se vlády vzdaly kontroly nad fiskální politikou. Chce je ale nutit k tomu, aby zpřísnily společná fiskální pravidla a ukončily to, co nazývá "nadměrně těsné vazby" mezi bankami a svrchovanými vládami. 

Evropské finanční ústavy podle Weidmanna drží příliš velký objem dluhopisů vydaných jejich vládami. Je to proto, že banky nemusí dávat stranou žádný kapitál oproti těmto vládním závazkům, neboť váha rizika připisovaná státním dluhopisům je nulová. Aby se nadměrné investování do státních dluhopisů zmírnilo, je třeba změnit kapitálová pravidla, která by jinak zohlednila míru rizika. Jen poté prý budou banky schopny vyrovnat se s dopadem neschopnosti států splácet své závazky. 

Prezident ECB Mario Draghi ECB ve čtvrtek překvapivě oznámil, že ECB nechá rekordně nízkou úrokovou beze změny ještě hodně dlouho, anebo sazby i sníží, pokud to bude nutné. 

Komisař pro hospodářské a měnové záležitosti EU Olli Rehn včera na konferenci v jižní Francii řekl, že tento krok je nutný, aby oživování ekonomiky měnového bloku mohlo pokračovat. Francouzský ministr financí Pierre Moscovici na tomtéž setkání podle agentury AFP obhajoval vytvoření funkce "ministra financí eurozóny", který by řídil takzvanou Euroskupinu, tedy ministry financí eurozóny.


Váš názor
  • Mnohem přehlednější názor, než je ten Krugmanův
    08.07.2013 8:50

    ECB skutečně nemůže "zaplatit" dluhy za státní vlády. Zapltí je buď držitelé aktiv, postihnutelných inflací nebo daňoví poplatníci nebo příjemci sociálních transferů. Tak jednoduché to je. Ovšem žádný volený parlament to takto otevřeně neřekne, protože voliči to slyšet nechtějí. Chtějí bezbolestný zázrak. A tak jim ho ekonomové, uplacení vládními penězi (poradci, ministři, guvernéři centrálních bank) slibují.
Aktuální komentáře
10.07.2026
16:08Bylo by nebezpečné vědět, proč centrální banky jednají tak, jak jednají?
14:10Analytici otáčejí. Očekávání zisků evropských firem rostou nejrychleji za dva roky  
12:22Perly týdne: Červená karta pro Američany a klesající dynamika akcií malých firem
11:02Volkswagen spouští jednu z největších proměn ve své historii. Omezí výrobu i nabídku modelů
10:51Techy korigují včerejšek, ale trhy mezitím podporuje obnovení jednání s Íránem  
10:41ExxonMobil může těžit z návratu geopolitických rizik. Má prostor pro růst akcií  
9:24O easyJet se rozhořel boj. Apollo nabídlo víc než konkurence a získalo podporu vedení
9:01Rozbřesk: Polská centrální banka drží sazby, Glapiński se nebrání podzimnímu snížení
8:54Babiš otevřel debatu o IPO Letiště Praha, ČNB varuje před návratem inflace a optimismus kolem AI se vrací  
6:04Nejvýnosnější akciový trh roku? Jižní Koreu sesadila Nigérie
09.07.2026
17:25Pracují nyní trhy pro Fed nebo proti němu? A jak dopadnou testy nových monetární myšlenek?
16:06Existují skutečně důvody pro zvedání sazeb?
14:14SK Hynix míří na Nasdaq. O jeden z největších burzovních debutů v historii je obrovský zájem  
14:01Nápojový kolos PepsiCo zvýšil čtvrtletní zisk, u růstu tržeb překonal odhady
13:58Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
12:04Investiční výhled na druhé pololetí: Shrnutí  
11:02Míra nezaměstnanosti v červnu stagnovala
10:51PODCAST Analytický radar: Makrovýhled Patrie pro druhé pololetí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data