Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká automobilová jednička GM (+3 %) ziskem překonala odhady, představí nové modely

Americká automobilová jednička GM (+3 %) ziskem překonala odhady, představí nové modely

25.07.2013 14:07, aktualizováno: 25.7. 14:25

Aktualizováno

Největší americká automobilka General Motors dosáhla ve druhém čtvrtletí roku zisku nad očekávání, především díky lepším prodejům na domácím trhu. Zisk na akcii dosáhl po očištění 84 centů a překonal konsensuální odhad (Bloomberg) na úrovni 77 centů. Akcie GM po včerejším závěru na 37,14 USD reagují v pre-marketu růstem o 2,5 procenta.

Čistý zisk společnosti ve 2Q meziročně klesl o 23 procent na 1,41 miliardy dolarů. Za prvních šest měsíců roku firma vydělala 2,59 mld. USD. Automobilce se daří ve Spojených státech, zatímco v Evropě pokulhává. Provozní zisk EBIT na severoamerickém trhu vzrostl ve čtvrtletí o 4,5 procenta na 1,98 mld. USD, nad očekávanými 1,73 mld. USD. Celkové tržby ve 2Q vzrostly na 39,1 miliardy dolarů, nad očekávání 38,57 mld. USD.
 
„Nadále se nám daří dobře na dvou nejdůležitějších světových trzích, v USA a Číně,“ komentoval výsledky výkonný ředitel GM Dan Akerson. Společnost se podle něj ve zbytku roku bude soustředit na získání zákazníků pro své luxusnější vozy. Automobilka v současnosti chystá osmnáctku nových nebo zlepšených modelů vozů, které představí ještě letos.

„Již dlouho říkám investorům, že akcie GM je levná, protože společnost neoperuje na svém plném potenciálu,“ řekl analytik Morningstar David Whiston. Cílem společnosti je do roku 2015 posílit ziskové marže na severoamerickém trhu na 10 procent, snížit ztráty v Evropě a navýšit prodeje v Číně na 5 milionů. V letošním roce očekává automobilka mírné zlepšení ziskovost, protože pozitivní efekt nových modelů nečeká dříve než ve druhém pololetí.

V evropské divizi, kam spadá značka Opel, společnost realizovala na provozní úrovni ztrátu 110 mil. USD, menší oproti 394 mil. USD ve stejném období před rokem i oproti ztrátě 175 mil. USD v předchozím čtvrtletí. Na ostatních trzích včetně Číny a Indie, General Motors realizovala provozní zisk EBIT 228 mil. USD, který snížila z 627 mil. USD před rokem. Zisk v Jižní Americe se naopak meziročně zvýšil z 16 mil. USD na 54 mil. USD.

Analytici Goldman Sachs minulý týden zařadili akcie General Motors, výměnou za akcie další americké automobilky Ford, na seznam nejvíce doporučovaných nákupních tipů ve Spojených státech. Dle zvýšení jejich cílové ceny by titul měl během roku posílit na 45 USD ze současných (včerejší závěr) 37,14 dolaru. Dle GS posílí vyšší poptávka po polododávkách (pickup) ziskové marže a automobilka by mohla do konce roku vyplatit dividendu.


(Zdroj: GM, Bloomberg)


Čtěte více:

GM prudce zvýšila čtvrtletní zisk navzdory ztrátám v Evropě
14.02.2013 14:39
Čistý zisk největší americké automobilky General Motors ve čtvrtém čtv...
GM (+3,8 %) v 1Q se ziskem vysoko nad odhady. Ztráty v Evropě se ztenčují
02.05.2013 14:26
Největší americká automobilka se sice v prvním kvartále letošního roku...
Americká vláda prodá další část podílu v General Motors
05.06.2013 15:42
Americká vláda prodá tento měsíc další část svého podílu v automobilce...
Šéf Fordu v Evropě: Výrobní kapacity musejí pokračovat v útlumu a přizpůsobit se poptávce
12.07.2013 13:16
Evropský automobilový průmysl bude muset pokračovat ve snižování výro...
Rezavý Detroit na kolenou: město duchů vyhlásilo obří bankrot
19.07.2013 9:56
V roce 1950 měl Detroit téměř dva miliony obyvatel, dnes v něm žije zh...
Ford po výrazně lepších číslech navyšuje celoroční cíle. Evropský byznys menší přítěží
24.07.2013 13:28
Druhá největší americká automobilka vyrábějící vozy značky Ford vyděla...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.01.2026
14:25Americké ropné společnosti rostou po plánu USA převzít kontrolu nad Venezuelou
14:22Foxconn díky umělé inteligenci zvýšil ve čtvrtletí výnosy na rekord
12:43Týdenní výhled: USA silou přebírají venezuelský ropný průmysl  
12:17Americké energetické firmy táhne vzhůru Venezuela, evropské akcie jsou zatím opatrné  
12:01Trhy sledují vývoj kolem Venezuely: Dolar i zlato posiluje, ropa pod tlakem  
11:41RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:30Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
10:29Akcie evropských zbrojařů letí vzhůru
9:27Rozbřesk: Česká koruna i z počátku roku 2026 bude sledovat primárně náladu na globálních trzích
9:03Investiční výhled 2026: Shrnutí  
8:56J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Oznámení o výši primárního úpisu
8:49Venezuela vyzývá USA ke spolupráci. Zlato roste, ropa kolísá a futures jsou v zeleném  
6:06Wedbush: Enormní budoucí poptávka po datových centrech, u akcií selektivnější výběr
04.01.2026
16:03Novo Nordisk vstupuje do roku 2026 v defenzivě: čeká ho klíčová bitva na americkém trhu
6:18Víkendář: Pokud se elektromobily budou vyrábět v Číně a dovážet do Evropy, veškeré inovace budou probíhat v Číně
03.01.2026
16:14Skutečně odolný systém se ubrání i tomu, co nedokážeme předvídat
6:28Víkendář: Evropa by se měla bránit druhému čínskému šoku
02.01.2026
22:01S&P 500 hlásí začátek roku bez výraznějšího pohybu  
17:11Každý rok je jasnější, že se svět pouští do nejrůznějších politicko-ekonomických experimentů…
15:45Tesla vloni přišla o vedoucí pozici na trhu s elektromobily, předstihl ji BYD

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
9:00HU - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu