Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P zlepšila pohled na Irsko. Silnější vidí ekonomiku, rychlejší pokles dluhu

S&P zlepšila pohled na Irsko. Silnější vidí ekonomiku, rychlejší pokles dluhu

12.07.2013 8:57, aktualizováno: 12.7. 10:31
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Ratingová agentura Standard & Poor’s zlepšila výhled irského ratingu na pozitivní. V lepší kondici proti dosavadním odhadům vidí irskou ekonomiku a očekává prudší pokles rozpočtového schodku a celkového zadlužení. Irské dluhopisy reagují poklesem výnosu na 10leté splatnosti o 4 bps k 3,93 %.

S&P potvrdila hodnocení dlouhodobých závazků Irska na stupni „BBB+/A-2“, ale nově s pozitivním výhledem proti stabilnímu. Podle S&P je pravděpodobnost jedna ku třem, že irský rating na dvouletém horizontu zlepší. „Irský dluh bude v poměru k HDP velmi pravděpodobně klesat mnohem rychleji, než jsme dříve předpokládali,“ uvedla ratingová agentura s tím, že „oživení ekonomiky nabírá na síle“.

Jako silnou vidí S&P také likviditní pozici irské vlády. V polovině roku 2013 dosahovala 26,2 miliardy eur, což odpovídá a 15,6 % HDP a dle S&P "je irská vláda předfinancována pro rok 2014".

Podle S&P bude irské zadlužení vrcholit již letos na poměru 122 procent k HDP a do roku 2016 klesne na 112 % HDP. S&P také připomíná silnou shodu mezi irskými politickými stranami napříč spektrem na tom, že je potřeba pracovat na snižování zadlužení země a obnově konkurenceschopnosti irské ekonomiky. Cena domů by dle S&P měly dosáhnout svého dna také v průběhu letošního roku.

S&P očekává další pokles nezaměstnanosti a zlepšování nových míst v privátním sektoru. V červnu nezaměstnanost dosahovala 13,6 % z 15,1 % v úvodu roku 2012. "Potenciální růstu irské ekonomiky vidíme nad 2 % s ohledem na demografický vývoj, otevřenost ekonomiky, trh práce i flexibilitu výrobců," konstatovala S&P.

Zpráva nicméně opakuje, že velmi křehký zůstává přístup irských firem k vnějšímu (bankovnímu) financování s tím, jak irský bankovní sektor zůstává zatížen stále rostoucím počtem špatných úvěrů, nyní již nad 25 % celkových domácích. U hypoték je 13,5 % více jak 90 dní po splatnosti. "Z tohoto důvodu neočekáváme návrat velkých irských bank do zisku v letošním roce, u některých ani do roku 2015," míní S&P.

Irsko se v listopadu 2010 dohodlo s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na záchranném úvěru ve výši 85 miliard eur. V březnu irská vláda prodala své první desetileté dluhopisy od získání pomoci, což byl podle MMF další důležitý krok k úplnému návratu země na dluhopisové trhy. Irská ekonomika se nicméně v prvním čtvrtletí vrátila do recese. Hrubý domácí produkt se snížil o 0,6 procenta po poklesu o 0,2 procenta v předchozích třech měsících.

(Zdroj: Standard & Poor’s)


Čtěte více:

Irsko převzalo předsednictví EU, chce prosadit volný obchod s USA
16.01.2013 14:52
Irsko se během svého předsednictví v Evropské unii zaměří i na jednání...
Irsko končí neslavnou éru: Přestane ručit za banky
27.02.2013 8:42
Irsko už nebude ručit za vklady svých zbylých tří bank, které přežily ...
Končící Monti: Italský dluh letos dosáhne poválečného maxima. Irsko a Portugalsko získají 7 let navíc
10.04.2013 15:28
Ekonomiky kraje eurozóny znovu napínají finanční trhy. Odcházející ita...
Evropské realitní trhy: Boom v Německu, kolabující Francie, stabilizované Irsko a probouzející se Velká Británie
21.05.2013 7:57
Americký realitní trh si během posledních 15 let prošel všemi fázemi ...
MMF schválil uvolnění 1,27 miliardy USD pro Irsko
18.06.2013 8:57
Irsko plní podmínky záchranného programu a Mezinárodní měnový fond pr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university