Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
JPMorgan se brzy dozví trest za obří ztrátu. Je vyšetřována kvůli hypotékám

JPMorgan se brzy dozví trest za obří ztrátu. Je vyšetřována kvůli hypotékám

09.08.2013 9:41, aktualizováno: 9.8. 9:47

Aktualizováno

Přední americká banka JPMorgan Chase & Co, která zaplatí přes 400 milionů dolarů za manipulaci cen elektřiny v letech 2010 až 2012, je blízko dohody o podmínkách ukončení rok trvajícího vyšetřování americkou komisí pro cenné papíry. Důvodem vyšetřování byly pochybné obchody s deriváty, které bance přivodily rekordní ztrátu. Celková částka vyrovnání je zatím předmětem diskuze, uvedly zdroje Bloomberg.

Americký Senát v březnu podrobil banku JPMorgan ostré kritice kvůli ztrátě 6,2 miliardy dolarů, kterou firmě loni způsobil obchodník přezdívaný "londýnská velryba". Banka podle zprávy senátní komise ignorovala rizika a snažila se ztrátu zatajit. Zpráva komise naznačila, že vysocí vedoucí pracovníci banky, včetně výkonného ředitele Jamieho Dimona, o ztrátách věděli. Viní však také regulační orgány z nedostatečného dohledu, který bance umožnil příliš riskovat.

Banka začátkem května 2012 šokovala finanční trhy zprávou, že během několika dnů prodělala asi dvě miliardy dolarů. Ztráta byla prý výsledkem nevhodně zvolené zajišťovací strategie, jejímž smyslem naopak mělo být investice banky chránit před znehodnocením. Dimon tehdy odmítl, že by ztráta byla výsledkem nějakých machinací.

V zásadě spočívalo jednání banky vedoucí k obří ztrátě v uzavření komplikované obchodní pozice sestávající z býčí sázky na index investičním stupněm hodnocených korporátních dluhopisů, následně kombinovaný s krátkou pozicí na vysoce výnosové cenné papíry. Londýnská Chief Investment Office (CIO) divize, která spravuje investice z volných peněžních prostředků banky (depozita minus úvěry) a jejímž úkolem je zajišťovat úrokové riziko, vydělala za poslední tři roky přes 4 miliardy dolarů, tedy se postarala o zhruba 10 procent zisků JPMorgan. Výkonný šéf Dimon dříve ve výpovědi před bankovním výborem amerického Senátu připustil, že londýnská divize přijala obchodní strategii, která vystavila banku vyšším rizikům, ačkoli smyslem divize bylo rizika minimalizovat. CIO divize celkově spravuje portfolio o velikosti přesahující 300 mld. USD.
 


Podle zdroje agentury Reuters američtí vyšetřovatelé prověřují údajné porušení zákonů o cenných papírech. Zabývají se přitom také hypotečními zástavními listy, které banka vytvořila. Hypoteční zástavní listy jsou dluhopisy, které banky vydávají, aby získaly finanční prostředky na poskytování hypotečních úvěrů.

Banka už ve středu sdělila, že je v Kalifornii předmětem trestního i civilního vyšetřování. Pod stejný úřad spadá hlavní město oblasti a další území, která před lety silně zasáhl krach cen na trhu s bydlením. V květnu úřady bance sdělily, že civilní část dospěla k předběžnému závěru, že banka v souvislosti s nabídkou hypotečních cenných papírů v letech 2005 až 2007 porušila některé federální zákony o cenných papírech.

Vyšetřování je součástí snah amerického prezidenta Baracka Obamy pohnat k zodpovědnosti firmy za to, že při růstu cen na americkém trhu s bydlením porušovaly zákon. Americká vláda již v úterý podala na bankovní skupinu Bank of America civilní žalobu za údajný podvod s cennými papíry krytými hypotékami na obytné nemovitosti. Banka jím prý ošidila investory zhruba o 850 milionů dolarů (16,6 miliardy Kč).

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Čtěte více:

Ztráta JPMorgan může dosáhnout až 9 miliard dolarů, tvrdí zdroje z banky
28.06.2012 10:41
Výše ztráty z obchodování, kterou americká investiční banka JPMorgan C...
JPMorgan Chase – komentář k výsledkům za 2Q13
12.07.2013 16:39
Výsledky banky JPMorgan (55,44 USD, 0,54%) za 2Q13 můžeme hodnotit poz...
JPMorgan končí s obchodováním fyzických komodit. Zisky nevyváží náklady regulace
29.07.2013 9:36
Přední americká banka JPMorgan Chase & Co opustí obchodování s fyzický...
JPMorgan zaplatí přes 400 mil. dolarů za manipulaci cen elektřiny
30.07.2013 16:05
Americká banka JPMorgan se dohodla s americkým regulátorem energetické...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent
15:00Americká inflace poskočila vzhůru, ale čekala se ještě vyšší
14:16Stefano Gabbana končí jako předseda módní firmy Dolce & Gabbana, o svém podílu ve firmě jedná
14:03Eli Lilly ztrácí v Indii podíl na trhu, Novo Nordisk ho drží. Ceny tlačí dolů příliv generik
13:48Globální odbyt Porsche v prvním čtvrtletí klesl o 15 procent
13:33MSI Finance RBBL s.r.o.: Výroční finanční zpráva, účetní závěrka a zpráva auditora za rok 2025
12:46Perly týdne: Další vývoj sazeb, akcie k novým maximům a nepochybující umělá inteligence
11:08Koncem týdne se obchoduje opatrně před americkou inflací a íránskými jednáními  
11:01Akcie Nvidie se obchodují blízko úrovni, kde analytici očekávají průlom  
10:34Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 5 procent, opět přibylo volných míst
9:59Ztráta v řádu miliard a plánované IPO. SpaceX sází na historický start na trhu
9:26Rozbřesk: Český průmysl drží linii - zatím
8:49USA a Írán čekají o víkendu mírová jednání, Putin vyhlašuje velikonoční příměří a odpoledne vyjde americká inflace  
6:06Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Niňo
09.04.2026
22:00Čísla ze ekonomiky zastíněna vývojem na blízkém východě  
17:05Od jakého dna by se akcie odrážely?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data