Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Švýcaři: Nechť UBS a Credit Suisse případně zachraňují akcionáři i vkladatelé, až pak stát

Švýcaři: Nechť UBS a Credit Suisse případně zachraňují akcionáři i vkladatelé, až pak stát

07.08.2013 15:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Dvě největší švýcarské banky UBS a Credit Suisse by měli v případě ohrožení zachraňovat nejprve jejich akcionáři a věřitelé včetně vkladatelů, zatímco stát by měl přijít na pomoc až po nich. Doporučil to dnes švýcarský úřad pro bankovní dohled Finma ve strategickém dokumentu, který nastínil kroky pro případ, že by dvě banky se sídlem v Curychu mířily k bankrotu. 

V rámci navrženého mechanismu sanace se ztráty ohrožené banky rozdělí mezi vlastníky a věřitele. Nejprve budou na řadě akcionáři, poté držitelé dluhopisů a nakonec majitelé nepojištěných vkladů. Jejich objem odhaduje Finma u každé banky na zhruba 300 miliard švýcarských franků (6,3 bilionu Kč), uvedla agentura AP. 

Pokud bude zřejmé, že "bail-in", tedy záchrana banky jejími podílníky a věřiteli, nebude dostačovat, zakročil by úřad pro bankovní dohled, aby ochránil klíčové funkce banky. Finma ale upozornila, že "není možné, aby se tím zachránila celá banka". Úřad uvedl, že bankovní skupina může projít rozdělením a její aktiva se podrobí restrukturalizaci, prodají se nebo zlikvidují. 

UBS a Credit Suisse jsou globálními finančními institucemi, které působí ve všech oblastech bankovního podnikání. Obě figurují na seznamu 29 "globálních systémově důležitých bank", které Banka pro mezinárodní platební vyrovnání (BIS) v Basileji považuje za příliš důležité na to, aby se nechaly padnout. 

Nyní jsou obě banky ziskové. Švýcarská vláda ale nechce dopustit opakování situace z globální finanční krize roku 2008, kdy musela UBS vypomoci 60 miliardami dolarů, aby ji zachránila před obrovskými ztrátami z jejích investic do amerických toxických hypotečních dluhopisů. Podobné problémy zažívala tehdy i Credit Suisse

Evropská komise minulý měsíc navrhla jednotný mechanismus pro řešení problémů bank eurozóny, který je součástí plánu vytvoření bankovní unie. Od roku 2018 by se sanace bank měly řídit pravidlem, že největší náklady ponesou akcionáři, investoři a velcí vkladatelé.

(Zdroj: čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.01.2026
22:01S&P 500 hlásí začátek roku bez výraznějšího pohybu  
17:11Každý rok je jasnější, že se svět pouští do nejrůznějších politicko-ekonomických experimentů…
15:45Tesla vloni přišla o vedoucí pozici na trhu s elektromobily, předstihl ji BYD
15:18Buffett: Berkshire má větší šanci být tady za 100 let než jakákoliv jiná firma
14:22Evropa roste, Londýn láme rekordy. FTSE 100 poprvé nad 10 000 body.
13:55Slabý závěr roku? Investoři ukazují na tituly, které mohou v roce 2026 překvapit
12:10Eurozóna prohlubuje pokles výroby. Německý průmysl táhne PMI eurozóny níže
12:05Perly týdne: Roboti už jdou
11:10Akcie vstupují do nového roku růstově, znovu se zvedá zlato  
10:38Průmysl zakončil rok 2025 nadějně. Nálada je nejlepší za více než tři roky
10:00Jaderná elektrárna Temelín loni vyrobila rekordních 17,38 milionu MWh elektřiny
9:40Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,8 pct, upřesnil ČSÚ
9:28Rozbřesk: Optimistické vyhlídky pro českou ekonomiku v roce 2026
9:04Polovodičová divize čínské firmy Baidu chce na hongkongskou burzu
8:51BYD předjel Teslu, SpaceX mění výšku tisíců satelitů a Bulharsko vítá euro  
7:25Investiční výhled 2026: Dolar může dál ustupovat, zlato stále dává smysl  
01.01.2026
17:11Obchod a mír – od jihoamerických kmenů přes Keynese po dnešek
11:06Investiční výhled 2026: V AI zůstáváme, ale nově se díváme i jinam  
6:08Ve snaze eliminovat krize můžeme jejich pravděpodobnost zvyšovat
31.12.2025
22:02Wall Street uzavírá rok 2025 v klidném režimu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data