Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    UBS (+3 %) láká na silná 2Q čísla: Růst zisku o dvě třetiny, příliv investic, urovnání sporů

    UBS (+3 %) láká na silná 2Q čísla: Růst zisku o dvě třetiny, příliv investic, urovnání sporů

    22.07.2013 9:52, aktualizováno: 22.7. 12:10
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Největší švýcarská banka UBS představila výhled pro výsledky druhého čtvrtletí, po kterém akcie rostou až o 3 procenta. Čistý zisk zvýšila téměř o dvě třetiny na 690 milionů švýcarských franků, dohodla se s americkými úřady na urovnání žalob, týkající se špatných investic do hypotečních cenných papírů a registruje příliv klientských investic do wealth managementu.

    Oznámený kvartální zisk je nad odhadem analytiků na úrovni 558 milionů švýcarských franků a zlepšením proti 425 mil. CHF před rokem. Banka neupřesnila, kolik peněz za urovnání obvinění týkajícího se hypotečních cenných papírů (RMBS z let 2004 až 2007) zaplatí. Upozornila ale, že si ve druhém čtvrtletí vyhradila 865 milionů švýcarských franků na právní spory, odpisy a další výdaje. UBS v předběžných číslech dále uvedla, že zisk před zdaněním ve 2Q dosahuje 1,02 mld. CHF a běžné Tier 1 dle Basel III banka zlepšila na úroveň 11,2 %. Čistý přítok investic do wealth managementu pak dle banky dosáhl 10,1 mld. CHF (z toho 2,7 mld. CHF v USA) proti 2 mld. CHF v globálním asset managementu.

    Německý časopis Der Spiegel o víkendu uvedl, že bance hrozí pokuta přes 150 milionů eur (zhruba čtyři miliardy Kč) v souvislosti s vyšetřováním údajných daňových úniků u jejích německých klientů. Německá prokuratura tento měsíc prohledala deset kanceláří UBS kvůli vyšetřování daňových úniků, které v loňském roce odstartoval nákup kompaktního disku s údaji o klientech banky německou spolkovou zemí Severní Porýní-Vestfálsko. Podle listu Spiegel nyní německé daňové úřady plánují nákup dalších údajů o klientech UBS, které by měly pomoci ve vyšetřování. 

    UBS o víkendu zopakovala, že nehodlá tolerovat žádné aktivity napomáhající klientům v daňových únicích. "Současní a noví klienti musí prokázat, že plní své závazky vůči daňovým úřadům," uvedla mluvčí podniku. Banku nyní kvůli podezření z napomáhání k daňovým únikům vyšetřují rovněž francouzské úřady. UBS byla již v roce 2009 nucena zaplatit americkým úřadům 780 milionů dolarů (přes 15 miliard Kč), aby urovnala obvinění, že pomáhá Američanům vyhýbat se placení daní. 

    UBS patří mezi banky, které byly nejvíce postiženy světovou finanční krizí. Loni se rozhodla propustit 10.000 zaměstnanců. Předloni byla firma navíc zasažena skandálem kolem nepovolených obchodů jednoho z jejích makléřů. Ty banku údajně připravily o 2,3 miliardy dolarů (45 miliard Kč). Koncem loňského roku musela banka zaplatit 1,5 miliardy dolarů za manipulace s úrokovou sazbou Libor.

    (Zdroj: UBS, Bloomberg, čtk)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    28.07.2026
    14:01Čínský průlom vyděsil investory. Akcie ASML se propadly, její konkurenční postavení zůstává
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  
    9:53Čtvrtletní zisk Mercedesu po třech letech vzrostl, divizi aut dál brzdí Čína
    9:25Rozbřesk: Evropa nestíhá plnit zásobníky. Dražší plyn příští rok zvedne inflaci
    8:55Trhy uklidňuje možná dohoda s Íránem, ale AI sektor dál čelí silnému výprodeji  
    6:07Začíná nejdůležitější týden výsledkové sezóny. V centru pozornosti bude AI a CAPEX
    27.07.2026
    22:02Americké trhy táhne dolů drahý polovodičový sektor  
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board